454 Denumirea lucrării este dezvoltarea didactică și metodică a unei piese despre dezvoltarea lecturii "de vorbire"

MBDOU №114 «Gradinita generale de tip în curs de dezvoltare“, Kemerovo, regiunea Kemerovo

Să familiarizeze copiii cu povestea folclorică rusă "Cat, Cocos și Fox". Formați capacitatea de a vă aminti actorii și succesiunea evenimentelor.







Activează dicționarul: o harpă, un coș, un caftan.

Pentru a fixa în memoria copiilor cunoscute basme, să învețe să învețe povești din fragmente.

Dezvoltarea copiilor de vorbire să învețe să răspundă la întrebări cu privire la conținutul de basme în propoziții simple. Dezvoltă gândirea, abilitățile motorii, concentrarea vizuală și auditivă, coordonarea mișcărilor.

Dezvoltați abilități constructive, creativitate constructivă. Dezvoltarea abilităților motorii generale și fine.

Pentru a educa interesul copiilor în folclorul rusesc, folclorul rusesc.

Pentru a aduce sentimente morale la copii: bunătate, asistență reciprocă, sensibilitate, receptivitate.

Formați cunoștințele copiilor din domeniu. Pentru a forma la copii noțiunea că nu trebuie să se deschidă ușile străinilor.

Echipamente. Grupul este decorat pe motivele povestirii folclorice rusești "Cat, Cocoș și Fox": o casă de sat, un gard. Jucării moi (pisică, vulpe, cocoș), o imagine a colibei. bowl, gusli, poze - pagini de colorat pentru copii, imagine - o diagramă care prezintă un erou de basm din figuri geometrice - o pisică.

Citirea poveștilor folclorice rusești; vizualizarea ilustrațiilor; învățarea rimelor "Ca pisica noastră", "Cockerel, cockerel"; jocul didactic „Ghici un basm“, „Ghici un erou de basm“; Jocuri cu deget; jocuri - dramatizare.

Copiii fac parte din grup la muzica "Există multe basme în lume".

- Băieți, oaspeții au venit la noi pentru o lecție, să-i salutăm. Copiii stau într-un cerc, ținând mâinile.

Jocul comunicativ "Bună ziua!"

Toți copiii s-au adunat într-un cerc,

Sunt prietenul tău și tu ești prietenul meu.

Împreună vom lua mâinile

Și vom zâmbi unii pe alții.

- Bine, băieți. Mi-a plăcut cum l-ai întâmpinat pe oaspeți. (Băieții stau lângă masă, pe care imagini mincinoase ilustrează complotul basmelor)

Copii, știu că vă placeți jocuri, cântece, ghicitori și dansuri,

Dar nu este nimic mai interesant decât basmele.

- Îți plac basmele? (Da, ne place).

- Văd, ochii mi-au strălucit. Cunoașteți multe basme? (Da).

Game Exercise "Ghici un basm. Tales Hero „(Băieți. Ghici un basm, răspândit imaginea de pe flanelegraf)

Iepurele voia să o mănânce,
Lupul gri și ursul brun.
Și când copilul în pădure
A întâlnit o vulpe roșie,
Nu putea pleca.
Ce fel de basm? ( "Gingerbread")

Și iepurele și lupul,
Toată lumea se duce la el pentru a fi tratat. (Doctor Aibolit)

Lângă pădure, pe margine,
Trei dintre ei trăiesc într-o colibă.
Există trei scaune și trei cani,
Trei paturi, trei perne.
Ghici fără nici un indiciu,
Cine sunt eroii acestei povestiri? (Cei trei urși)

Ce basm: o pisică, o nepoată,
Mouse, încă un câine Beetle
Bunicul și femeia au ajutat,
Rădăcini recoltate recoltate? ( "Nap")

Am cumparat un samovar,
Și țânțarul ei a fost salvat. ("Fly-Tsokotukha")

El este un iubitor de curățenie.

Te-ai spălat dimineața?

Dacă nu, atunci ordinea

El va da bureți imediat,

Comandant stricat stricat

Chiuveta. (Chukovsky "Moydodyr")

- Bine, băieți! Stii basme bine! Vrei să vizitezi singur basmul? (Da).

Vă sugerez să mergeți la basm. Închide ochii. Și voi pronunța cuvinte magice și vom fi într-un basm. (Sunete muzicale de basm magic).

Toată lumea știe, numai în basme







Există o țară magică,

Există un miracol magic - vopseaua

Există eroi de basme,

Veți vedea totul,

Copiii își deschid ochii. Se uită în jur. În fața lor este un ecran, pe care este descrisă o colibă, există un gard. În mâinile tutorelui, cartea "Cat, Cocos. fox ".

- Băieți, am intrat în basm "Cat, Rooster, Fox." (Expune eroii de basm la masă - jucării moi)

- Vrei să știi ce sa întâmplat cu eroii acestei povestiri?

Citirea poveștii "Cat, vulpe și cocoș" de către tutore

Lucrarea de vocabular se desfășoară în timpul citirii și ilustrării.

Kaftan este cea mai bună îmbrăcăminte pentru bărbați.

Lukoshk o - un coș de mână mic, fabricat din lănțișoare sau ramuri.

Gusli este un instrument muzical vechi cu coarde.

M-am grăbit să o urmăresc foarte repede.

Conversație pe un basm

- Băieți, spuneți-mi ce poveste folclorică a Rusiei ne-am întâlnit?
- Ți-a plăcut un basm?
- Cine sunt personajele principale ale basmului, spuneți-le. (Cat, Cocos și Fox)

- Unde au trăit - au fost o pisică și un cocoș? (În pădure într-o colibă ​​mică)

- Ce a făcut cocoșul atunci când pisica nu era acolo? (Curățând casa, măturând podeaua, așezând-o pe pupa și așteptând pisica).

- Unde a plecat pisica devreme dimineata? (M-am dus de vânătoare.)
- Ce a pedepsit pisicuța când a plecat de vânătoare? (Nu te uita pe fereastra, ține casa)

- Cum a atras vulpea cocoșul? Ce melodie a cântat, cu ce voce? (Glumă blând vocea vulpei.) Să cântăm un cântec de vulpe.

Se așeză sub fereastră și cântă:

Cockerel, Cockerel,
Scallop de aur,
Uită-te pe fereastră -
Îți dau mazărea.

- Ce a strigat cocoșul pentru pisică atunci când vulpea la prins?
- Ce voce? (Intonarea copiilor prin vocea cocoșului).

Să vorbim cu voce tare cu cuvintele cocoșului

Vulpul mă poartă pentru pădurile întunecate, pentru munții înalți. Fratele Kotik, ajută-mă.

- De ce a strigat atât de tare și de înșelător? (Îi era frică de vulpe și își dorea ca pisica să fie salvată).

- Penisul nostru are probleme. Ce ar trebui să fac? (Trebuie să-l ajutăm pe Petushka să-l salveze).

- Bine, mă bucur că ești atât de bun, de simpatic. Nu vreau să las un prieten în necazuri. Nu este nimic de spus de către poporul rus: "Să te mori și să-i ajuți pe tovarășul tău".

- Cum a ajutat pisica cocoșul? (Pisica a fost aproape, a auzit, sa grăbit după vulpe că a existat o forță, a luat cocoșul și a dus-o acasă.)

-Cum a adus vulpea vulpea din coliba a doua zi? (Din nou, a cântat un cântec și a aruncat o mână de mazăre, viclean)

- Cum a ajutat pisica pisica a doua zi? (Pisica a urmărit după vulpe ceea ce a fost spiritul, a prins-o, a luat cocoșul și la adus acasă.)

-De ce a intrat cocoșul în necazuri (pentru că nu a ascultat pisica)

-Ce a ajutat vulpea să-i ademenească cocoșul în labele pentru a treia oară? (Șiret, înșelăciune. "Țăranii au mers, a fost transportată mei, o pungă a fost scursă, tot meiul pe drumul împrăștiat, dar nu a fost nimeni care să-l ridice".

-De ce sa găsit cocoșul în ghearele vulpei? (Pentru că eram prost.)

-Dacă pisica a auzit cocoșul pentru a treia oară. (Nu) De ce nu? Era foarte departe.

- Cine a deghizat pisica pentru a salva cocoșul și pentru a atrage vulpea din casă? (Muzician)
- Să auzim ce fel de melodie ar putea juca pisica-guslar în fața casei de vulpi.

- Cum se termină basmul?
- Ce vulpe într-un basm? (Viclean, rău, curajos)

- Care pisică în basm? (Curajos, curajos, bun prieten, încrezător în abilitățile sale, simpatizant, inventiv, responsabil)

- Ce cocoș într-un basm? (Lucru greu, prost, laș, amabil, credincios)

- Care este numele basmei pe care am citit-o?

Conversație pe OBJ "Unul la domiciliu"

- Băieți, ce credeți, ce ne învață povestea, de ce a compus poporul său?

- Stiti cum sa se comporte daca sunteti singuri acasa?

Copii, există situații în care stați singur acasă. În acest moment, un străin poate apela la ușă. Amintiți-vă, nu puteți deschide o ușă pentru străini și străini. Cum n-ar fi trebuit să te roage și să nu te ofere.

- Bine facut! Și acum odihniți-vă și mergeți la mesele voastre.

Suntem pe drum, este timpul să mergem.

Vom merge prin pădure

Prietene - caută Rooster. (Copiii cu un profesor ieșesc unul după altul)

Pe degete de-a lungul căii

Vom merge unul după altul. (Ei merg pe degetele de la picioare)

Brooks sărim, (sărit în față)

Și vom trece prin canale. (Ei își ridică ridicarea genunchilor)

Vom merge în pădure,

Aer curat pentru a respira.

Proiectarea eroilor din basm ("Cat - guslar")

- Cine a salvat cocoșul? (Cat)

Sarcină. Stingeți din formele geometrice ale pisicii.


Sarcină. Desenați șiruri de creioane de gâscă.

- Care era pisica în fața casei de vulpi? (Pe harpă) Desenează creioane cu șiruri de caractere.

- Tipii, pisica ți-au adus cadouri, poze amuzante, decorațiuni.

Am văzut un basm, am jucat într-un basm,

Ei bine, și, desigur, un pic obosit.

Ne-am terminat faptele noastre mari,

Este timpul să ne întoarcem la grădiniță.

Și la revedere oaspeților

Am fluturat mâna.

- Și să spunem: "La revedere!"

Copiii părăsesc trupa la muzica "Dragă bine".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: