11 Concluzii despre psihosomatici, cauze de cistita si stres emotional constant

Cum am tratat psihosomul, cauzele cistitei și stresul emoțional constant.

Mai întâi, grăbesc să vă informez că sunt bine. Cu mine poți fi prieteni și e absolut sigur! Doar că oamenii au o boală prelungită care nu ia nici un medicament. La fel sa întâmplat și cu mine. Mai precis, cu boala mea "favorită" și de lungă durată numită cistită.







Cronica cu zece ani de experiență, acest lucru, spun, timpul. De-a lungul anilor, am trecut de mulți medici pentru un timp: urologi, ginecologi, gastroenterologi, fitoterapeuți și chiar osteopat. Pentru unii dintre ei am fost adus la ambulanță. Au avut multe proceduri. Am băut toate antibioticele posibile și am fost gata să trec la substanțe mai puternice, dar am decis să aștept, judecând că, dacă tratamentul nu ajută, atunci eu tratez fie nu ceva greșit, fie nu.

11 Concluzii despre psihosomatici, cauze de cistita si stres emotional constant

În căutarea unei soluții fundamentale noi pentru mine, m-am dus la locul unde medicii unui alt plan sunt implicați în cauzele cistitei. Aici, unde tratează nu numai fizica, ci versurile ... Mai exact, psihosomia. Așa că am fost la Clinica Neuroselor pentru ei. Pavlov pe linia 15 a insulei Vasilievsky.

În Clinica de Neuroses nu este înfricoșător

Este destul de liniștită și liniștită acolo. Personal, de multe ori lipsesc acest calm. Cine trece prin metrou la ore de vârf de cinci ori pe săptămână acolo și înapoi, voi înțelege. Mesajele "Disconfort" și "Wake up" doar despre asta. Ceea ce este cu adevărat înfricoșător este să trăiești toată viața, să ucizi corpul cu medicamente și să nu realizi cauzele psihosomatice ale cistitei, gastritei, pielonefritei - nu contează.

Pentru cineva, nevroza poate suna ca ceva teribil și anormal, dincolo de față. Dar după vara, în timpul practicilor de formare, am vizitat Spitalul de Psihiatrie din Sankt Petersburg. Nicolae Lucrătorul de Minuni pe Pryazhka și comunicat personal cu pacienții ei, a înțeles cât de largi sunt limitele normei. După aceea, mina mea sa lărgit considerabil. Am înțeles cât de curajoși sunt tratați acolo. La urma urmei, pentru a recunoaște o boală, mai ales pentru suflet, și pentru a căuta ajutor, este nevoie de mult curaj.

11 Concluzii despre psihosomatici, cauze de cistita si stres emotional constant

În plus, pentru a merge la un psiholog nu este necesar această boală chiar să aștepte. Uneori, când spun că trec prin terapie personală, am auzit deranjat: "Ce? Sa întâmplat ceva? ". Și din nou, repet că pentru psihologi terapia personală este norma. Să nu mai vorbim că pe planeta noastră Pământ, toți creștem spiritual, fie prin cunoaștere, fie prin suferință. Cui, ca si personal, prima varianta este mai aproape de mine.

Poate fi benefic pentru rănire

Un alt lucru, boală mintală. Aici, în loc de simpatie, puteți ajunge la respingere și condamnare. Pentru că, spre deosebire de cele fizice, ei sunt încă precauți în societate. Chiar și pentru psihologi nu ne place să mergem, preferând o excursie la o terapie specializată în bucătărie pentru un pahar de ceai.

Medicina de calitate este

Nu știu cum toată țara, iar la Sankt-Petersburg există medicamente de stat de bună calitate. Gratuit, la fel. Sincer, nu mă așteptam. Și așa a fost.

În general, munca pe care am făcut-o cu un psiholog merită foarte mult. Până acum, mă bucur că am întâlnit site-ul Clinicii pentru Neurose și revista Media "Psihoterapia din Rusia". Există mai multe chestiuni legate de cauzele psihosomatice nu numai de cistită, ci și probleme cu auzul din vedere, boli ale pielii, dificultăți de respirație, răceli frecvente etc.

Există psihosomă

Și aceasta poate fi cauza reală nu numai a cistitei, ci și a multor alte boli până la obezitate. Această idee mi-a fost adusă de cartea lui Ekaterina Murașova "Pentru a trata sau a iubi?". despre care am scris în mod repetat. Multe boli din copilărie de la distrofie la tot felul de dermatite sunt asociate cu situații din mediul nostru. Cu toate acestea, psihologul este tratat numai atunci când toate tehnicile posibile sunt încercate, iar medicamentul este deja beat.

Nu merge adânc

Poți, atâta timp cât îți dorești, să tratezi traume din copilărie de acum douăzeci de ani sau să mergi la aranjamentele familiale. dar nu este întotdeauna necesar să mergem atât de departe și profund.

În cazul meu, toate strălucitoare au fost simple și dificile în același timp. Întrebările simple despre ceea ce se întâmplă cu mine aici și acum, în birou, și răspunsurile mele la mine au ajutat la realizarea tensiunii fizice și emoționale colosale. Anxietate și anxietate despre și fără. Dorința de a vă controla pe voi și pe ceilalți. În timpul conversației, au apărut scenarii negative de evenimente viitoare care încă nu au avut loc. Totul este la suprafață. Aici și acum. Tot ceea ce facem adesea inconștient cu noi înșine în viața de zi cu zi.







Boli vorbesc cu noi

Boli pot să ne spună foarte mult. Uneori soptesc și uneori țipă. O altă întrebare este dacă vrem să le auzim.

Cărțile sunt ineficiente

Uneori, în timpul perioadelor de exacerbare acută a cistitei m-au ajutat Apreciat Rezervări? „Corpul tau spune, te iubesc“ (free download aici), dar problema nu poate fi rezolvată la rădăcină. Tabelul de boli ale lui Louise Hay - este informativ, dar pentru mine este ineficient. Chiar și atunci când este descris în alb și negru psihosomia cistitei și cauzele altor boli. Este ușor de spus, încredere în lume, te iubesc și nu tulpina omul care a trăit cu boala de ani de zile, există puține conștient și subconștient toate fericit, pentru că sistemul funcționează în mod constant. Screech, puf, dar funcționează.

Am un corp

În mod surprinzător, înainte de a începe să studiez psihologia, să urmez cursuri de formare profesională, am trăit exclusiv în minte și în capul meu. Despre ceea ce am, sunt emoții și e posibil și necesar să le socotiți, am învățat cu surpriză după douăzeci de ani și nu am ascultat deloc corpul. Nu am putut observa schițele și, în general, am considerat-o pentru o lungă perioadă de timp, atunci când cineva ar fi explodat. Așa că am câștigat otită. Faptul că era înghețată, înțelese atunci când frigul se agită deja. Faptul că picioarele mele erau înmuiate, știa când erau deja reduse. Prietenul meu, cistita, ma informat că am fost sângerat.

Și, de asemenea, nu am putut observa că, de exemplu, în timpul muncii la locul de muncă, corpul este în tensiune constantă 24 de ore pe zi. Șapte zile pe săptămână.

11 Concluzii despre psihosomatici, cauze de cistita si stres emotional constant

"Yana, ești o fată!" Osteopatul meu a fost uimit, analizând și colecționându-mă în părți. Era o surpriză sinceră în glasul său cum se putea trăi cu o asemenea tensiune în abdomenul inferior.

"Ce e în neregulă cu asta?" - Am fost nedumerit. Pentru că a trăit întotdeauna așa și a văzut-o ca o normă.

Faptul că este în abdomenul inferior la femei trăiesc emoțiile unlived, resentimente și, rola tambur, stres emoțional constant am învățat doar când am început să se mute în organism prin formare și a practicilor de femei și să învețe pas cu pas pentru a vă relaxa.

11 Concluzii despre psihosomatici, cauze de cistita si stres emotional constant

Faptul că eu creez toate acestea cu corpul meu însuși, am realizat în sfârșit cu psihologul. Fac asta inconstient, fara sa-mi dau seama. Cu gândurile lui îngrijorătoare și a lui, trebuie să spun, cap inteligent. Dar în același loc am învățat vestea bună: dacă mă pot împiedica, atunci mă pot relaxa. În sine.

Tensiunea emoțională este

Obisnuiam sa spun: "Sunt deranjat de asta si de asta". Acum - "Mă străduiesc". Un cuvânt este două diferențe mari. În primul caz - eu (obiect), în al doilea caz - eu însumi (subiectul).

Și acesta este un pas mare pe calea spre continuare:

  • Recunoașteți contribuția personală la stresul dvs. emoțional constant;
  • Realizați beneficiile ascunse ale stresului emoțional, care, desigur, există. În caz contrar, ar fi mai simplu să o abandonăm;
  • Realizați emoții, care acum și apoi merg la fundal. Atunci când întrebarea "ce simți tu?" Și doriți să răspundeți la ceea ce credeți despre asta.
  • Separați faptele de fantezii despre viitorul care nu sa întâmplat încă, din cauza căruia stresul emoțional apare în mod constant.

Și pentru a renunța la iluzia că este necesar doar să se încurce și totul va reveni imediat la normal. Avionul nu va cădea, turbulența va scădea. Mașina va ajunge în siguranță, iar rudele vor face tot ce trebuie. Miracole, și numai. Este nevoie doar de un pic - pentru a tulpina. Acestea sunt felul de jocuri de minte pe care le puteți juca de ani de zile.

Fa ceva cu mine

În mod surprinzător, în timp ce mergeam pe medic, am acționat întotdeauna ca obiect al muncii cuiva. Și eu însumi am însărcinat cu acest rol. În biroul următorului expert am venit aproape cu un banner: "Fă ceva cu mine să mă faci să mă simt mai bine". Mi sa părut că voi veni și un străin va găsi cauzele cistitei și să-mi spună cum ar trebui să trăiesc cu corpul meu. De fapt, nu am vrut să interacționez cu el și să-i dau responsabilitate străinilor.

11 Concluzii despre psihosomatici, cauze de cistita si stres emotional constant

Cu psihosomaticii, astfel de spirotehnici nu funcționează - vorbesc ca un client. Cu psihologii, povestea asta nu funcționează niciodată - sunt deja psihoterapeut. Doctorul nu este Dumnezeu. Și psihologul. El nu este judecătorul tuturor întrebărilor din lume. Nu este un expert în viața altcuiva. Nu este un expert în corpul meu. Expert doar pe mine. În propriul trup. În viața mea. În emoțiile lor. Psihologul pe această cale este doar un ghid. Din fericire, acest lucru este suficient pentru a rezolva multe situații de viață.

Controlul este o iluzie

În ziua când am aflat că se pare că nu pot controla chiar și propria respirație (în timpul somnului, de exemplu), să nu mai vorbim de activitatea splinei și a altor organe interne, am lacrimi. Cu excepția glumelor. Pentru că dacă nu pot controla nici măcar acest lucru, atunci ce pot face în această lume ambiguă și în continuă schimbare? Cu lucrul splinei mele, eu, din fericire, am decis în câteva luni. Prin faptul că garanțiile nu sunt reconciliate în sfârșit într-un an.

În loc să încheiem

În nominalizarea "introspecție a lunii", au fost depășite cauzele psihosomatice ale cistitei și tensiunea emoțională constantă. Și, deși cu toate motivele de a spune la revedere în cele din urmă a eșuat (există încă cerințe medicale obiective), viața a devenit mai ușoară și mai sănătoasă. Cel puțin pentru că medicamentele antibiotice au fost înlocuite cu medicamente pe bază de plante. Anterior am putut visa doar despre asta. Anxietatea și stresul emoțional constant s-au diminuat. Iar trupul nu mai trebuie să atragă atât de mult atenția că trebuie să-i acorde atenție. Este scump.

Cu toate acestea, vorbește, venereologul și psihologul nu ar fi trebuit să se îmbolnăvească de bolile ușoare pentru a trata cu succes pacienții. Cu toate acestea, în cazul meu psihologia sa dovedit diferit. O boală numită psihosomă în timpul celei de-a doua educații în psihologie, am avut o boală completă. Cu toate acestea, mă bucur că, de la începutul practicii mele psihologice private, am dezvoltat o imunitate stabilă față de ea.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: