7 Nu un director de programe, deveniți radiodifuzor, primiți la radio, lucrați la radio - mergeți în aer

Cu câteva luni în urmă, la Moscova a avut loc o conferință internațională "Radio in Global Media Competition". Unul dintre rapoartele pe care mi-a plăcut foarte mult a fost Andy Bobane. Pe baza sa, am decis să scriu acest articol, bineînțeles, cu multă dragoste pentru tot software-ul pe care l-am avut vreodată în viața mea (numărat 7).







1. Nu utilizați testele muzicale ca principal arbitru, decideți dacă doriți să redați piesa muzicală sau nu.

Problema tuturor cercetărilor este că oamenii numesc cântecele lor preferate. Și sarcina postului de radio este de a găsi acele piste pe care o persoană ar dori să le audă. Diferența fundamentală dintre "cum ar fi" și "dorința" rezultă din faptul că melodiile preferate devin "jucate", oamenii pur și simplu obosesc să le audă la radio. În America, acest efect se numește Burn Factor. Îmi place Sting, voi merge la concert, dar aș vrea să mă bucur pe drumul de a lucra cu noutățile din top 40 - lucruri diferite și ... diferite posturi de radio.

Amintiți-vă de semnificația cuvântului "validitate" - o măsură a corespondenței metodelor și a rezultatelor cercetării cu sarcinile atribuite. Cu o măsurare validă a inteligenței, inteligența este măsurată și nu altceva. În consecință, orice teste muzicale sunt de multe ori departe de a fi valabile, credem că învățăm de la ascultător în timpul testelor de muzică, din cauza cărora ne iubesc și, în cele din urmă, își învață preferințele muzicale de bază. În general, a fost așa la timp datorită cercetării muzicale de la postul meu unde a sunat Dire Straits, iar Maxim a apărut (

7 Nu un director de programe, deveniți radiodifuzor, primiți la radio, lucrați la radio - mergeți în aer






2. Nu vă "mișcați" în e-mailurile personale, mesajele SMS și apelurile ascultătorilor

Daniel Powter - Crazy All My Life (38 de săptămâni pe grafic)

E mai puțin și un an! Oamenii din toată Rusia sunt gata să voteze pentru canadianul frumos cu două lovituri și să-l asculte timp de 9 luni la rând! Aaaa, o urăsc o săptămână mai târziu) Este faptul că DJ-ii percep totul mult mai clar)) Nu ascultă)

4. Nu pierdeți timp pentru micromanagementul gazdei terestre

7 Nu un director de programe, deveniți radiodifuzor, primiți la radio, lucrați la radio - mergeți în aer

Mikromedzhment - stil de conducere, care se caracterizează printr-un control special asupra îndeplinirii sarcinilor angajaților. La radio, acest lucru se traduce printr-un control pas cu pas al activității DJ-ului și impunerea opiniei sale. Semnele principale pe care le aveți "micromanagementul" sunt:

De fapt, nu este nimic de îngrijorat, dar va fi mult mai ușor pentru angajații dvs. iubiți să lucreze cu cineva care are încredere și deleagă corect responsabilitățile. Pentru a vă supăra - pentru a vă răcori - pentru a spune o remarcă după aer - va fi uneori mai democratică. Totuși, liderii poartă greutatea responsabilității difuzării în direct, iar judecătorii se comportă ei înșiși, mamele lor, în cele din urmă, toți ascultătorii țării)

6. Nu vă așteptați ca, dacă ascultătorii să vă iubească astăzi postul, aceștia se vor bucura mâine.

7 Nu un director de programe, deveniți radiodifuzor, primiți la radio, lucrați la radio - mergeți în aer

7. Nu copiați concurenții. Dacă au făcut mai întâi ceva, probabil că deja "o au".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: