Eroii, dar nu și legendele

Liderul Cupei Mondiale, Nico Rosberg, conduce un alt test curios - clasamentul călăreților care nu au devenit niciodată Campionii Mondiale, alcătuit din numărul de victorii din etape.

Jacky Ickx, care a început cariera în curse de motociclete, pentru prima dată a urcat la partea de sus a cel mai mare premiu podium în primul său sezon complet de joc pentru Ferrari (1968, locul 4 în campionat), iar în următorii doi au devenit vice-campion. În 69,, nimeni nu ar putea crea o competiție corectă Jackie Stewart pe Matra-Cosworth, dar belgianul a fost cel mai bun din restul, iar în 70 Jacky, când a fost în Brabham, a fost în imposibilitatea de a obține de la punctele de Jochen Rindt, care a devenit campion post-mortem. Următoarele două sezoane, X a terminat pe locul patru, iar o altă carieră formală a scăzut. Dar sporturile cu motor Jacky Ickx nu a plecat și a fost în măsură să se realizeze în prototipuri sport de curse, unde a devenit unul dintre piloti cele mai de succes din istoria câștigat Can-Am, de două ori a devenit campion mondial, de 6 ori a câștigat de 24 de ore de la Le Mans. În plus, X este singurul câștigător al cursei de Formula 1, care a reușit să câștige maratonul Paris-Dakar (1983).

Gerhard a fost un contemporan al celor "mari patru" Formulula-1 - Prost, Senna, Pique și Mansell. Acesta a fost principalul motiv că, fără îndoială, cel mai talentat și cel mai rapid austriac nu a reușit mai mult. Prima victorie Berger a câștigat, ca parte a Benetton în '86, alături de m-am mutat în Ferrari, care este al cincilea în campionat, a doua doar la cei patru infamul-lea 1988 a devenit singurul care a fost în măsură să ia departe victoria de la „echipa de vis“, constând din Senna și Simplu și a devenit cel mai bun din restul. După plecarea lui Alain Prost de la McLaren, el a devenit partener al lui Ayrton Senna. Cu acesta din urma, el a reusit sa faca cu adevarat prieteni, pe care nimeni nu putea sa le faca inainte. În anii '90, Berger sa întors la "Ferrari" și de acolo la "Benetton", unde și-a câștigat ultima victorie și sa retras. Gerhard Berger a fost foarte popular cu fanii și iubit de jurnaliști, ceea ce a fost facilitată de deschiderea, veselia și simțul umorului.

Carlos debut luminos în premii mari, câștigând pole-position pe scena acasă, iar apoi a castigat cursa din Brazilia, cu toate acestea, nu este inclusă în clasamentul Cupei Mondiale. Reytemann cinci sezoane petrecute în Brabham, condus de la sfârșitul 75-lea clasat pe locul al treilea în clasamentul, în spatele Lauda si Fittipaldi. În 1977, argentinianul a avut curse loc premiul Ferrari și chiar a reușit să convingă la simpatia echipei de conducere, care nu au fost siguri de viteza de recuperat de la accidentul de anul trecut Niki Lauda, ​​dar în cele din urmă austriacul a marcat de două ori mai multe puncte, a devenit campion și a părăsit „Scuderiei“ . În sezonul 1978, Reitemann a terminat din nou al treilea, urmând piloții echipelor Team Lotus, înarmați cu un model 79-lea revoluționar. În anul următor, Carlos sa așezat în spatele roții titlului auto, dar în momentul în care concurenții nu numai că sunt în măsură de a copia cele mai bune soluții „aripa-car“, dar depășesc, de asemenea, original, împingând poziția „lotus“ cu liga. Dezamăgit argentinian a fost de acord cu un contract de pilot în Williams, unde a ajutat-o ​​pe Alan Jones să devină campioană din 1980. Un an mai târziu, Reitemann a hotărât să ia lucrurile în mâinile sale și să nu-l lase pe Jones înainte, concentrându-se asupra luptei pentru titlu. Carlos a ajuns în faza finală a sezonului ca favorit, dar își amintea doar de umbra palidă a lui, terminând pe locul 8. Titlul cu o marjă de doar un punct a fost acordat lui Nelson Piquet. Dupa primele doua curse din 1982 (in unul dintre care a terminat pe podium), Reitemann a luat o decizie neasteptata pentru ca toata lumea sa se retraga. Este interesant faptul că argentinianul a terminat de două ori pe podium la etapele argentinian ale Campionatului Mondial de Raliuri (1980 și 1985). După ce sa retras din rasă, Carlos Reutemann a obținut succes în politică.

Nico Rosberg, Grand Prix australian '16. Fotografie de la autond.ru

Istoria lui Nico Rosberg este scrisă în ochii noștri. Știm cu toții și au văzut, Nico a devenit primul pilot, care a reușit să fie în fața lui Michael Schumacher la sfârșitul sezonului, vorbind cu el în aceeași echipă ca el a luptat pentru titlu cu Lewis Hamilton și, până în prezent, el a recunoscut de două ori la rând. De fapt, în cazul în care germanii vor putea părăsi rating-ul returnat de palmier legendarul Stirling Moss, sau va deveni un nou „eșec cel mai important“, și este intriga principală a actualei Cupa Mondială.

Un favorit al Marii Britanii, Nigel Mansell, împreună cu Alain Prost, Ayrton Senna și Nelson Piquet, a fost considerată ca fiind cel mai rapid 80 Rider - începutul anilor 90 ai secolului trecut și a fost extrem de nefast dintre ele. A devenit campion al Big Nigh, când colegii săi de la Big Four au avut deja trei titluri. Doi ani la rând, în victorie generală 86th și a trecut de locul 87 Mansell in ultima cursa a sezonului - un simplu și Pique, respectiv, în 91-lea britanic pierdut campionatul Senna. În al 92-lea, rivalii nu au avut nici o șansă. Mansell a câștigat campionatul cu un avantaj fără precedent - cinci pași până la sfârșit, având în urma lui 29 victorii. Nimeni nu a mers la titlu atât de mult timp.

La pregătirea articolului, au fost folosite materiale statistice ale site-ului "Enciclopedia cu Formula-1", wildsoft.motorsport.com.