6 cele mai bune plug-in-uri pentru crearea unei arhive în wordpress

6 cele mai bune plug-in-uri pentru crearea unei arhive în wordpress
Am spus deja o dată într-un blog și pe twitter că ar fi necesar să faceți modificarea (rebranding) a arhivei blogurilor dvs. wordpress. Practic, în toate șabloanele standard, puteți vedea în bara laterală un bloc de arhive, unde puteți găsi legături către anumite luni de publicații. La început se pare că pare normal, dar atunci când blogging-ul de 2-3 ani, aceste linkuri pot acumula 20-30 de piese. În primul rând, nu este foarte bun din punct de vedere vizual, arhiva ocupă prea mult spațiu, în timp ce utilitatea acesteia este minimă - căutarea articolului necesar în arhivă este ineficientă. În al doilea rând, este de înțeles că paginile arhivei nu sunt cele mai unice (puteți spune chiar și duplicat), astfel încât din nou acest accent să fie inutil.







În general, am găsit în cele din urmă timpul și dorința de a rezolva "problemele" cu arhiva. În același timp, am abordat problema, așa cum se spune, într-un mod cuprinzător, așa că am pregătit pentru dvs. o revizuire a mai multor soluții interesante pentru diferite sarcini. Apropo, în ultimul articol despre funcția wp_get_archives, i-am spus cum să limitez blocul de arhivare în bara laterală un pic:

Deci, plugin-uri pentru arhive în WordPress:

6 cele mai bune plug-in-uri pentru crearea unei arhive în wordpress

6 cele mai bune plug-in-uri pentru crearea unei arhive în wordpress

Smart Archives Reloaded - un alt plugin "reîncărcat". Mai intai am gasit originalul, dar nu este sustinut de dezvoltator de la primavara si wp 2.3, ceea ce desigur nu este foarte bun. Și apoi găsit destul de întâmplător în căutarea Smart Archives Reloaded și a fost plăcut surprins! Păstrarea principiilor vechi ale muncii a fost extinsă cu noi opțiuni de personalizare, în special veți avea mai multe opțiuni pentru afișarea arhivei:







6 cele mai bune plug-in-uri pentru crearea unei arhive în wordpress

6 cele mai bune plug-in-uri pentru crearea unei arhive în wordpress

6 cele mai bune plug-in-uri pentru crearea unei arhive în wordpress

O caracteristică frumoasă a plugin-ului este un număr foarte mare de setări pentru acesta, pe care le puteți seta în panoul de administrare wordpress. Un modul solid, care este potrivit pentru wp 2.8 - 3.0.1.

Ultimele mesaje de la fiecare plugin de categorie - puteți folosi acest plugin ca un mic add-on al arhivei. După nume, ați putea deja să ghiciți că va afișa ultimele articole pentru fiecare director. Aceasta este, de exemplu, link-urile pe lunile de publicații de pe pagina de arhivă și completarea cu un bonus "plăcut" pentru cititori:

6 cele mai bune plug-in-uri pentru crearea unei arhive în wordpress

Pluginul poate fi folosit atât pe pagina postului, cât și pe șablon, de exemplu în bara laterală a blogului, care este de asemenea foarte utilă.

În general, nici măcar nu mă așteptam să găsesc atât de multe pluginuri interesante pentru arhiva în wordpress. În trecut, căutarea mea a fost din ce în ce mai confuză, au fost găsite module vechi vechi, altele prea redundante și acum multe au fost clarificate. Utilizarea acestui plug-in depinde de specificul blogului sau site-ului dvs., fiecare dintre ele având propriile plusuri și caracteristici. Cel mai impresionant pentru mine personal a fost noul Smart Archives Reloaded, care poate înlocui câteva alte plug-in-uri. Ce exact voi folosi pentru blogurile pe care nu le cunosc încă, va trebui să testez totul și să găsesc cea mai bună opțiune pentru a nu copia harta site-ului. În orice caz, voi scrie despre asta mai târziu în blog.

Îți place postul? Abonați-vă la blog prin RSS. E-mail sau twitter.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: