Șahtior "nu a putut să bată" Spartak "- 0 0

După mai mult sau mai puțin egal cu prima repriză în meciul cu "Spartacus", "Șahțar" a avut un avantaj de 2 m, dar sa încheiat cu o remiză.

FC Shakhtar - FC Spartak. Cele mai bune fotografii

7: 2. Acesta este contul jucătorilor din gama de start care au coincis cu Șahtior și Spartak în primul și al doilea tur al turneului combinat. "Minerii", la fel ca în meciul cu "Zenith", cu primele minute din stânga Srna, Kucher, Hübschman, Costa, Tyson, Wellington și Luiz Adriano. În roșu și alb, în ​​comparație cu întâlnirea împotriva Dynamo Kiev, numai Makeyev și Bilyaletdinov. Locul în poarta Spartak - alături de banderola căpitanului - era în Dikan. o pereche de apărători centrali formând Sukhi și Insarreald. chiar pe defensivă a apărut Kirill Kombarov (Makeev sa mutat la stânga).

Moscova, Rusia

Dacă plecăm de la faptul că Valery Karpin, după el, joacă schema 4-3-3, atunci pe marginea atacului au venit Jurado (stânga) și Bilyaletdinov (dreapta). Triunghiul mijlocașilor centrali a fost fundașul lui Timofeev. și care acționează chiar deasupra Jeannot și ... Tino Costa (uneori, cu toate acestea, impresia că nou-venit-fotbalist joacă mai adânc în conformitate cu Timofeyev - la televiziune judeca cu exactitate a fost complicat). Peste tot sa spus că argentinianul, care sa mutat la "Spartacus" din "Valencia", nu a reușit încă să obțină condiția fizică corespunzătoare și din primele minute nu va funcționa. Dar pe tine: Tino Costa sub numărul 90 - în compoziție. Așa că fără noii veniți din "Spartacus" nu a făcut-o. Ce mai curios!

Spre deosebire de meciul de la stadionul numit după Eduard Streltsov, unde "Spartacus" din primele minute a lăsat până la șapte ruși, de data aceasta a fost exact sub limita - patru. Aceasta înseamnă că această linie de start este mai aproape de ceea ce vom vedea în campionatul rus? Acest lucru nu a fost dat încă nimănui. Dar a fost ușor să presupunem că favoritul meciului este "Șahtior". Și din cauza statutului său, în principiu, și datorită domeniului său, și datorită numărului de schimbări care au avut loc în compoziție. Totuși, nu puteți spune că "Spartacus" împotriva Kiev a jucat un dublu. Mai degrabă, există experimente, pe parcursul cărora Karpin dezvăluie cine va putea să parieze la începutul campionatului.

Cel de-al 10-lea minut a fost urmat de prima lovitură periculoasă: după ce a aruncat-o pe Srna din colțul din dreapta al Luis Adriano, lovit puternic cu un touch - și nu a fost atât de departe de succes. Mingea a lovit plasa din lateral, iar căpitanul Dikan a aranjat ca defunctanții să permită proprietarilor o astfel de libertate. Ceea ce, de altfel, nu a fost singurul care - în curând, „Miner“, a înțeles că „zakidushka“ centrat Spartakovskaya de apărare a avut loc, și Dikan după altul a trebuit să încerce să asigure partenerilor.

În minutul 15, Douglas Costa a încercat să spargă pe ținta - dar într-adevăr îl încurci pe Dikan? Patru minute mai târziu, a fost urmat primul avertisment în meci, pe care Timofeev la câștigat în mod absolut din partea judecătorului Harkov Abdula. Observ că tânărul Spartak a jucat aproximativ în cel de-al doilea meci consecutiv, iar două "cartonașe galbene" la rând, după cum se spune, creează o reputație. Este clar că lipsa de experiență duce la o fervoare excesivă și provoacă astfel de greșeli - dar trebuie să învățăm. În caz contrar, se poate încheia prost, mai ales dacă prima carte galbenă nu se află la finalul meciului, ca în "Torpedo", dar la început, ca și acum.

Fanii lui Șahtiar au fluturat între timp un steag negru cu portretul unui minunat antrenor și un om uimitor Victor Prokopenko. care a lăsat un notaj notabil în sovietici, în fotbalul ucrainean și în fotbalul rusesc - și nu numai ca antrenor, ci și ca persoană. În acest caz, nici ziua de naștere, nici ziua de moartea lui Prokopenko în viitorul apropiat nu va. Toată lumea își va aminti astfel eroii!

Foarte emoțională a fost confruntarea de pe flancul drept al atacului din Donetsk al lui Srna și al lui Makeyev - dar nu a dat naștere nici unei clarități. În general, specificul jocului, așa cum antrenorii cheamă șanse de punctaj, nu a fost pe terenul Donbass Arena. Și ținând seama de starea favorită a gazdelor, merită meritul de a pune moscoviți în valoare. Același Makeev, în minutul 45, fiind unul câte unul împotriva atacării lui Srna, de parcă nu s-ar fi întâmplat nimic din cea mai experimentată minge croată. În general, când a existat un fluier care a trimis echipele la pauză, scorul 0: 0 părea absolut natural. Și fotbalul - deși cu o reducere pentru preseason - este foarte deranjant.

În "Spartacus" în timpul pauzei, numărul maxim de substituții a fost făcut - cinci (în timpul jocului, puteți face alte trei permutări). În a doua jumătate a venit: Chelstrom, Yakovlev, Bokketti, Parshivlyuk și Krotov. Și au plecat Tino Costa, Emenike, Makeyev, Jurado și Suhi. Astfel, roșu și alb au fost lăsate fără un centru de personal-înainte, a cărui poziție a fost temporar ocupată de Yakovlev.

În "Șahțar" au apărut Ismaili, Krivtsov, Rakitsky, Stepanenko și portarul Pyatov. a părăsit terenul - Kucher, Volovik, Shevchuk, Fred și Kanibolotsky. Rivalii numai versat în noua configurație, atunci când Wellington Nem după o resetare nereușită Kim Källström în spate Luiz Adriano în mijlocul a mers unu la unu cu Dikan - și încă o dată, la fel ca în prima jumătate a anului, căpitanul „Spartacus“ a jucat strălucit. Un minut mai târziu, poziția impunatoare a lui Bocchetti a contribuit la momentul acum în Luis Adrianu - cel cu o poziție bună lovită deasupra porții.

Când în minutul 57 Ismail a dat un dribling frumos, deși ineficient, în penalizarea Spartak, a fost în cele din urmă clar că baloanele după pauză s-au îndreptat spre partea Donetsk. Două minute mai târziu, "Shahtar" a marcat, dar Tyson ia dat lui Ismaili trecere înainte de gol la ofsaid, pe care au văzut-o arbitrii cu vederea ascuțită. Dar, cu fiecare minut, avantajul gazdelor a devenit din ce în ce mai periculos - pentru o lungă perioadă de timp la 0: 0 nu a fost suficient să rezistăm. Și când la 62 minute de Douglas Costa a dat prin transfer uimitor Ismaili și așa nu au avut suficient de centimetri pentru a ajunge în colțul de departe, fără îndoială, ceea ce se întâmplă în continuare, nu există aproape orice.

Karpin a schimbat Jano în Carioca. Acest lucru nu la împiedicat pe Bokketti să se împiedice foarte curând, iar Wellington nu ar ieși singur cu Dikan - și din nou ratat. Mai mult de 24 de mii de spectatori, adică jumătate din Arena Donbass, această atracție de generozitate nemaiauzită, așa cum a plăcut Prokopenko să se exprime, a început să suporte. În atacul de răspuns, Cyril Kombarov a jucat un "stenochku" elegant cu Bilyaletdinov, dar în loc să lovească, a început să tragă - iar problema sa încheiat într-un colț. Sa încheiat, pentru că toate standardele echipei au fost cronometrate.

Penultimul înlocuitor Karpin a trimis la câmpul Movsisyan în loc de Bilyaletdinov ... Lucescu a înlăturat, de asemenea, că nu a lovit nemulțumit pe Nem, înlocuindu-l cu Bolbat. Jucătorul înlocuit, așezat pe o bancă, și-a acoperit fața cu mâinile. El era perfect conștient de vinovăția lui, chiar dacă antrenorul ia susținut și l-a băgat pe cap. Și în curând, "Spartacus" a făcut ultima substituție: Timofeev, care a jucat trei sferturi din meci, Glushakov a înlocuit poziția oponenților. Astfel, toate cele 90 de minute pentru alb-roșu au avut loc doar Dikan, Insaurralde și Cyril Kombarov, și rețineți că toate cele trei meciuri anterioare cu Kiev au ratat în întregime.

Este "Spartacus" în acest joc sdyuzhit? După minutul 70, jucătorul care a obținut o victorie încrezătoră "Șahtior" a încetinit, iar speranța pentru o egalitate a început să slăbească. Și mai departe, cu atât mai mult - până în minutul 80, Spartak posedă deja piciorul de timp al leului. Dar Carioca. a jucat în centrul terenului, aproape a adus alte șanse de a înscrie. Și Srna, care nu sa obosit să comunice cu judecătorii, a primit în curând o carte galbenă mult așteptată. În ciuda acestui lucru, Karpin la recunoscut ca cel mai bun jucător în "minerii", în timp ce Lucescu în "Spartacus" - firește, Dikan.

"Șahtiar" a apăsat până la capăt, dar pentru a nu folosi încercările sale a eșuat. Ceva ce fac Semăna renumite din țara noastră meci Londra „Arsenal“ și ȚSKA Moscova în Liga Campionilor la „Emirates“, care sa încheiat cu o remiză fără goluri în avantaj amețitor al gazdelor. Așa sa întâmplat acum. Draw pentru "Spartacus" a fost o consecință a manifestării unui personaj masculin, dar nu o demonstrație a jocului. În cea de-a doua etapă pe "Torpedo" aș dori să văd ceva mai atractiv în performanța moscovităilor.