40 de ani sub domul bisericii, când 18 locuitori ai bisericii care se prăbușește în Smolensk se stabilesc, 360 de canale TV

40 de ani sub domul bisericii, când 18 locuitori ai bisericii care se prăbușește în Smolensk se stabilesc, 360 de canale TV

În 1978, biserica Spaso-Preobrazhensky a fost dată personalului atelierului de cercetare și producție din dormitor. Până acum, locuiți aici pictori, artisti, restauratori, arhitecți și descendenții acestora. Dar în fiecare zi se întreabă: se vor trezi mâine? Nu va cădea pe ele o bucată de zid decăzută? Corespondentul "360" a aflat atunci când locatarii au fost relocați.







40 de ani sub domul bisericii, când 18 locuitori ai bisericii care se prăbușește în Smolensk se stabilesc, 360 de canale TV

"Doamne, salvează-te și salvează-o", a mărturisit Veronica Samuilova, intră în biserică. Biserica de Transfigurare a Mântuitorului din Smolensk este casa ei. Aici trăiesc încă 17 persoane.

Clădirea se află pe un deal din centrul istoric. Pare o biserică obișnuită. Peste tot tencuiala a căzut, expunând o cărămidă. Nu există o cruce pe cupol, doar o turlă ascuțită care se întinde spre cer. Pe perete - o placă ruginită cu un număr nefericit "Nu. 13 ". Alături de ea arată "plăci" de televiziune prin satelit. În clădirea stâncoasă a templului vechi, oamenii trăiesc de 40 de ani.

Nu există interfoane sau încuietori pe ușă. Poarta bisericii obișnuite. Se pare că le veți deschide și veți intra în serviciu. În interiorul zidurilor sunt căptușite cu o piatră ușoară, ca în multe biserici. Dar în loc de icoane - cutiile poștale, comutatoarele și bateriile.

"M-am mutat aici la soțul meu", cântă Veronica, ridicându-se în apartamentul ei. "Sa născut aici, a crescut." Părinții săi locuiau aici. Când s-au întâlnit, a spus el, este temporar, biserica este pe cale să se stabilească. E așa de ciudat că nu m-am îndoit de cuvintele lui.

40 de ani sub domul bisericii, când 18 locuitori ai bisericii care se prăbușește în Smolensk se stabilesc, 360 de canale TV






Templul a fost construit în 1768, în timpul revoluției a fost închis, iar în timpul Marelui Război Patriotic a fost distrusă parțial. După război au fost reconstruite și în 1978 au primit un dormitor pentru personalul atelierelor de restaurare Smolensk. Nu sa găsit alt loc. Gândit pentru o vreme - sa dovedit a fi de 39 de ani.

Sub tavan, care nu poate fi atins nici măcar cu scara cea mai înaltă - barba neagră a unei pânze. În locul altarului - un depozit, nimeni nu locuiește aici. În fostul clopotniță există o toaletă.

Apoi, acum 15 ani, o femeie, un pictor de pictură prin profesie, care se îndrepta spre biserică, părea simbolică. Scrieți icoane și trăiți în templu. Apoi au inspirat pereții înșiși cu istoria lor seculară. Acum, camera de piatră ea ar comerț pentru cea mai apropiată odnushku.

"Apa era numai la primul etaj, purtau cupe de la etaj la al treilea. Dar acest lucru este deja progres. Doi ani de apă nu a fost deloc, conductele au izbucnit, - spune Veronica. "Numai apă rece recent a apărut pe toate etajele."

40 de ani sub domul bisericii, când 18 locuitori ai bisericii care se prăbușește în Smolensk se stabilesc, 360 de canale TV

Reședință după 40 de ani

Tatiana Lukashenkova, rezident care locuiește la etajul al doilea, este aici cea mai lungă - 39 de ani, de la înființarea căminului. Nu, nu, da, exclamă: nu viața, ci sacrilegarea completă. "Mergem aici la toaletă, apoi dormim! Ce păcat luăm pe suflet! "- femeia pensionată își aruncă brațele încântați la piept.

În Mitropolia Smolensk, ei au declarat că biserica intenționează să readucă Biserica Ortodoxă Rusă. Cu toate acestea, în timp ce nu există nici o certitudine cu privire la momentul: totul depinde de momentul în care funcționarii pot soluționa chiriașii.

40 de ani sub domul bisericii, când 18 locuitori ai bisericii care se prăbușește în Smolensk se stabilesc, 360 de canale TV

"Dumnezeu mi-a ascultat rugăciunile", spune Veronica, desenând cu o pensulă fața Smolenskului Maica Domnului din Odigitria. - Există o energie bună în biserică, acesta este locul pe care l-am numit de ani de zile! Dar este deja imposibil să trăiești aici! Bateriile nu se încălzesc cu adevărat, mucegaiul pe pereți și chiar pisica se va târî în aceste fisuri! - Peria lui Veronica începe să tremure, ca vocea unei femei. - În timpul iernii e greu ... Să fii în timp pentru a trece la vreme rece!

"Mă rog că aici jachetele nu mai sunt de folos! Este necesar să credem, ce mai rămâne? - spune femeia, privind pe pictograma scrisă. "Credeți și așteptați".

40 de ani sub domul bisericii, când 18 locuitori ai bisericii care se prăbușește în Smolensk se stabilesc, 360 de canale TV







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: