11 Fapte despre film - tăcere, cinemafia

11 Fapte despre film - tăcere, cinemafia

11 fapte despre filmul "Silence"

Un roman de scriitorul japonez Shusaku Endo a fost o serie de proiecte foarte anticipate și mai surprinzător faptul că, în „Oscar“ în acest an, a primit doar o nominalizare - pentru cinematografie (de la, să zicem, filmul „pasageri“ nominalizărilor de două ori).







Acum, noi cu voi - publicul - decideți dacă academicienii au făcut o greșeală.

Cinemafia oferă în mod tradițional 11 fapte despre film și lucrează la acesta.

Filmul este o adaptare a romanului cu același nume de către Shusake Endo; Cartea - ca și filmul - se bazează pe evenimente reale.

11 Fapte despre film - tăcere, cinemafia

Tema creștinismului a fost foarte importantă în lucrarea lui Endo; Persecuția creștinilor din Japonia în secolul al XVII-lea este, de asemenea, obiectul unui alt român, Samurai. "Tăcerea" a devenit cea mai faimoasă lucrare: în 1966 pentru el Endo a primit premiul numit Junichiro Tanizaki, unul dintre principalele premii literare ale Japoniei.

11 Fapte despre film - tăcere, cinemafia

Pentru prima dată, Scorsese a întâlnit romanul când a absolvit lucrarea "Ultima ispită a lui Hristos".

"Am arătat o versiune de proiect a" ultimei ispite a lui Hristos "pentru grupurile religioase care au fost trase de film, fără să-l vadă. - reamintește directorul. "Am avut cina în New York cu Paul Moore, Jr., Arhiepiscop al Bisericii Episcopale și soția lui". Când pleca deja, mi-a spus că vrea să-mi trimită o carte.

Învățând despre interesul său pentru adaptarea filmului, compania italiană de film "Cecchi Gori Pictures" și-a dobândit dreptul de a filma, pentru ca Scorsese să poată face filmul. Sa întors la vechiul său companie Jay Cox ("Epoca inocenței", "Zile ciudate", "Gangs of New York"), așa că a scris scenariul. Prima opțiune pentru Scorsese nu a fost potrivită.

11 Fapte despre film - tăcere, cinemafia

Cu toate acestea, din cauza situației nerezolvată cu italienii Scorsese în loc de „Silence“ a preluat de lucru pe „Insula the Damned“, „deținătorii de timp“ și „Lupul de pe Wall Street“; În momentul revenirii la "Tăcere" am primit postul curent.

11 Fapte despre film - tăcere, cinemafia






Pregătirea pentru film a fost obositoare fizic.

Adam Driver a pierdut greutatea de 51 de kilograme (23 kilograme) pentru film; la sfârșitul filmării, a spus el, a avut halucinații de foame.

Andrew Garfield admite că el și Driver au glumit mereu în timpul filmărilor - "Ei bine, când ați renunțat deja la credință, în curând? Și apoi te vor hrăni? “.

11 Fapte despre film - tăcere, cinemafia

11 Fapte despre film - tăcere, cinemafia

Liam Neeson, care a jucat deja un iezuit în filmul 1986 „Mission“, recunoaste ca ea daveshny de formare l-au ajutat și acum: „Filmul a fost împușcat, se pare că, în 1985. Consultantul nostru pe scenă a fost părintele Daniel Barrigan (a murit anul trecut). Am fost prieten cu Părintele Dan; el a fost odată un faimos reprezentant al Ordinului iezuiților. Noi Jeremy Irons și Bob De Niro a vorbit cu tatăl său Dan pe Scriptură, modul în care se referă la ziua de azi - adică, atunci când încă din anii optzeci. Acest lucru ne-a ajutat foarte mult. Noi și practicile spirituale ale iezuiților am urmat în timpul pregătirii pentru "Misiune" - și acum este foarte util ".

11 Fapte despre film - tăcere, cinemafia
Liam Neeson în filmul "Misiune" (1986)

În ceea ce privește Driverul și Garfield, ei au petrecut ceva timp în mănăstirea St. Beuno din Țara Galilor pentru a se imersa în imagini. Ei au petrecut o săptămână, făcând un jurământ de tăcere, studiind textele religioase.

11 Fapte despre film - tăcere, cinemafia

Bugetul inițial al imaginii a fost de 100 de milioane de dolari, și a fost o sumă enormă. Una dintre modalitățile de salvare a fost transferul fotografiei: Taiwanul a fost ales în loc de Japonia.

11 Fapte despre film - tăcere, cinemafia

Rodrigo Prieto, operatorul solicită multe surse de inspirație pentru film - este picturi baroce (fotografiere la Catedrala din Macao), și cinematografia japoneză (scena în ceață - omagiu adus „Povestea văii cețoase după ploaie“, Kenji Mizoguchi).

Una dintre provocările de a lucra la film a fost că o mare parte din acțiune are loc la apus sau la noapte. Pentru unele scene s-au folosit surse de lumină suplimentare - cum ar fi torțe sau lumina lunii - în timp ce mai multe scene care au avut loc pe teren pe timp de noapte au fost forțate să tragă în timpul zilei.

11 Fapte despre film - tăcere, cinemafia

Ruinele bisericii Sf. Paul din Macao, clasificate ca situri ale patrimoniului mondial UNESCO, au devenit, de asemenea, unul dintre locurile de filmare. Templul a fost construit de către iezuiți - așa că era dificil să găsești un loc mai mult pohdhodyaschee.

11 Fapte despre film - tăcere, cinemafia

Filmul a avut premiera la Vatican, 400 de preoți iezuit au vizionat filmul. A doua zi, Papa Francis - și un iezuit - la luat pe Scorsese și pe familia sa.

11 Fapte despre film - tăcere, cinemafia

Buisiness Insider [1]. [2]. [3]; ComingSoon.Net [1]. [2]. [3]; Cinept - Cinema Português [1]; Reporterul de la Hollywood [1]; New York Times [1]; The Guardian [1]; Revista Commonwealth [1]. [2]. [3]







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: