001 De ce am cumpărat un tiguan ...

Un moment bun pentru toți cei care au rătăcit pe pagina mea. Pentru mult timp am vrut să țin un jurnal pe Drive2 și, în cele din urmă, cu achiziționarea celei de-a treia mașini, sunt cu tine.







Pentru a începe cu, că mașina anterioară Golf VI, a fost pentru mine un anumit standard pentru a satisface toate nevoile mele, a fost cu el, am comparat toate celelalte mașini, care ride vreodată.

Al doilea în prioritate, din mașinile pe care le consideram, era Tiguan. Dintre avantajele evidente. clearance-ul mai mare la sol, compartiment mare pentru bagaje, un lounge spațios, o ofertă bună la un preț (reducere standard pentru a incercat in 80'000 de ruble. + reducere suplimentară de la salon + saltele ca un cadou), pentru toate opțiunile Tiguan a fost fie la sau deasupra mea Golf VI. 1.4 TSI nu este confuz, beneficiul a fost o oportunitate pentru o lungă perioadă de timp înainte de a cumpăra, de a merge pe Tiguan cu motorul, astfel încât pokpka nu a fost un „porc într-un poke.“ Mai jos voi sta pe acest motor. Mecanicii nu mă deranjează, pentru mine este mai mult decât un plus.

Așadar, sa decis să se ia VW Tiguan Trend Distracție 1.4 TSI (122) MT + Comfort + Technic + ld Portland R16. Culoare - alb, după negru Golf VI Vroiam doar alb. Prețul la momentul cumpărării: 1'194'330 freca.







Din experiența personală de operare Tiguan: 1.4TSI (122) nu au suficientă forța de tracțiune la viteză redusă, cu toate acestea, poate fi simțit numai atunci când trage departe, mai ales în deal, și până când nu conectați turbina. După ce turbina intră în afacere, imaginea se schimbă - se va întâmpla să fie conducerea și dinamica (cât mai mult posibil). Aș spune că Tiguan 1.4 TSI (122) MT merge puțin mai interesant și dinamic în comparație cu Golf VI BSE (102) MT. Voi încerca să descriu de ce. Gain 20 CP (122/102 = 19,6%), în raport cu creșterea în greutate în 423 kg (1580/1157 = 36,5%) nu a provocat optimism - la raportul Golf VI de cai putere la kilogram greutate 12,5% mai mare decât Tiguan . Dar, în funcție de cuplul maxim redus la masa mașinii - Tiguan și Golf sunt egale. Deci, întreaga viclenie în acest moment. Designul motorului cu turbocompresor 1.4 TSI este proiectat pentru a atinge un cuplu mare în gama de turații joase frecvent utilizate. În acest caz, cuplul maxim de 200 Nm este atins la o viteză de 1500 până la 4000 rpm. Ie moment este maximă și constantă pe o gamă de viteze foarte largă, în comparație cu 1,6 atmosferic ESB, unde cuplul maxim este de 148 Nm la 3800 rot extremum / min. Acordați atenție graficelor de mai jos. 1.4 STI nu necesită o promovare constantă ridicată ca fiind 1,6 BVB.
Accelerația la 100 km / h:
11.3 - Golf 6 1.6 BVB (102) MT;
10.9 - Tiguan 1.4 TSI (122) MT;

În concluzie, achiziția este foarte mulțumită, noua mașină din toate punctele de vedere este mai bună decât cea precedentă. În planurile diferitelor modificări, abonați;)

Prețul emisiunii: 1 194 330 ₽ Kilometraj: 0 km







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: