6 Motive pentru care nu puteți spank copilul

6 Motive pentru care nu puteți spank copilul

Unii părinți consideră încă că ar fi o metodă eficientă de educație. Și, de fapt, merită de câteva ori să lovești un copil, deoarece el nu mai face ceva ce adulții cred că este greșit. Cu toate acestea, mulți experți citează din ce în ce mai multe dovezi convingătoare despre efectele dăunătoare ale pedepsei corporale asupra copiilor. Să aflăm de ce nu trebuie să folosești violența fizică atunci când cresc un copil?






6 motive pentru care palmele nu funcționează

1. Copiii învață prin imitație. Păcatul părinților îi învață pe copii că utilizarea violenței este perfect normală, mai ales dacă sunteți mai mare și mai puternică decât o altă persoană. Un exemplu curios este dat în literatura pedagogică. Mama, care credea că copilașii disciplinați, o dată au observat cum fiica ei de trei ani bate fratele ei mai mic. Ea fată îngrozită întreabă: „De ce te lovi Dima?“ Fetița a răspuns cu mândrie declară că joacă doar cu fratele lui mai mic „în fiicele și mamele.“







2. Spanking reduce stima de sine. Copilul este încă prea tânăr pentru a înțelege relația cauzală dintre palmele și comportamentul său rău. Prin urmare, copilul începe să creadă că nu l-au bătut, pentru că a spart laptop-ul tatălui său, ci pentru că este cel mai rău din lume, iar părinții lui nu-l plac. În consecință, acest lucru previne formarea unei stime de sine adecvate la vârsta sa.

3. Spanking-ul este ineficient. Probabil, pentru prima dată după pălărire, copilul te va asculta. Dar nu pentru că mi-am dat seama de fapta mea rea. El a fost speriat și confuz, și, de asemenea, vrea să vă întoarcă dragostea și atitudinea bună. Dacă palmele devin rutină, copilul le ia ca un rău inevitabil și nu vrea să-și schimbe comportamentul.

4. Lovitura este demnă de condamnare. Orice pedeapsă corporală este folosirea forței, cu alte cuvinte, acțiunea este greșită, condamnată de societate și ea însăși demnă de pedeapsă. Imaginați-vă dacă un coleg a deținut brusc momentul și te-a lovit, pentru că ați făcut ceva greșit la locul de muncă. Dacă credeți că este o crimă să bați altă persoană, care este diferența dintre copil și restul oamenilor?

6. Creșterea neîncrederii părinților. Pedeapsa fizică încalcă atașamentul și distruge iubirea și încrederea existente între copii și părinți. Slapsurile sunt eficiente numai pentru că copilul este mic și poate totuși să se opună propriei lor puteri. O înțelegere reciprocă reală apare numai atunci când familia se respectă reciproc.

Cum de a păstra de la biciuire?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: