14 Moduri de a distinge graficul de curent


14 Moduri de a distinge graficul de curent

14 moduri de a distinge un grafomanc de un scriitor real

1. Grafoman tolerează foarte dureros critica și, de regulă, o acceptă cu baionetele. El asociază critica cu umilință personală și insultă, și nu cu abilitatea de a corecta greșelile și de a învăța lecții. De fapt, el nu are nevoie de critici, este o pierdere de timp și efort. Adesea, astfel de oameni nu găsesc contraargumente, să transmită personalitatea criticului, încercând astfel să-l liniștească și să lase ultimul cuvânt pentru el însuși.







2. Graphomaniac îi place foarte mult să-i spună tuturor despre lucrarea sa și nu este disprețuit să recită poezii sau capitole dintr-un roman nou, chiar dacă este absolut inadecvat și dacă dorește sau nu acest interlocutor. Lucrul real al cuvântului - dimpotrivă, întâmpină dificultăți când se dovedește că este forțat să citească ceva, să atragă atenția asupra persoanei sale.

3. Un scriitor adevărat este supus unor îndoieli, el este înclinat să își rescrie și să-și actualizeze lucrarea în modul cel mai atent, iar grafomaniac este sigur că capodopera va fi creată de geniul său, fără mari dificultăți. Pentru a face acest lucru, trebuie doar să ridice un pix sau să stea la calculator.

4. Experții sufletelor umane au propriul mod de a face apel la lucrările create, la limbajul specific lor, la stilul unic care le distinge printre altele. Gândiți-vă la Tolstoi, Cehov, Dostoievski, Sholokhov, Hemingway - puteți să le confundați chiar dacă citiți un text necunoscut. Cu toate acestea, atunci când citim crearea grafomaniei, cititorul are un sentiment persistent: "undeva am văzut totul, am auzit, am citit-o!" și există o dorință de a pune cartea deoparte.







5. Grafomanul nu este mai puțin arogant, îmbrăcat cu voioșie, îi place să folosească fraza "creativitatea mea" și să mă cheme ocazional și fără incident, un scriitor. Îi place să se laude cu cunoscuții cu "marii acestei lumi", "intrare" în întâlnirile. În societatea sa este necesar să-l asculți numai.

6. Acest maestru evită cuvinte puternice. El este simplu în comunicare, îi iubește pe oameni. urmărindu-vă treptat, studiind, evaluând, încercând. Poate că tu ești materialul pentru munca lui. Ești interesant pentru el. Se distinge printr-o parte sănătoasă a auto-ironiei.

7. Adevăratul purtător al cuvântului pune mai întâi calitatea scrisului și este nemilos în acest caz, până la punctul în care arde sau distruge deja lucrul complet scris. (Gogol). Pentru un grafomanc, o sumă este importantă în detrimentul calității.

8. Într-o lucrare talentată, veți găsi gânduri interesante; grafomaniac este înclinat să curețe citate ale unor oameni celebri sau clișee literare, nu există nici o originalitate în lucrarea sa.

9. Inginerii sufletelor umane se străduiesc să facă lumea mai curată, mai bună prin creativitatea lor, sarcina principală a grafomaniacului este propria sa vanitate, coperți colorate, nume de mușcături, circulații, apariția în mass-media.

10. O persoana cu adevarat creativa este gata sa scrie de ani de zile pe masa, iar graficul are nevoie de succes continuu si de lauda talentului sau imaginar, altfel isi scapa mainile.

11. Scriitorul nu este atât de interesat de faimă și de bani, ca o ocazie de a fi înțeleasă, auzită, și numai banii ar fi suficienți pentru cele mai necesare, care nu ar fi distras de obiectivul principal - creativitatea.

12. Scriitorii adevărați se disting prin toată asistența posibilă pentru tinerii talente, ceea ce nu se poate spune despre grafomanii care văd concurenți în ei care le pot ocoli pe rând, îi pot muta la periferie.

14. Scriitorii nu s-au născut, mulți oameni au influențe, o predispoziție genetică la creativitate. Doar încăpățânarea forței de muncă de zi cu zi și de lungă durată, priceperea înflăcărată, critica nemiloasă pentru sine, dau naștere unor stăpâni cu adevărat măieri ai cuvântului și cunoscători ai sufletelor umane.

Iată informațiile despre directoare. Ceva interesant în opinia mea pe această temă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: