18 Conversație cu elf

Conversație cu elf

În noaptea aceea au vorbit de mult timp, iar Tom a fost complet fascinat de ceea ce a auzit, deși uneori a început să se îndoiască de soliditatea propriei sale minți. Aici stă aici, vorbind cu un mic om mic, așezat pe masă în turcă. Între ei - o carte veche închisă și un mic om care era în picioare mai înalt decât un picior, anunță că este un elf, un cămin, custode al acestei cabane, tutore și gardian al lui Tom.







Când excitarea a dispărut - nu, nu atunci când pericolul a dispărut, Kindred a simțit că era obosit ca un câine; dar conversația pe care o conduceau acum aducea o nouă entuziasm. Ca și cum nicăieri, elf elf? Doar dacă nu se întâmplă așa ceva? - Am scos o cană cu aceeași băutură pe care am așteptat-o ​​aici dimineața cu câteva zile în urmă. Ca și înainte, deși nu atât de dramatic, el a simțit brusc proaspăt; conștiința a fost clarificată, oboseala a dispărut în esență. A fost o senzație excelentă, naturală, ca și cum toxinele ar fi fost extrase din organism. Nici un medicament ar putea acționa în așa fel, pentru că esența de băutură minunat era curat, iar sentimentul de bine - doar un produs secundar. Tânărul a drenat un pahar plin cu trei gume mari, dar elful ia împiedicat să bea mai mult.

- Prea mulți oameni. nr. doresc să doarmă. o săptămână. - Propunerea a început să devină complet ilizibilă și a început să dobândească sens doar din mijloc: "Prea mult - și nu vrei să dormi o săptămână". Nu era nici un accent în vocea lui, ci doar un cântec muzical, dar din acel moment cea mai mare parte a cuvintelor pe care micul om le spunea devenise clară.

Tom a întrebat dacă există ceva special în suc, în niște ingrediente magice, și părea ciudat că cuvântul "magie" nu a sunat absurd și nu a implicat nici o fraudă.

"Nu", a venit răspunsul și elful a zâmbit de la o ureche ascuțită la cealaltă și ochii unei mici creaturi aproape închise - aceasta a fost distracția lui.

- iarbă și plante obișnuite pe care le veți găsi în pădurile proprii, apă din lac și suc de prune.

- Apa din lac? Tom se uită la paharul gol, ca și cum băutura era încă acolo. - Am înotat în lac când eram copil. Apa nu a simțit nici un gust deosebit.

Elful zâmbea chiar mai larg, dezvăluind dinții mici și ușor încovoiate. În lumina artificială a lămpii, tânărul a văzut că fața și mâinile erau maro, ca pergamentul, iar părul care iese din protuberanța unei pălării a fost negru. Era imposibil să se stabilească vârsta creatoare misterioasă, pentru că, deși fața lui părea straniu uscată, nu era nici o singură brida pe ea. Cu ochii înclinători și pielea de cafea, ar fi putut merge pentru un chinez sau chiar un mongol, dar, de fapt, nu seamănă nici unul cu celălalt - a văzut ceva diferit, fantastic.

Tom își aplecă coatele pe masă, plindu-și mâinile.

"Vă rog să-mi spuneți cine sunteți?" Aproape a pledat.

- Nu știi? Nu-mi amintesc?

Kindred clătină din cap și creatura mică se răsuci.

- Toți îl pierzi.

Cu cât Tom mai ascultă, cu atât mai clar au fost cuvintele - de parcă ar fi început să-și amintească această conversație și să nu-l mai învețe.

"Pierdeți totul, iar unii nu au avut-o niciodată", a spus micul om.

- Ce? Spune-mi ce?

- Percepție. Moare când imaginația dispare.

"Dar există oameni cu imaginație uimitoare", a insistat tânărul, "artiștii, poeții, compozitorii". mulți.

"Și totuși, mintea lor este închisă, indiferent cât de greu încearcă". Din câte știu, atunci când cunoașterea dispare, o numiți "maturitate". Cu toate acestea, totul este mult mai complicat.

- Trebuie să crezi? Sau vrei să crezi?

"Nu fi prostie", remarca scurtă a fost pronunțată într-un ton serios. "În acest caz, milioane de oameni ne-ar vedea." Ai pierdut magia.

Din nou acest cuvânt. Magic.

- Și este corect și normal, așa ar trebui să fie. Ai pierdut ocazia să-ți miști viziunea și mintea cu un pas în sus. De aceea noi, dacă vrem, putem coborî la nivelul tău. Și chiar și atunci nu ne vedeți întotdeauna.

- Nu înțeleg nimic.

Micuțul își îndoia mâinile pe genunchi.

"Ce anume ar trebui să vă explic?"

- Totul absolut!

- Să începem de la început. Știu că nu-ți amintești de mine. Dar știi cine sunt?

- Brownie? - Tom nu a simțit nicio jena, folosind acest cuvânt.

- Elf, brownie - prea mult timp pentru a explica, dar tot nu ați înțeles nimic. Să fie un elf, pentru că încep să coboare.

- Dar elfii nu există în realitate, sunt doar în basme.

- Da, și zâne, și tocmai le-ai văzut. Și o succubus, această creatură rea!

- Dar. dar ești real. Doar nu-mi cred ochii, nu-mi vine să cred ce sa întâmplat.

"Suntem destul de reali", a spus micul om - elful. - mormăi. - Nu vă amintiți pe vreunul dintre noi? Ai jucat cu zane ca un copil.

- Aha, nu pot. Și eu, de asemenea, nu există. Și eu, apropo, stai aici și vorbesc cu tine.

Știu că nu este un vis.

Micutul, chicotind, clătină din cap și. a scăzut cu câteva centimetri.

"De ce faci asta?" Întrebă Tom, supărat.

Elf ridică din umeri.

"Depinde de tine." Încă nu ai decis, nu știi cât de înalt ai vrea să mă vezi.

- De la mine? Dar ce am de făcut cu asta?

- Ascultă. - Înclinându-se în față, elful și-a așezat palmele în genunchi și a vorbit cu voce tare: - Oamenii sunt îndrumați de limitările propriei lor grile. Nu vedeți vibrațiile intermediare minime. Dacă doriți, vom exista în limitele voastre, spectrul dumneavoastră. Înțelegi?

Tom se simțea complet capabil să perceapă - fie din băutura pe care tocmai o înghițise, fie din ușurarea că groaza - nici măcar monstrul însuși, ci groaza din sufletul lui - dispăruseră. El a fost dornic de cunoștințe noi, oboseala pentru un timp a scăzut - și din curiozitate, și sub influența unei băuturi.

Elful oftă din nou, părea aproape comic. Nu arăta deloc ca elfii și pictorii de case de pe desene în cărți de poveste, dar dimensiunile și trăsăturile sale faciale îi dădeau un farmec aparte. Nu că personajul desene animate Disney, dar încă atrăgător de magice și intrigant.

- Uitați de sentimentele despre care știți - când erați copil, ați știut cum să faceți asta. Aceste cinci simțuri sunt prea grosiere, nu sunt subtile.

Un lucru ciudat sa întâmplat cu modul său de a vorbi. Inițial, părea că nu era coerentă și incoherentă, apoi începu să aibă sens, iar Tom putea să înțeleagă aproape orice cuvânt. Acum, discursul a devenit mai clar, ciudatul muzical ciudat nu a dispărut, dar intonațiile de bază erau mai mult ca intonațiile lui Tom. A fost o mare ușurare, pentru că ideea sa dovedit a fi destul de complexă și fără a fi nevoie să descifrăm fiecare propoziție din minte.







- Și pentru că preferăm să ne ascundem, continuă elful, vocea lui era încă foarte subțire, dar cuvintele erau pronunțate corect, și pentru că sentimentele tale sunt reglate de un val diferit, rămânem invizibili pentru tine. În orice caz, de cele mai multe ori. Trăim în diferite dimensiuni, tu și cu mine, dar există o legătură între noi. Dar, mai întâi, trebuie să înțelegeți că spațiul constă mai mult în energie decât din substanță fizică.

Acum, Tom era convins că subconștientul său avea sens din discursul elfului, și cu cât mai mult ascultase, cu atât mai ușor a devenit percepția. Își aduce aminte de sunetele de flaut emise de zane și de felul în care se întoarse treptat spre urechile lui în voci lungi, ca și cum cunoașterea ar fi dat naștere la înțelegere. Mintea lui subconștientă a servit ca interpret și procesul în sine. Magic.

- Din păcate, cu cât mai mulți oameni materialiști devin - ați spune: cu atât mai civilizați - ha! - cu cât își pierd capacitatea de a percepe. Dacă ați acordat atenția cuvenită acestui lucru, probabil că veți fi surprins de cât de logic este totul și de cât de minunat. Își dădu din cap trist capul trist. "Cu toate acestea, ați preferat să faceți contrariul.

Tom își ridică vocea.

- Nu înțeleg. De ce facem asta?

- Încăpățânarea omului. Ești așa. Unii dintre voi nu puteți aprecia, de exemplu, muzica frumoasă, pictura, proza ​​minunată, unii chiar cred că actul sexual - aceasta este o acțiune minunată și rafinată - ar trebui făcută în spatele ușilor închise. Și alții au reușit să uite ce miracol este în râsul unui copil mic.

"Dar asta este altceva!"

"În cea mai mare parte, este o chestiune de gust." Sau judecăți.

"Și rezultatul este același."

Întârziată, Kindred nu știa ce să spună.

"Vedeți, ați pierdut capacitatea de a înțelege că conștiința este ceva între atomi, molecule și particule, un lipici invizibil care leagă toate acestea împreună. Are modele proprii - miliardele, trilioanele și ce se întâmplă acolo? - (Un alt indiciu că toate acest elf nu se afla dincolo de Tom, pentru că intermediarul a fost propriul său subconștient, dar, în orice caz, este prea ciudat să auzi aceste lucruri din gura unui om amuzant mic.) - Și este conștiința este energia care leagă aceste modele și formează forme, substanță, dacă vă place foarte mult. Unii oameni de știință s-au apropiat deja de această mare descoperire, astfel încât în ​​curând veți avea capacitățile tehnice de a le testa. Da, tu, oameni, așteptați apoi câteva surprize.

Elful de pe masă se aplecă pe genunchi și chicoti.

- Așteaptă o clipă, protestă Tom. "Cum te-aș putea vedea atunci?" În mine, nu este nimic special.

Bărbatul îl privi cu atenție pentru câteva secunde.

- Iată cum? Deci, nu? El a întrebat în cele din urmă. "Trebuie să înveți multe lucruri, dar nu puteți face totul imediat." Încearcă să te uiți înapoi. Îți amintești când erai mic.

Kindred gândit mult și greu, dar nu a dus la nimic.

- Betan - mama mea - mi-a povestit multe povesti despre zane și niște oameni ca tine.

- Nu despre oameni, Tom. Despre produsele Naturii.

- Totul este același. Dar a fost ușor, bine. basme, fantezii, să distrați un copil.

- Nu ar trebui să gândiți așa.

- Ei bine, haideți. Toate mamele îi spun copiilor lor niște basme despre zane.

- Și de unde crezi că vin aceste povestiri?

- Mituri, ficțiuni. Folclorul a trecut de-a lungul veacurilor din generație în generație.

Elf clătină din cap.

- Amintiri, Tom. Cele mai multe dintre acestea sunt amintiri tribale. Transmise din generație în generație, ca și genele tale. Micile ființe umane, copiii tăi, cred în ea, așa că uneori le arătăm.

"Pentru că le iubim și e în siguranță, ele nu reprezintă o amenințare pentru noi". Din același motiv, uneori ne aflăm la bătrânii voștri. Crezi că povestirile lor sunt demență senilă.

- Nu înțeleg de ce suntem periculoși pentru tine. Din nou un râs scurt.

- Ești chiar periculos pentru tine. Într-o zi, totul se poate schimba, poate că veți scăpa de cinismul dvs. și vă veți recăpăta o cunoaștere simplă. Dar cred că primii oameni de știință vor crede în noi. Vom vedea - vom vedea.

Tânărul a încercat disperat să digere tot ceea ce sa spus până acum. Nu este cel mai ușor lucru de făcut.

- Bine, spuse el, încă înclinat spre masă. Deci, de ce eu? De ce sunt încă?

- Pentru că viața ta este în pericol.

În pericol. Frumos formulată, dar din nou în vocabularul lui Tom.

"Este un monstru?" Se tremura la gândul lui. - Ce l-ați numit?

- Sucubus. Acesta este un monstru sexy, folosit de cineva care vrea să-i facă rău altora. Dacă erai femeie, un incubus ar putea veni la tine. Vroia să fure de la tine, Tom.

- Dar când m-am trezit, el.

"Furați-vă sucurile de viață."

Născut, uimit, se aplecă în scaun.

- Nu înțelegi ce fel de pericol te afli?

Ochii micului om se îngustară în tensiune, aproape aproape.

Tom îl privi în tăcere, cu maxilarul în uimire. Mâinile îi strânseră marginea mesei, astfel încât articulațiile degetelor sale erau albe.

- Nu înțeleg, repetă el, nu, nu înțeleg asta.

O briza de noapte circulă în bucătărie, iar Tom a închis ușa din față. Împingând șurubul, încă îl trasea pen-ul pentru acuratețe. Apoi se întoarse la masă.

"Nu poți să ai aceeași mărime?" Întrebat tânărul. - Am ceva la care să mă gândesc, fără a număra schimbările în creșterea ta.

- Am spus deja că creșterea mea depinde de tine. Puteți să o schimbați după preferințele dvs., deși nu trebuie să ascult.

"A fost o alta indiciu ca totul se intampla in propriul creier? Nu, nu poate fi. Aceasta nu este o fantezie sau un vis. Și este absolut sănătos mental (deoarece majoritatea oamenilor nebuni preferă să se gândească la ei înșiși) ".

"În curând dimensiunea mea va fi stabilită", a asigurat elful și, cu o întârziere, a adăugat: "Apropo, numele meu este Filibert, uneori Xerxes". Dar sunt obișnuit cu numele Riggit. V-ar potrivi?

Tom dădu din cap, deși nu era prea interesat de problema numelui.

- Tu. ai spus că sunt în pericol. Cine vrea să mă rănească?

- Ea. Știi, cel care oamenii numesc o vrăjitoare, scorpie, o vrăjitoare rea, - pentru ei există o mulțime de nume.

- Acesta este cel mai des întâlnit dintre ei.

- Vorbești despre Nell Quick, bine.

Riggit - bine, lăsați-l pe Riggit - a dat din cap capul colorat de cafea.

- Te urăște.

"Nu ne cunoaștem unul pe celălalt", a subliniat tânărul. "În plus, astăzi, mai devreme". - a uitat cumva că era deja foarte târziu noaptea, - a încercat ea. Opri brusc. Pentru Dumnezeu, cum o poți explica. explicați elful, ce înseamnă "a seduce"? În schimb, a întrebat repede micul său interlocutor: "Ce te face să crezi că e vrăjitoare?"

"Știm când Evil este conceput." Și putem identifica mereu vrăjitoarele rele. Nell nu este un secret pentru noi.

- Dar ce are împotriva mea? - Adevărat, sa simțit neplăcut în prezența ei din primul moment al cunoașterii, dar credea că era pur și simplu jenat de hărțuirea ei prea sinceră. Kindred nu a obiectat să fie sedus, dar această femeie părea prea vulgară și intruzivă. În plus, era evident ceva ciudat. Nell Kwick este cu siguranță atrăgătoare, chiar adorabilă cu părul ei neagră și buze stacojie, dar expresia ei era ascunsă în ochii ei întunecați. da, este vicios.

"Încă nu știm răspunsul, Tom." Dar astăzi avea nevoie de sămânța ta. De asta ți-a trimis un succub.

Tom clătină din cap în confuzie. Apoi a întrebat:

- Cine vrei să spui atunci când spunem noi?

"Noi, oamenii din pădure, zane, elfi, sunt vecinii tăi." Locuitorii pădurii.

- E nebun. Mi-am petrecut copilaria aici - stiu aceste paduri. Odată am explorat aici toată lumea. "Sa oprit când amintirile au început să-și străpungă drumul prin coperta multiplă a timpului.

- La naiba! Exclamă furios și frustrat.

- Aproape îți amintești, nu-i așa? Rigvit zâmbi supărat. "Aproape ați restaurat imagini din trecut." Dar a trebuit să experimentezi șocul groaznic de a-ți pierde iubita ta mamă. Tristețea și circumstanțele schimbate de viață ți-au furat cunoștințele secrete, dar timpul ți-a jefuit memoria. Rigvit respira adînc. - Din păcate, se întâmplă mereu, și nu numai cu dvs., ci și cu alții care au cunoscut odată secretul. Presupun că așa ar trebui să fie, pentru că scepticismul și necredința care vin cu îmbătrânirea, bineînțeles, ne-ar fi slăbit.

Tom nu mai putea digera nimic. Oboseala, în ciuda sucului minunat, beată mai devreme, și-a învins sufletul și trupul; epuizarea completa a castigat curiozitatea. Coboară.

- E timpul să te odihnești, spuse Riggvit cu blândețe.

- Nu, nu, - am protestat slab om tânăr - nu este încă atât de mult inexplicabil, astfel încât încă multe de învățat.

Îi era teamă că dacă el ar fi lăsat elful acum, nu l-ar mai vedea niciodată. A fost înfricoșător, dar, în general, totul părea minunat. Minunat minunat. Cu toate acestea, umerii i s-au scufundat, capul a căzut.

- În curând veți adormi, spuse elful.

Pleoapele lui Tom s-au înrăutățit.

- Foarte curând, spuse o voce îndepărtată într-o voce liniștitoare.

Când ochii i se închiseră, continuă o voce moale:

"Eu sunt păzitorul casei." Sunt întotdeauna aici, chiar și atunci când cabana este goală, sunt aici. pentru a ajuta. tu.

Capul lui Tom era deja de centimetri de la masă.

-. Luptă-te pe dușmanul tău.

Părul îi atinse cartea închisă care se afla în fața lui.

El își așază templele pe pielea moale din bumbac.

-. Cine te vrea mort.

Întunericul. Fericitul întuneric.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: