Omsk avangarda a devenit campion al Rusiei în hochei, sport

Omsk "Vanguard" a devenit campion al Rusiei în hochei

Noul campion al Rusiei în hochei pentru prima dată în istoria sa a fost Omsk "Vanguard". În al cincilea meci decisiv al seriei finale de schimburi de focuri Omsk a câștigat în Magnitogorsk „Metalurgistului“, informeaza postul de televiziune „Sport“. timp de bază și suplimentare de meciul sa terminat cu scorul de 0: 0, și mai precis în schimbul de focuri au fost jucători, „Avangrada“. Acestea includ aruncări libere puse în aplicare Dmitri Subbotin și Jaroslav Bednar, și în „Metallurg“ marcat Lubomir Weitz.

După patru jocuri din serie, scorul a fost 2-2. Primele două jocuri au fost câștigate de către hocheiștii Metallurg 4: 1 și 2: 1 (la împușcături), următorii doi - "Vanguard" cu un scor de 2: 1 (la schimb de focuri) și 3: 2. Cea de-a cincea întâlnire a avut loc la Magnitogorsk, în Palatul Sportiv al lui Ivan Romazan. Pentru prima dată în istoria campionatului rus, soarta seriei finale a fost decisă în al cincilea meci.

Jocul a fost jucat foarte greu, dar a fost un ușor avantaj în „cruciada“, în ciuda faptului că jucătorii de hochei Omsk încalcă adesea regulile. În primele două perioade de goluri nu a fost, iar al treilea în minutul 47, după o frumoasă echipă apărător atac Omsk, Igor Nikitin aproape arunca de la linia albastră a lovit poarta Norma Maracle.

Bokarev nu numai că a anulat captura porții, dar a pedepsit și "avangarda" cu o eliminare de două minute. Dar fanii șaibelor abandonate în a treia perioadă, și nici în timpul unui minut suplimentar de 10 minute nu au văzut. Totul a fost hotărât într-un schimb de focuri. Portar, "Vanguard" Maxim Sokolov a reușit să reflecte aruncărilor frații Alexandru și Eugene Koreshkova, Edward Kudermetova și Valery Karpov, și a ratat doar de Lubomir Weitz.