Sharapova a pierdut la Serena Williams în finala australian deschise, știri noi

Sharapova a pierdut la Serena Williams în finala Australian Open

Rusă Maria Sharapova a jucat pe americanul Serena Williams în finala tenisului Australian Open.

Reuniunea, care a avut loc astăzi pe teren, „Rod Laver Arena“ din Melbourne, sa încheiat cu victoria pentru prima racheta a lumii, cu un scor de 6: 3, 7: 6 (7: 5). Primul set a fost întrerupt timp de 15 minute, din cauza ploii, la fel ca jocul a durat 1 oră și 51 minute. Sharapova a jucat 2 puncte de meci, dar în cele din urmă a pierdut la Williams, raportează R-Sport.

"Îl felicit pe Maria pentru un turneu bun. Astăzi ea a jucat foarte bine, am dat o potrivire excelentă pentru tenisul tuturor femeilor. Este o onoare pentru mine să joc în finală cu un rival ca Maria. Ca un copil, nu am putut să nu fi visat că aș câștiga 19 turnee, „Grand Slam“, dar sa întâmplat „, - a declarat Williams într-un canal de televiziune Eurosport emisiune.

Sharapova a mulțumit adversarului pentru meci și a numit Williams cel mai bun jucător de tenis. „În primul rând trebuie să felicit Serena cu modul în care se potrivește numele în istorie. Juca împotriva este o onoare. Jocul meu nu a fost de ajuns acum (pentru a câștiga), dar eu sunt mândru de încercarea mea. Unele dintre cele mai bune amintirile mele într-o carieră legată de această instanță“, - a spus Sharapova, ea a citat microblog oficial al australian Open la Twitter Twitter.

Astfel, Serena Williams a devenit câștigătorul de șase ori al Australian Open și este cel mai titrat participant la turneu. Acum ea este prima rachetă a lumii, în timp ce Maria Sharapova este a doua.

Reamintim că, în semifinale Maria Sharapova a învins pe compatriotul Ekaterina Makarova cu scorul de 6: 3, 6: 2. Și Serena Williams a câștigat la Madison Keys. Reuniunea sa încheiat cu un scor de 7: 6 (5) 6: 2.

Alexander Tashaev: "După gol," Spartacus "nu a putut să adoarmă până la cinci dimineața"

"Cum ar fi Sharapova, nu ar trebui să mai jucați din nou!" Reacția Occidentului la spatele lui Mary