7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Antrenii, dacă trăiesc în grădină sau în casă, sunt un dezastru real. În casă se urcă în mâncare, strică pereții și mobilierul, răspândesc afidele în grădină și întorc paturile în bârghane. Vrem să vă oferim șapte sfaturi utile despre cum să scăpați de furnici. Poate, una dintre căile lor este sigur că va veni la îndemână.







7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă
1. Aprindeți urme de furnici. talc. Ciudat, cum ar părea, furnici, pentru un anumit motiv, evita crawling în cazul în care talcul este turnat. Cumpărați în farmacie cel mai ieftin și presărați-l pe urme de furnici și lângă mișcările lor. Antrii vor încerca să caute o casă mai ospitalieră. Același lucru se poate face și în grădină, stropind pulberea de talc pe mlaștină. Și dacă adăugați pulbere de acid boric, efectul va fi mai mult criminal.

2. Oțet. Oțetul sperie furnicile. Poate că nu le place mirosul lor, sau acid acetic acționează asupra lor ucigaș. Se toarnă oțetul în pulverizator și se pulverizează pur și simplu în acele locuri unde s-au văzut coloniile de furnici. Va fi foarte scurt timp și veți observa că în casa dvs. nu mai există furnici. În ceea ce privește utilizarea oțetului în grădină, atunci trebuie să fiți foarte atent, deoarece oțetul poate arde foarte mult frunzele delicate ale plantelor cultivate.

3. "Baie" din apa fierbinte. Această metodă de luptă este potrivită pentru mlaștini care s-au stabilit în grădina dvs. în depărtare de paturi. Doar amestecați mânia și umpleți-o cu o găleată de apă clocotită. Dacă mânia este tânără, atunci va muri, dacă adultul, atunci insectele vor lua mult timp să-l restabilească sau vor merge într-un alt loc. Dacă mișcarea va continua să funcționeze, aranjați o altă baie fierbinte.

4. Luați alimente în locuri sigure. Dacă furnicile s-au stabilit în casa ta, înseamnă că au găsit alimente în ea. Prin urmare, încercați să eliminați toate produsele alimentare în recipiente sigilate, nu permiteți mâncăruri de masă și pardoseli. Adesea curățate, ștergeți mesele, rafturile și podelele. Curățarea umedă ar trebui făcută zilnic.

5. Vaselina - un alt mijloc de combatere a furnicilor. Lubrifiați picioarele meselor și scaunelor cu jeleu de petrol și furnicile nu vor să le urce. În plus, vaselina este ușor spălată cu apă sau cu o cârpă umedă.

6. Ardei roșu. Presarati cu pulbere de piper fierbinte toate locurile unde s-au vazut furnicile. În timp, ei vor găsi pentru ei înșiși alte locuri mai prietenoase. Puteți, de asemenea, presărați cu piper roșu și pe solul din jurul plantelor.

7. Lemon zest. Din cauza unor motive ciudate, furnicilor nu le place mirosul de lamaie. Prin urmare, răspândiți crustele sale în acele locuri unde s-au văzut aceste insecte.

Suntem siguri că unul dintre cele șapte moduri vă va ajuta cu siguranță.

Nou de la utilizatori

Mulci din fibră de nucă de cocos - ideal pentru grădină și.

Recent, eu cu fanatismul am început să mulci totul în ordine în grădina mea. Taie iarba, adusă din câmpurile n.

Reziduurile de paine pentru castraveti sunt dulci

Vreau să vă împărtășesc reteta mea pentru cultivarea celor mai frumoși castraveți în toate sensurile acestui cuvânt. Pentru asta, pe.

Sunt în stare și îmi place să gătesc din mâncăruri gustoase din anghinare din Ierusalim

Toate în timp util. Sparanghelul ar trebui să fie mâncat în primăvară, roșiile - în vara și în toamnă - iarnă este timpul să mănânce legume sezoniere.

popular

Reziduurile de paine pentru castraveti sunt dulci

Vreau să vă împărtășesc reteta mea pentru cultivarea celor mai frumoși castraveți în toate sensurile acestui cuvânt. Pentru asta, pe.

Mulci din fibră de nucă de cocos - ideal pentru grădină și.

Recent, eu cu fanatismul am început să mulci totul în ordine în grădina mea. Taie iarba, adusă din câmpurile n.

Cele mai populare pe site

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Cum sa cresti lalele, narcise, umede.

Nu au avut timp să planteze în toamna aceasta toamna bulbous: lalele, narcise.

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Corectarea rotației culturii nu numai că sporește randamentul tuturor culturilor cu 2.

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Usturoi și rocambol: cu ce mănâncă?

Rockambol este o plantă foarte neobișnuită. Aceasta se numește hibridul de ceapă.

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă






Șase rețete de gem neobișnuit

Anual închidem mere, cireșe, gem de prune. Și de ce b.

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Caracteristicile și beneficiile utilizării semințelor de in.

Utilizarea uleiului de in in medicina a inceput din cele mai vechi timpuri.

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Secretele de usturoi foarte mare

Creșteți usturoiul a trebuit să încercați și să erați. Această cultură sa îndrăgostit.

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Șase rețete pentru varză delicioasă

Varza acru este o farfurie delicioasa si sanatoasa. Conținut în.

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Calendarul lunar și însămânțarea unui horticulturist.

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Cei mai șicani castraveți primesc.

Am două gropi de compost pe complot. Le înlocuiesc: un an de depozitare.

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Secrete simple de a obține fructe de padure mari.

Coacăzul este o boabe foarte utilă și populară. Sunt pregătite multe.

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Tapițeria cu șapa de transport și macara de ridicare.

La hol era unde să stai jos, trăgând cizmele, nu poți.

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Reziduurile de paine pentru castraveti sunt dulci

Vreau să vă împărtășesc rețeta mea pentru cultivarea celor mai frumoase din toate.

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Plante care sperie afidele și furnicile.

Desigur, aceste plante nu sunt un panaceu pentru afide și furnici, dar în n.

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Chinchilla este un animal super-profit

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Familiarizarea cu asya

"Și aici este Demeter, clusters până la un metru, gust de miere, fructe de padure mi.

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Pe pesmet, roșiile mele cresc ca o supă.

Vreau să vorbesc despre modul în care am reușit să măresc randamentul într-un mod simplu.

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

De ce trebuie să îndepărtați frunzele de roșii

7 Moduri minunate de a scăpa de furnici în grădină și în casă

Soiuri foarte rare de struguri

Ultra-soiuri de struguri atrage viticultori în sud și în Se.

Felul foarte gustos. Va fi și mai delicios dacă luați brânza de cremă cu umplutura. De exemplu, îmi place gustul ciupercii din Hohland. Piesele sunt destul de mari, gustoase.

Nu fiecare pescar este un vânător, dar fiecare vânător este un pescar

O pasăre frumoasă a zburat. această păroasă a ucis-o. Ți-e foame? Nu, nu este. Doar un asasin.

Tomatele aflate sub phytolamp! Capriciu sau necesitate?

Pe Ali a ordonat, nu a ajuns la parcelă, banii au fost returnate abia după 3 luni. Și era foarte greu să consulți vânzătorul.

De ce este util să dormi fără chilotei

Toate soțiile trebuie să se culce fără pijamale. 🛅

Cred că drojdia este cel mai bun dressing de top pentru roșii

Este cu siguranță grozav să ajuți. toate cazurile, dar acum oamenii vor fi acolo și vor acoperi statul cu un jgheab. șterge-o mai bine!

Cum să trăiești într-un localnic din sat

Cum să trăiești într-un localnic din sat

ce fel de idiot nonsens? ia taurul, crește și aici e mașina ta. Da, vorbești despre sat, doar pe televizor ai auzit călătoria

Îngrijirea de toamnă pentru prune: soluția optimă pentru problemele de prune

Aceste măsuri de combatere a dăunătorilor și a bolilor pentru prune pot fi aplicate tuturor copacilor fructiferi?

Terci de orez cu dovleac pe lapte

este terci de dovleac cu orez pe lapte)).

Tomatele aflate sub phytolamp! Capriciu sau necesitate?

Tomatele aflate sub phytolamp! Capriciu sau necesitate?

Am scris pentru becurile cu LED-uri Alixpress pentru o seră (de asemenea un fel de fitolamp cu o plantă necesară cu un spectru de lumină). Sunt de două ori mai ieftine decât în ​​magazinele noastre. Rezultatul este că totul este realist.

Pe pesmetul meu, rosiile mele cresc ca nebun

Alo La plantarea răsadurilor de roșii, adaug și coajă de ouă. În general, frasin cenușă și coajă. Recoltele bune.

Familiarizarea cu asya

Aparatul foto focalizează pe față, iar mâinile sunt mai aproape de dispozitiv, așa că se pare.

Lipirea strugurilor cu un burghiu

Dacă doar s-ar obișnui.

Familiarizarea cu asya

Ei bine, fata ruchischi ca un barbat (este probabil un photoshop cu perii si maini)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: