Cupa Confederațiilor

0: 1 - Stindl - 20

Ce-i era frică de Leve

Joachim Loew, la conferința de presă, a subliniat cât de important a fost faptul ca echipa germană să nu repete debutul nereușit al meciului cu Chile în etapa de grup și mult mai bine să joace în primele 15-20 de minute. Dar campionii Americii au început din nou foarte puternic, iar reprezentanții Europei - prea precauți. Germanii au construit două reduceri puternice de apărare a cinci apărători și patru medaliști, asemănătoare echipei ruse pe jumătate în prima jumătate a întâlnirii cu Portugalia. Echipa Pizzi a atacat repede, cu îndrăzneală și diversitate. Fotbaliștii chilieni care au controlat mingea au avut multe opțiuni pentru dezvoltarea ofensivei: în fața a aproape o linie cu apărătorii echipei naționale germane, trei-patru chilieni au fost în permanență la datorie, iar apărătorii flancilor au fost diferiți. Mingea sud-americanilor sa mișcat bine și, odată cu pierderea echipei de Chile, i-au acoperit imediat pe germani cu presiune chiar lângă pedeapsa lor.

Se părea că mijlocașii centrali ai echipei naționale germane - Leon Gorecka și Sebastian Rudy - au fost de asemenea surprinși. care au permis căsătoria sub presiune. Echipa Pizzi a creat câteva șanse de scor, doar o lovitură periculoasă, dar undeva i-au lipsit precizia și calmul, undeva adversarul a fost salvat de portarul Marc-Andre Ter Stegen. În timp ce Alexis Sanchez nu a înscris în minutul 20 - mintea nu este de înțeles! Scopul era berii. Și a avut loc.

Germania - cel mai eficient

Asta a marcat doar echipa națională a Germaniei - în atacul de întoarcere. Germanii au demonstrat încă o dată că sunt cei mai eficienți în lume. Dacă la început echipa Leva speră că va fi cea mai mare parte pentru distribuirea lui Timo Werner. care a fost atent păzit, apoi în minutul 21, Werner însuși a fost în greșeală de către adversar. El a interceptat mingea de la Marcelo Diaz. care sperie, denotând doar presiunea, Lars Stindl. și a plecat să deschidă un cont. Werner a evaluat situația, locația portarului Claudio Bravo, apoi a rostogolit mingea pe partenerul său pe o plasă goală. Un gol mai ușor, Stindl, probabil, nu a înscris în viața sa.

Chilienii au bătut ușor mingea ratată pe teren, pe lângă faptul că s-au obosit, iar germanii au bătut cu desăvârșire ritmul. Cu cât pauza este mai apropiată, cu atât mai frecvente sunt contraatacurile cele mai puternice ale campionilor mondiali. Pentru a le oferi spațiu liber este să semnați un verdict. Gary Medel aproape că nu a adus un gol în stilul lui Diaz, iar în cele din urmă jumătatea eroului Gorecka a avut șansa de a înregistra chiar și un dublu, dar acum echipa germană a iertat Chile.

Lupte amicale

Cu privire la emoțiile de pe teren și de pe standuri, conținutul întâlnirii dintre Germania și Chile a fost demn de finala Cupei Confederațiilor. Fiecare episod de joc era în suspans. Chilienii saturau centrul, stoarși din ultima lor forță, cu toate acestea, germanii, ca întreg, s-au confruntat cu Sanchez și cu Vidal și alții. Adevărat, în minutul 75, Arturo a ratat din poziția ucigașului, iar echipa Pizzi a început să ceară în acest moment o penalizare pentru presupusul fault asupra lui Alexis. Judecătorul a decis să se asigure, de asemenea, după ce a urmărit reluarea, dar numai convins că Sanchez însuși a zburat în apărător.

Echipa Chile a depasit in mod semnificativ adversarul in procentul de posesie a mingii, lovituri pe gol si pe tinta. Angel Sagal, sub perdeaua jocului, a stricat șansa de a face scorul 1: 1. Și Germania a câștigat! Ultimii chilieni fideli, nerealizați, au fost o lovitură liberă, care a fost parată de Ter Stegen. Germanii și-au amintit că erau cei mai puternici din lume și au devenit proprietari ai Cupei confederațiilor. Această mașină, chiar și cel mai rapid cal, nu sare.