4 Greselile tale, din cauza cărora coloana vertebrală este distrusă

4 Greselile tale, din cauza cărora coloana vertebrală este distrusă

Vladislav Novozhilov. un neurolog, un terapeut manual, un reflexolog la Clinica Medicală Multidisciplinară

Să luăm în considerare principalele cauze ale osteocondrozei la bărbații tineri și să vorbim despre cum să prevenim dezvoltarea acestei boli. Deci, coloana vertebrală este distrusă dacă:







1. Prea puțină mișcare

Pentru sigur, tu, la fel ca multi, comportându stilul de viață sedentar - stai in spatele volanului biroului auto, birou, seara - calculatorul. Pe corpul vostru acționează dezastruos. Mai mult decât atât, coloanei vertebrale este inițial rezista cu fermitate la suprasarcină și nu vă dau semnale de primejdie, în contrast cu, de exemplu, pe jos, după care deservesc te, te simți imediat furnicături. Dacă nu începi să te miști mai activ, într-o zi vei simți o durere ascuțită în spate. Prin urmare, începe acum mai mult de mers pe jos, exerciții, și dacă ar fi rămas, apoi trageți cu grijă și ieși să se plimbe - deci va trebui să dezvolte un pic de coloana vertebrala.

2. Îndoiți-vă capul înainte

În ce poziție stați. În mod accidental, nu vă îndoiți capul înainte, în special acum, când citiți aceste linii? Cunoașteți: în coloana cervicală trebuie să existe întotdeauna o ușoară deformare înapoi (lordoza cervicală). Se formează în copilăria noastră când începem să ținem capul. Pentru a sta toată ziua, îndoirea capului înainte, este o sarcină la care corpul nostru nu este pur și simplu adaptat din natură. Prin urmare, uzura prematură a gâtului.

Cu osteochondroza, vertebrele cervicale se pot mișca și fixa vasele de sânge care alimentează sângele creierului (arterele vertebrale). Că nu se întâmplă acest lucru, învățați-vă să stați cu capul ridicat, apoi cu gâtul dvs. veți avea ordine completă. Pentru a face acest lucru, ridicați monitorul la nivelul ochilor. Dacă aveți deja un sindrom al arterei vertebrale, mergeți la un medic, acesta poate fi vindecat. Dar tot trebuie să stai drept! Și rețineți: coloana vertebrală a colului uterin este cel mai predispusă la dorsopatie (așa că acum este la modă să numiți osteochondroză), are nevoie de ochi și ochi.







3. Colindă constant

Din cauza arcuirea excesiva din cauza sarcinii postura necorespunzătoare asupra coloanei vertebrale este distribuit inegal coloanei vertebrale toracice uzate. Important de știut: în timpul osteocondrozei toracice acută poate credeți că aveți probleme cardiace sau de stomac - boala se poate manifesta dureri ascuțite, ca un junghi în piept și în abdomen, ca și cum provin de la organele interne. Acesta poate fi un sentiment de „nod“ în gât, disconfort în zona de esofag. Astfel de manifestări fac ca diagnosticul să fie dificil și poate duce la tratament necorespunzător.

4. Nu urmăriți dieta

O altă cauză comună a osteocondrozei este malnutriția. Cum să mâncați - acest lucru este, în general, un subiect separat, uita-te la blog-ul expertului MHealth.ru privind alimentația sănătoasă Alisa Shabanova. În ceea ce privește coloana vertebrală, atunci când există un deficit de anumiți nutrienți (nutrienți - calciu, proteine), organismul pur și simplu nu are rezerve pentru a restabili coloana vertebrală. Și postul tău osos începe să se prăbușească. În plus, nutriția necorespunzătoare, dezechilibrată duce la obezitate. Excesul de greutate încarcă excesiv spatele inferior (și, desigur, cu excepția, de asemenea, picioarele), care, de asemenea, duce la deteriorarea prematură a coloanei vertebrale.

M-am ajutat doar prin exerciții de întărire a corsetei musculare a spatelui, în special a părții inferioare. Dar pentru aceasta, mi-am schimbat în mod deliberat formarea mea cu accent pe aceste exerciții, să nu spun că problema este rezolvată, la sarcini mari din spate încă „whining“, dar nu au existat complicații. Nu a trecut odată, cursurile de tratament nu au atins un astfel de efect. Acum lucrez cu o barbotă, inclusiv trăgând (bineînțeles, fără extra inutil), până când totul este în ordine. Dar, desigur, piscina cred că este excelentă ajută.

"Dar de ce tot mai mulți tineri suferă de osteocondroză?" doresc răspunsul. Da, pentru că noi și iluminatul nu este corect în școli și din copilărie nu ne-am învățat să ne ținem de spate, nu ne aplecăm și, în general, prea puțin este preocupat când este necesar să ne obișnuim. Asta e tot.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: