9 Expresii care atrag chiar si cei mai rabdatori

Există fraze, la prima vedere destul de nevinovate, dar ele pot răni cu ușurință unii oameni sau chiar te pot face nebuni. Poate pentru că persoana care le-a spus, vă arată că nu te aude, nu înțelege și, în general, prezintă o indiferență nepătrunsă?







AdMe.ru a ilustrat pentru dvs. fraze care pot duce la o catastrofă reală. Nu le spuneți celor dragi.

"Am spus-o!" / "Am știut-o!"

9 Expresii care atrag chiar si cei mai rabdatori

Persoana a fost confundată și trebuie să-i dați nasul? Trebuie să-i reamintiți că ați avertizat, dar el nu a îndrăznit să asculte - și acesta este rezultatul? Lasă-l să se descopere și să-și amintească pentru viitor că ești inteligent și că știi totul în avans, nu?

Și asta în loc de cuvinte de susținere? Nu este surprinzător faptul că un om, în loc de reverență pentru geniul tău, se înfurie cu furie.

9 Expresii care atrag chiar si cei mai rabdatori

Dacă sunteți la orice cerere de a face ceva spune "acum", cu o uimitoare
indiferent, atunci nu fi surprins că, în loc de recunoștință în ochii întrebării, veți vedea neîncredere. La urma urmei, "acum" este un concept foarte "stretchable" - de la "someday" la "never".







- Scuzați-mă, bineînțeles, dar. "

9 Expresii care atrag chiar si cei mai rabdatori

După această frază urmează inevitabil orice muck. Și asta, acum puteți tăia fără milă adevărul-uter, v-ați cerut și scuze în avans! O frază foarte convenabilă. Nu vă puteți gândi la sentimentele interlocutorului. Și de ce numai el ia ofensă?

"Nu vei fi interesat" / "Nu poți înțelege"

9 Expresii care atrag chiar si cei mai rabdatori

Poate cineva să fie interesat de același lucru ca tine? Este cineva capabil să înțeleagă și să înțeleagă acest lucru? Cu greu. Și este inutil să explicăm - doar timpul pentru a petrece. Și faptul că interlocutorul întreabă este interesat, atât de simplu de naivitate încât nu știe cât de profundă este întrebarea. Știi ceva pe care nu-l înțelege. Și, în general, acest lucru nu-l privește!

- Nu mi-ai spus asta!

9 Expresii care atrag chiar si cei mai rabdatori

Chiar nu-ți amintești de ce ți sa cerut. Dar de ce recunosc? Fraza: "Nu mi-ați spus acest lucru (-a)" - puteți, în primul rând, să clarificați că cererea nu numai că nu este îndeplinită, dar și conștiința este calmă în acest punct. Și în al doilea rând, pentru a arăta că vă îndoiți de adecvarea interlocutorului.

"Te-am auzit" / "Te-am inteles"

9 Expresii care atrag chiar si cei mai rabdatori

Interlocutorul tău vorbește hotărât și probabil așteaptă un răspuns de la tine. Dar se poticnește asupra informațiilor uscate pe care le au urechile. Și nici mai mult. Unele concluzii, opinii, sprijin - toate acestea sunt sub demnitatea ta și nu merită o secundă de timp prețios. Lasă-l să știe.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: