1 Ying

Dacă spunem și așa mai departe. din nou, adevărul exprimat în versetele 6 și 8 (1 Ioan 1: 6, 8) cu o nouă amplificare, cu o nouă modificare. Mai sus, în versetul 8, se exprimă: dacă spunem că nu păcătuim, aici - dacă spunem că nu am păcătuit; expresia din urmă se referă la tot timpul când vom începe să se uite la mine în sensul că se va găsi întotdeauna în păcate, dacă nu se deda la auto-amăgire. - Îl prezentăm pe cel înșelător: mai puternic decât în ​​decorul precedent - ne înșelăm singuri; nu numai că ne înșelăm, ci îl prezentăm pe Dumnezeu ca minciună; nu numai noi mințim (ca și în versetul 6), ci reprezentăm Dumnezeul Lui înșelător și înșelător. „Dacă spun că fără rușine n-am păcătuit, am comite un rău dublu: se arată mincinoși și vomita blasfemie împotriva lui Dumnezeu“ (Teofilact). Cum? Cine spune așa, adică, că el nu păcătuiește, și nu păcat, el respinge întreaga doctrină a lui Hristos räscumpärärii jertfa Lui pentru păcatele oamenilor și, prin urmare, cel mai important membru al credinței creștine, și nu crede în această doctrină, nu este creștină, cojite prin sângele lui Hristos, înseamnă - nu regenerat; Cu toate acestea, toate revelația divină că nu consideră adevărat, fals, și de aceea Dumnezeu Însuși este un mincinos, deoarece înșelat un om să facă pentru el tot ce a promis să facă pentru fericire și fericirea lui. - și cuvântul lui nu este în noi, „dacă în același timp, noi spunem că nu a păcătuit, respingem cuvintele Lui, care sunt duh și viață (Ioan 6:63.)“ (O), și, astfel, cuvântul lui nu este în noi. Cuvântul este același cu adevărul din versetul 8; în cazul omului nu este adevărul, ci pentru că el sau nu înțelege, sau nu acceptă cuvântul lui Dumnezeu, deschis la Evanghelie, Cuvântul lui Dumnezeu, sau chiar pur și simplu, într-un sens larg.













Postat de: Наталия.
Editat de: Natalia.







Trimiteți-le prietenilor: