2 a Consiliului cum să facă vorbirea curată

Vizita recomandată

"Uh, cum ar fi, am un creier, este o clătită ...". Cu siguranță ați învățat aceste expresii. Ele sunt numite și paraziți. Citiți din nou prima teză. Ai înțeles ceva din ceea ce sa spus? Cel mai probabil, nu, deoarece aceste cuvinte sunt folosite pentru a dilua discursul, umple pauza atunci când spui ceva ce vrei, mai ales dacă intensitatea conversației este serioasă și nu poți găsi rapid o expresie adecvată. De fapt, am greșit să o pun. Puteți obține, dar trebuie să vă gândiți la ea și, de preferință, rapid și să o faceți leneș. sau nu doresc.







Să râdem puțin. Imaginați-vă situația.

Ți-ai tăiat capul, ți-ai scos creierul și l-ai scos cu grijă. Sau aici este o altă opțiune pentru continuarea: se toarnă, de exemplu, într-un bazin de apă fierbinte, creierul nu mai poate sta, dar așeza cu atenție într-un recipient. Și o începem eficient și strâns. Acesta este sensul acestor expresii, dacă le înțelegeți literalmente.

De ce folosim aceste cuvinte?

Adevărul este că acum există prea multe informații în jurul nostru. Capetele noastre proaste sunt atât de supraîncărcate, încât nu pot să se descurce cu acest flux nebun, dar nici măcar nu o pot înțelege pe deplin. Prin urmare, pentru a ne proteja, filtram informațiile primite și începem să folosim abrevierile. Abrevieri în vorbire și în gânduri.







Toate acestea, desigur, uneori sună amuzant și amuzant. Numai acum, dacă cădeți într-o altă societate - devine să nu râdeți. După ce am folosit cel puțin una dintre rotirile listate, vom intra într-o situație în care vocabularul nostru va juca cu noi o glumă crudă.

Prin urmare, se pune întrebarea: cum să facem acest lucru?

Voi sugera câteva trucuri practice:

  • Înregistrați-vă pe recorder și apoi ascultați. Încă o dată, ascultă, pierdeți înregistrarea familiei sau prietenilor, prietene. Vă pot asigura că aveți dorința de a rămâne tăcut. Repetați acest exercițiu de două sau trei ori pe săptămână și, astfel, îmbunătățiți vădit vorbirea și autocontrolul.
  • Al doilea exercițiu este mai mult ca un joc. Eu îi spun o brățară purpurie. Esența următoarelor. Puneți brățara pe mâna stângă dimineața și faceți o promisiune de a vorbi doar pozitiv pentru întreaga zi. Dacă nu vă țineți înapoi, schimbați brățara cu mâna dreaptă și repetați experimentul a doua zi. Valoarea exercițiului este că cuvintele-paraziți sunt de obicei folosite în vorbire cu culori negative. O brățară include un filtru foarte puternic și util în cap.
  • Și, desigur, arsenalul nostru de îmbunătățire a vorbirii este mult mai mult decât două metode. Prin urmare, alăturați-vă celui mai apropiat grup și, foarte curând, veți putea folosi discursul mai eficient!






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: