28 octombrie 2019 - de către gopashtami (goshtashtyami)

28 octombrie 2017 - de gopashtami (goshtashtyami)

Festivalul Gopashtami sau Goshthashtami este sărbătorit ca ziua în care Domnul Sri Krishna a devenit un adevărat păstor. Înainte de aceasta, el putea doar să hrănească vițeii, dar acum el devine un gopa, un păstor. Această sărbătoare este, de asemenea, o vacanță de vaci.







Jiva Goswami în „Gopal Champa“ spune povestea a modului în Gopashtami, în a opta zi a lunii Kartika, atunci când Krishna a fost în vârstă de șase ani, părinții săi pentru prima dată la instruit să pască viței. Nanda Maharaj însuși a ales vițeii supuși pentru Krishna, ia prezentat un corn, un personal, o frânghie și un flaut. Și mama Yasoda ia adus pantofi frumoși din lemn și o umbrelă de soare. Krișna a acceptat personalul, flautul, cornul, dar a fost foarte surprins de darurile mamei Yasoda.

- Mamă, de ce am nevoie de o umbrelă și de pantofi? întrebă el. Yashoda a răspuns că este necesară o umbrelă pentru a se ascunde de razele solare ale soarelui și de încălțăminte pentru a-și proteja picioarele de pietre ascuțite pe șosea. A pedepsit pe Balarama să țină umbrela asupra lui Krishna și să se uite cu atenție că El era mereu în pantofi.

Atunci Krishna a spus: „Mamă, și fiecare dintre gambele pe care sunt prezentate, de asemenea, pantofi și umbrele, deoarece acestea vor fi mersul pe jos pe același drum ca și eu, sub același soare Dacă da, nu pot fi pe fiecare umbrelă? , trebuie să oferi și oameni care ar avea aceste umbrele. " Mama Yashoda a răspuns că nu se întâmplă acest lucru: vițeii nu merg cu umbrele și încălțăminte. Apoi, micul Krishna se uită foarte serios la ea și a zis: „Dacă vițeii mei sunt fără pantofi și umbrele, eu, de asemenea, vor nici pantofi și nici o umbrelă, deoarece afacerea mea nu-i pasa despre sine, ci despre viței.“







Deci, Gopashtami este ziua când Krishna, înainte de a trece aceste viței, are voie să prindă vacile pentru prima dată în această zi. În onoarea Sa și gândindu-se la El, trebuie să se închine vacii cu cele zece upcharas, mantra "om a dat namah". În această zi, de obicei repede și conduc așa-numitele vaci Guo Puja, ca un animal sacru. Mii de oameni se adună în temple pentru a se ruga lui Krișna și lui Guo Lakshmi, deoarece susținătorul de vacă a fost întotdeauna un factor important în supraviețuire, mai ales în țările tropicale.

În ziua lui Gopashtami se obișnuiește să se curețe goshalele, să se spele și să se decoreze vacile. Acest animal sacru este dat o deosebită reverență. Vacile sunt vopsite cu coarne de turmeric, decorate cu ghirlande frumoase de flori și panglici, li se dă un sindrom. Apoi le sunt oferite toate felurile de daruri, cel mai adesea frunze și ierburi speciale, fructe, orez. În unele locuri un băiețel îmbrăcat Krishna, în amintirea jocurilor sale, și se pare că, în toate satele Krishna se execută binecuvânteze adepții Darshan.

28 octombrie 2017 - de gopashtami (goshtashtyami)

În „Harivamsha Purana“, Indra laudă Krishna, pentru că el a devenit un cioban vaci iubite, proclamând: „Oamenii Îl vor glorifica, de asemenea, ca Govinda“ Krișna-Govinda este protectorul vaci. Lăsați-l pe Sri Govindadev, Domnul jucăuș și conducătorul păstorilor, să fim refugiul nostru.

Trimiteți-vă prietenilor







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: