5 moduri de a învăța un copil într-o oală, prieteni ai medicului papal

5 moduri de a învăța un copil într-o oală

Un alt bunic, Freud a observat că modul în care se execută deprindă copilul la oala, determină în mare măsură natura „viitorului“ al omului (de altfel, eu sunt mereu surprins de cât de mulți părinți nu într-adevăr cred că copilul este destul de un om acum „, ei sunt de lucru pentru o mai luminos viitor ", dar acesta este un subiect pentru o conversație separată).







Calitatea "antrenamentului de toaletă" este cea care separă acuratețea, perspicacitatea și perseverența de pedantrie, zgomotul și încăpățânarea stupidă.

5 moduri de a învăța un copil într-o oală, prieteni ai medicului papal

Nu cred în psihanaliză, dispozițiile sale nu sunt coroborate de cele mai recente cercetări, dar, în ceea ce privește problema "oală" - aici vechiul Zig este, fără îndoială, drept.

Ce face majoritatea părinților să petreacă atât de multă energie în rezolvarea problemei cu oală? Unii entuziaști se trezesc chiar noaptea de ceas pentru a ține un copil de două luni peste chiuvetă. Dar cu adevărat impresionantă această "mișcare a oamenilor" devine printre părinții copiilor din al treilea an de viață care nu s-au așezat încă pe oala pe care au pus-o. Ce le motivează?

Vă asigur că, în cele mai multe cazuri nu este în inconvenientul banal cu „lichidarea consecințelor“, sau lipsa de bani pentru scutece (mașină de spălat și scutece reutilizabile rezolva în mare măsură problema). Principalul motiv pentru care părinții sunt îngrijorați este presiunea din partea rudelor și a prietenilor. „Cum? Până acum? "- suna aproape ca un diagnostic de întârziere în dezvoltarea unui copil și eșecul total al părinților ca îngrijitori. Uneori, orice mamă tânără a auzit de la mama ei în drept „dar fiul meu este de 4 luni în ședința oală (deși copiii sub 6 luni nu sunt ședinței, nu numai pe oala - ei nu stau),“ iar acum cap tot felul de gânduri, cum ar fi "Sunt o mamă rea, mi-e dor de mult - acum nu te vei mai întoarce".

Prietenii mei, să ascultăm ce ne spune știința psihologică modernă despre asta. Și știința psihologică modernă ne spune următoarele:

Doriți să păstrați bebelușul peste chiuveta de la naștere. Nici o problemă. Dar rețineți că nu există nici o problemă în faptul că, în general, să uitați de un pot la un an și jumătate. Există multe alte forme demne de interacțiune cu copilul - de exemplu, lecții despre tehnicile de dezvoltare timpurie și despre jocurile zgomotoase și amuzante.

Principala regulă a "antrenamentului pentru toaletă" nu este de a provoca emoții negative și rezistență la copil. Presiunea și nerăbdarea din partea dvs. fixează atitudinea negativă a copilului față de această nouă procedură pentru el și apoi este dificil de a face față acestei situații. Știți cât de ușor este să învățați decât să vă recalificați. De îndată ce au văzut că copilul este nemulțumit, opriți-vă chiar acolo, uitați de el pentru câteva zile și schimbați calea.

În fiecare dintre noi, există un program atribuit genetic pentru copierea comportamentului oamenilor care sunt importanți pentru noi. În natură, acest program salvează literalmente vieți pentru tineri. Deci, nu fiți timizi - permiteți copilului să vadă cum îl faceți. Rulați programul în mod discret. Nu utilizați cuvintele "trebuie" și "ar trebui": "Uitați-vă cum ar trebui să scrie băieții mari". Repetarea multiplă și curiozitatea copiilor își vor face partea.

Încercați să asociați cu potul impresii luminoase pozitive. De exemplu, pentru copiii mai mari de 2,5 ani, puteți face mai întâi o țintă mare din hârtie și aruncați mingea în ea, apoi faceți o țintă în ghiveci, puneți-o pe fund și loviți centrul cu un flux. În același mod, puteți scufunda vase de hârtie. Nu recomand să cumpere oale de conducere și alte „entorse“ - aceasta va distrage copilul de scopul principal al acestui instrument.

În cazul în care rezistența este deja blocat după o pauză de două săptămâni (nu amintesc de oala) oferă o modalitate alternativă: a cumpăra un scaun olita, sau încercați norocul în baie. Un copil poate avea o atitudine negativă permanentă față de oală, dar poate trata destul de favorabil alte subiecte legate de "proces".

Copiii iubesc activitățile obișnuite. Ar trebui să fii familiar: „Mamă, bine, a pus (spun, citește) încă o dată“ - pentru a mia oară același lucru. Doi dintre băieții mei pot urmări fără întrerupere desenul "Film, film, film" și, trezindu-se, fericit "alerg în birou" (în toaletă) ca scenarist și regizor - personajele principale. În fiecare dimineață.

e. Avantajele comportamentului adulților.

Pentru copiii cu vârste mai mari de trei ani, notați privilegiile pe care copilul le va primi în cazul în care alege "modul adult". De exemplu, puteți alege o bicicletă împreună și să se concentreze pe un scaun frumos, care nu vrea să fie colorat (la fel - cu un nou set de chiloți pentru fete). Principalul lucru - lăsați alegerea pentru copil, nu forțați, ci arătați consecințele. „Vrei să faci cât mai puțin - de afacerea ta, și băieții mari de așteptare pentru asa-si-asa.“







Dacă, în ciuda tuturor eforturilor depuse, copilul face faptele sale "trecute", nu se certa, nu se apasă și nu se rușinează. Doar spuneți pe drum spre baie: "Nu este nimic, veți crește în curând și veți scrie (croșetat) ca un tata (mama) - pe o oală". Lăsați copilul să "salveze fața". Înlocuiți incidentul.

În primul rând, înveselește copilul, folosind un vas. Creați în jurul "procesului" o atmosferă de ușurință și joc.

În al doilea rând, scrieți și aflați fraza pe care o veți spune întotdeauna când copilul merge la toaletă "în felul său".

Prietenul meu a avut o asemenea problemă cu fiica ei. Fiul meu a fost de aproximativ 2 ani și au venit să ne viziteze, fata este puțin mai mică. Ea a trebuit să arate cum a fost făcut acest lucru și, după mai multe ori, totul a fost bine. Și așa au scris la baie.

Fiul meu 1 an 10 luni. Primul pot a fost muzical, a stricat totul. A început să scrie, muzica a început să se joace și era înspăimântat. Din momentul în care se teme de oală, am schimbat deja 5 poturi. la fel. Adevărat în 1 an 8 luni. brusc a început să scrie (doar scrie). Am strigat urale cu el. după aceea, dar el nu a fost interesat și din nou, el sta pe olita la fel ca asta, și de cacao și scrisul merge doar într-un scutec, și a fost de așteptare atunci când vom merge pentru o plimbare și să îmbrace scutece, toleo atunci el va scrie și defeca în ea, și pe acasă plimbări în chiloți și nu este plăcut să mergem acolo ...

Dacă iarna - așteptați calm vara.
Nu sunt foarte expert, cred că o puteți încerca.

Eva acum 1,8 la aproximativ 1,5 a început să se familiarizeze cu potul. la început nu a fost suportabil nici pentru ea, nici pentru mine))) a dezvoltat apoi o tehnică vicleană ...
1 puneți vasul lângă toaletă (se spune și MAMA)
2 dacă s-ar dovedi, cântăm cu TA-DA-DA-DAM ... și împreună vom turna totul în toaletă
3EVA SELA apasă butonul de golire și pleacă imediat (altfel interesul excesiv la accesorii)
4Daca esti necesar, dar in nici un caz, voi planta pe oala si sa-ti dau o bautura de 99% (nu exceseaza, pentru ca reflexul poate functiona)

un băiat de curând un an, a cumpărat recent o oală, a decis să încerce ... uneori se dovedește că există o problemă de a înțelege că copilul din nou trebuie să fie pe oală? Nu observ încă semne de identificare și am timp să prind doar după somn.

Otrava mea este de 2,8 ani, am cacao si scrie unde mergem. Și poate scrie într-o oală și o face periodic. Când el îi protestează sau îl certă în mod special undeva să pipăie sau dacă nu faceți prea mult cu el - același lucru. Deci trebuie să o suporți?

Julia, fiul meu are acum 2,8 ani. Problema la noi este similară cu a ta (numai aici avem cacao în pantaloni, scriem doar pe un vas). Spune-mi cum ai reușit și ai decis dacă ai deja o problemă?

Am avut, în general, o stupoare când fiica mea cea mai tânără creștea. Copilul este foarte emoțional, prin urmare, din nou pur și simplu nu îl provocăm. Nu am recunoscut deloc un vas. Până la o jumătate de an, îmi place să, și nu sunt foarte experimentat, dar apoi a încercat să fie prieteni cu un vas. Dar pur și simplu nu a stat pe ea, care arată totul, chiar si fata de alături, nimic, nici reaktsii.Potom am citit, în cazul în care un copil refuză să meargă la oliță, ai exagerat, dar nici măcar nu încercați început. Scutecele au fost îndepărtate cu totul, au dormit, au mers fără ele. M-am gândit că înțeleg că este inconfortabil să merg pe umed. Dar vederea bății era foarte de dorit pentru ea. Ambele mâini și picioare - este atât de cool. Pentru copil. Și n-am făcut-o într-adevăr trist, doar spălat podelele, schimbă pânză. Cumva o zi frumoasă, curățată în casă ca o băltoacă. Și eu sunt doar în inimile, dar fără să strige, a declarat: „Ei bine, atunci când a cerut o oală“ În talonului mea, care era deja în vârstă de 2 ani și 2 luni ?. retoric a întrebat: „În oala“ „Ei bine, asta pentru că potul, și aici este necesar să se scrie și cacao“ După o oră și jumătate sau două șoaptă mea Prichindelul, dar suficient de puternice spus „scrie“ și de atunci, este ud pantalonii ?! Am uitat. Aici într-o zi. Vă sfătuiesc pe toți, în cazul în care copilul este sănătos, nu vă faceți griji, el trebuie doar să crească, ceea ce ar înțelege.

Alla vă mulțumesc pentru comentariu, a doua mea doche 1.5 (și primul docha Popras sine în 1 an) și se comportă ca și dumneavoastră ... pe segmentul refuză, dar nu a fost niciodată forțată și nu a insistat ... .dar vei aștepta pentru mine uspakoili nu griji)))

Sinulya a stat pe o oală de la vârsta de 8 luni și eu sunt lângă el. Cum să vezi ce vrea el în minunat, plantat. La început, a rezistat, dar sa așezat. El a devenit mai în vârstă, a început să înțeleagă că pentru a-și face propria afacere, este mult mai convenabil. Acum, el sta jos, dar uită să-și scoată chiloții uneori. Adevărat, acum am început să mă interesează ceea ce este și de unde vine. Trebuie să urmeze)

Și de ce se antrenează cu bătălie și strigă, cu nervi de ambele părți? Am fost mereu uimit. deoarece faptul că copilul tău pentru o lună sau două mai târziu sau mai devreme învață să meargă pe oală nu depinde nici de dezvoltarea lui, nici de viața sa viitoare. Este mult mai ușor să explicăm și să învățăm să o facem conștient. Îmi amintesc că o zonă mică într-un an, poate un pic mai mult, în loc să ne potului folosite scutece - a vrut să defeca / scriere - un semnal depus orice punct sau am observat - rochie de scutec - face afaceri acolo și trage. Oala a jucat mai intai functiile de joc, apoi treptat si treptat a trecut pe sine - intr-un fel, chiar si tehnici speciale pe care nu-mi amintesc, tocmai mi-am dat seama cu varsta)

În regulă - motivul principal al anxietății părinților este presiunea din partea rudelor și a prietenilor. Trăim în SUA și un copil în scutece de până la doi ani nu surprinde pe nimeni. Sinulke are 22 de luni, lucrăm pe oală, dar fără presiune. Vă mulțumim pentru sfaturi bune.

În multe cărți am citit că un an și trei luni un punct de cotitură (în sensul unui vas) - acest lucru a fost confirmat de experiența personală. Acum suntem un an și nouă, fiul sta pe olita singur este extrem de rară, dar mama are timp să-l pună la acel moment, aproape întotdeauna))) Cred că tot timpul! Astăzi, vorbind cu un prieten și auzi cum strigă fiica ei (an și șapte) „Oh“, am spus, ceea ce reprezintă, este copilul așa spune mama că ea urinat, atât de amuzant))) Dar cel mai interesant lucru pe care ea a fost ciripitoare toate, dar au vrut să-și exprime emoțiile în acest fel)))

Și noi toți facem afaceri cu 7,5 luni în oală, dar dacă mama prinde bucuros că Dotsya înțelege că ar trebui cu siguranță în oală pentru a lăsa ceva ce nu știu ce se va întâmpla în continuare - nu forțați, doar primele încercări au avut succes ritual de dimineata - face toate lucrurile din oală nu este cerut inca, dar cred că este atât de foarte devreme, cu toate că mătușa lui sora obișnuiți cu 2 luni și o mică de 6 - deja întrebat. Totuși, dacă considerați că fetița la vârsta de 2,5 luni stătea jos ... probabil că nu ar trebui să fie ghidată de ea

Fiul meu de 2,5 ani în grădiniță se duce singur la pot, știe perfect unde stă, ia și se așează. Și acasă se poate relaxa în chiloți. Nu există nici un rezultat negativ în pot. Am reușit să-l pun după somn sau când i-am amintit și vrea să meargă la toaletă în acel moment.

dar toată lumea știe că un băiat trebuie să fie învățat de la o anumită vârstă pentru a scrie în picioare? Și că ei înșiși ar putea să nu vrea să scrie așa? Și că, cu această scriere, exercitați alți mușchi decât cu ședința scrisă?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: