10 zile de groază, un jurnalist chinez a intrat în fabrică, unde colectează un nou iPhone

Jurnalist Shanghai Evening Post ziar chinezi, care au petrecut zece zile ca un simplu muncitor de pe linia de asamblare iPhone 5 la uzina Foxconn din orașul Taiyuan, împărtășit impresiile sale despre condițiile de muncă și de viață într-o companie din China.







Traducerea în limba engleză a materialului a apărut pe paginile site-ului micgadget.com, și de acolo a fost deja vândută pe mediile mondiale - exact la prezentarea iPhone 5 miercuri în această săptămână.

Inițial, scopul cercetătorului a fost să spună despre iPhone 5, dar apoi a decis să ofere o imagine mai detaliată a vieții lucrătorilor unei companii chineze pe baza unui jurnal pe care la condus în timp ce lucra "sub acoperire". Adevărul este că reporterului i sa permis să producă iPhone direct numai în a opta zi.

Prima săptămână a urmat instruirii și informării, care a inclus, de asemenea, o semnătură în documentul referitor la absența unui pericol de mediu la instalație. În plus, toate novvichkov forțat să semneze un contract de muncă, în care un accent deosebit a fost pus pe cele patru lucruri pe care este interzis să spun: viața privată se referă toate informațiile tehnice, cifrele de vânzări, resurse umane și statistică de producție.

În cele din urmă, lucrătorii au fost introduși pe lista a 13 stimulente pe bază de plante și peste șapte duzini de sancțiuni. Cineva a ridicat problema unei serii de sinucideri la fabricile Foxconn, iar conducerea, în principiu, nu a refuzat să discute acest moment neplăcut, dar a încercat să nu meargă în detalii.

Ultimele două zile au fost cheltuite de el deja la transportor, iar jurnalistul nu a putut rezista mai mult. Cu toate acestea, el a reușit să învețe ceva, scrie ziaristul ziarului britanic The Daily Mail, Eddie Ren, insinuat site-ul citat InoPressa.ru.

„Odata ce am fost instruit, am fost trimis repede la locul de muncă, chiar dacă era noapte am fost permis să se odihnească numai în timpul zilei.“ - spune un reporter curajos. „Am ajuns la intrarea în zona de producție, cu un semn de avertizare“. Zona Secret „Ni sa spus că, dacă cineva trece printr-un detector de metale cu orice obiect metalic pe corp va suna alarma, și imediat am tras liderul nostru ne-a avertizat .. : "De îndată ce stați jos, veți face doar ceea ce spun ei", scrie ziarul.

„Noul angajat, care stătea în fața mea, a fost epuizată și să stabilească pentru o scurtă perioadă de timp șef observat și l-au pedepsit prin punerea într-un colț, la 10 minute ca în zilele bune vechi de școală.“ - ironic jurnalist Shanghai Evening Post.







„După calculele mele, a trebuit să marcheze, cel puțin 5 acoperă fiecare minut pentru fiecare zece ore de muncă am fost implicat în producția de iPhone 5 3000 ..“ - cuvintele reporterului Eddie Rennes. Maistrul a spus că acest lucru este pentru femeile cu degete agile, dar din cauza lipsei de personal trebuie să aibă încredere în ea și mâinile masculine aspre.

În total, după cum a calculat jurnalistul chinez, 48 de lucrători sunt implicați în procesul de fabricare a capacului din spate, 12 persoane pe 4 linii de asamblare. Timp de o jumătate de zi produc 36 de mii de panouri. În același timp, managerii magazinului îi obligă pe angajați să petreacă ore suplimentare la transportor, pentru care vor fi plătiți 4 dolari în plus.

Locațiile de producție Foxconn, în afară de Taiwan, se află în China, Statele Unite, Marea Britanie, Japonia, Ungaria, Republica Cehă, Mexic, Brazilia, India și Vietnam. Producătorul este cunoscut pentru orașele sale tehnologice închise, în care se află clădirile de producție și dormitoarele pentru angajați, precum și toată infrastructura necesară. Cea mai mare dintre ele se află în orașul chinez Shenzhen, unde lucrează aproximativ 300 de mii de oameni.

Foxconn și "taxe nerezonabile"

Conform acestui document, cel puțin 90 de muncitori fabrici sunt obligați să lucreze mai mult de 60 de ore pe săptămână, încălcând astfel limita stabilită de societate, care, la rândul său, depășește în mod semnificativ limita prevăzută în legislația chineză (40 de ore pe săptămână). Apple a găsit, de asemenea, câteva cazuri de muncă a copiilor. Specialiștii Asociației Muncii echitabile din ultimele luni au reușit, de asemenea, să identifice multe probleme la fabricile chineze Foxconn.

Angajații companiei într-un interviu cu un ziar chinez, cu condiția anonimatului, au declarat, că condițiile de lucru la Foxconn destul de severe - pentru orice fapte rele ghid incriminate de personal, în plus, mulți lucrători sunt obligați să lucreze ore lungi, de multe ori șapte zile pe săptămână. loc de muncă timp liber este suficient doar pentru mâncare și somn, în afară de cele mai multe zile pe care le colectează tehnica în picioare, fără pauze de odihnă.

Foxconn a respins întotdeauna "acuzațiile nefondate". Reprezentanții companiei sunt siguri că lucrătorii sunt tratați cu toate regulile și că munca lor este bine plătită. În plus, ei au lăsat să se înțeleagă în mod repetat la reporteri Taiwan și Hong Kong că autoritățile chineze încearcă să folosească investigarea activiștilor pentru drepturile omului occidentale și mass-media, „la șantaj Foxconn“.

Între timp, experții independenți încă mai cred că, deși ultima expunere și atenția mass-media poate provoca unele daune la reputația de Foxconn, cum vreodată în mod serios în poziția financiară în care compania nu este de natură să afecteze, și nici unul dintre clienții importanți de Vest serviciile de colecționari chinezi și proprietarii lor taiwanezi nu vor refuza.

Mai mult, Terry Gow a promis eliminarea completă a muncii manuale la întreprinderile sale în 10 ani. Modernizarea producției se realizează cu ajutorul companiei Sharp. Foxconn a trimis deja câteva sute de angajați la uzina Sharp din Osaka pentru instruire și "crearea condițiilor de cooperare". Trebuie să ne gândim că roboții japonezi nu sunt muncitori chinezi și nu se vor ucide din cauza condițiilor grele de lucru.







Trimiteți-le prietenilor: