9 mai

31 Atunci Isus a zis iudeilor care au crezut în El: "Dacă veți continua în cuvântul Meu, atunci sunteți cu adevărat ucenicii Mei,

32 Veți ști adevărul, și adevărul vă va face liberi.







33 Ei i-au răspuns: Noi suntem sămânța lui Avraam, și n-am fost niciodată rob pentru nimeni; Cum spui atunci: "Vrei să fii liber?"

34 Isus le-a răspuns: "Adevărat, adevărat, vă spun că oricine a făcut să păcătuiască este un rob al păcatului".

35 Dar un rob nu rămâne în casă pentru totdeauna; fiul rămâne pentru totdeauna.

36 Dacă atunci Fiul te eliberează, vei fi cu adevărat liber.

37 Știu că sunteți sămânța lui Avraam. dar vrei să mă omori, pentru că cuvântul meu nu se potrivește în tine.

38 Eu spun ce am văzut cu Tatăl meu; dar tu faci ce a văzut tatăl tău.

39 Ei i-au răspuns: "Tatăl nostru este Avraam." Isus le-a spus: "Dacă ați fi copiii lui Avraam, atunci faptele lui Avraam s-ar fi făcut."

40 Și acum căutați să Mă omoriți, omul care v-a spus adevărul pe care la auzit de la Dumnezeu: Avraam nu a făcut acest lucru.

41 Tu faci faptele tatălui tău. Ei i-au zis: "Noi n-am fost născuți din curvie; avem un Tată, Dumnezeule.

42 Isus le -a zis: ,, Dacă Dumnezeu ar fi Tatăl vostru, ați Mă iubești, căci am venit de la Dumnezeu și am venit; căci nu am venit de la Mine, ci M'a trimes pe Mine.

Astăzi auzim continuarea conversației lui Hristos cu poporul. Prezentul pasaj începe cu convertirea Domnului către cei care cred în Iudei. Unii dintre evrei au crezut cu adevărat în Hristos, adică l-au acceptat ca Mesia și Domnul le-a întors cuvinte mai profunde, spunând: "Dacă veți continua în cuvântul Meu, atunci sunteți cu adevărat ucenicii Mei". Cel care respectă cuvintele lui Hristos este discipolul său. Am spus deja care este esența cuvintelor lui Hristos: să facem voia lui Dumnezeu, ca ea să rămână pe pământ, ca în ceruri și care constă în ascultarea completă care ne face să iubim. Acest raționament poate fi continuat pe baza învățăturii Domnului nostru Isus Hristos, care ne spune: "Ei vor ști că sunteți ucenicii Mei, dacă aveți dragoste între voi". Dacă rămânem în Cuvântul Domnului și avem dragoste în jurul nostru și în noi înșine, înseamnă că suntem adevărații ucenici ai lui Hristos.

Următorul verset este de asemenea foarte important: "Și veți cunoaște adevărul și adevărul vă va face liberi". Acesta este unul dintre acele cuvinte care au devenit "cuvinte de aur" despre care știu absolut diferite persoane, inclusiv pe cele care nu sunt deloc religioase. Ce înseamnă să știi adevărul? Să ne amintim că Domnul este adevărul pentru noi: "Eu sunt calea și adevărul". Luați în Hristos Însuși și veți ști adevărul. Cunoaște-L pe Hristos, să-L accepte - și să devină liber.







Atunci iudeii îl întreabă pe Hristos: "De ce spui că vom fi liberi, dacă nu am fi fost niciodată sclavi, suntem sămânța lui Avraam și am fost întotdeauna liberi". În răspunsul Domnului, se deschide pentru noi un gând și mai profund și mai important: "Adevărat, adevărat, vă spun că oricine a făcut păcatul este robul păcatului" - este ceea ce Domnul este gata să ne elibereze de la noi. Cunoaște adevărul, adică accepta-l pe Hristos în tine, și apoi te vei elibera de păcat - vei deveni liber. În același sens, se poate judeca adevărata libertate reală și reală. Mulți oameni cred că libertatea este o oportunitate de a face orice. Dar aceasta nu este deloc adevărată libertate. Adevărata libertate nu poate fi găsită decât în ​​Hristos și nu putem înțelege acest lucru decât dacă această libertate și Domnul Însuși rămân în noi. Dacă facem tot ce vrem și trăim mai mult în pasiune, devenim sclavi ai pasiunilor noastre și ne conduc.

Să ne amintim păcatul lui Adam, atunci când șarpele ispitit primul om, spunând: „Dumnezeu te-a înșelat, ți-a spus adevărul, pentru că el știe că, atunci când mâncați din acest fruct, vei deveni ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul.“ Cum vrei să trăiești să-L asculte, ascunde adevărul de la tine -? Întreba șarpe - sau va face voia lor „Și aici prima persoană să încalce porunca dată lui de Dumnezeu, vine fără permisiune, lăcrimarea și mănâncă aceste fructe. Și nimic nu este promis cu el, dar păcatul pătrunde în esența lui și devine sclav al păcatului. Acum el însuși știe prin experiență ce este răul și păcatul și asta îi aduce rău imens. Și viața pasiunii continuă tot timpul și astfel îi dăunează pe cel care îl distruge în măsura în care moartea pătrunde în întreaga ființă umană și devenim sclavi și depind de tot ceea ce este în jurul nostru.

Dar Domnul vine în lume și spune: "Te voi elibera de tot." Dumnezeu vine în lume și spune că nu mai există moarte, dar încă ne mai este frică de moarte. De ce? Pentru că noi nu acceptăm pe Hristos. Dacă l-am acceptat pe Hristos, am urmat această lumină și am văzut în El calea vieții noastre, am înțeles că în El există mâinile hărții vieții, atunci nu ne-ar face frică de nimic și nu ar fi sclavi. Dar ei ar fi numai în ascultarea de Dumnezeu, iar viața noastră ar deveni cu adevărat fericită, pentru că acolo unde este Hristos, există o adevărată fericire. Să ne amintim că ori de câte ori păcătuim, devenim sclavi ai păcatului, adică sclavii diavolului - mergem la slujirea lui și facem ceea ce vrea, dar nu ceea ce vrea Dumnezeu.

Noi credem că, dacă suntem creștini și să urmeze pe Dumnezeu, căruia vrem să slujim și ceea ce este în inima noastră: dorința de sfințenie și cer, sau calea spre viața veșnică, dar într-o stare de chin veșnic. Asta e ceea ce am în prezent Sfintei Scripturi decât edifică Domnul Însuși în această zi, avem: „Dacă rămâneți în cuvântul Meu, sunteți în adevăr ucenicii Mei, veți cunoaște adevărul și adevărul vă va face liberi.“

Preotul Daniil Ryabinin


Explicație: Julia Podzolova







Trimiteți-le prietenilor: