10 Fapte reale despre geniul Steve Jobs - factum

1. Colegii șocați cu sloppiness și picioarele goale. În tinerețea lui Steve Jobs a aderat la stilul neoficial de rochie și a preferat să meargă desculț. Când colegii de la primul loc de muncă s-au plâns de picioarele lui murdare, Steve, deloc jenat, i-ar putea spăla chiar în toaleta biroului.







2. Steve Jobs a crescut într-o familie foster. Tatăl său biologic a fost un emigrant sirian Abdulfattah Jandali. Când, după mulți ani, Jandali a aflat cine era fiul său, dorea să-l cunoască, dar Jobs nu-i arăta nici un interes. Cu toate acestea, Steve a devenit foarte aproape de sora lui, fiica lui Jandali Mona.

3. A refuzat propria fiică, pe care a regretat-o ​​toată viața. La vârsta de 23 de ani, Steve Jobs, ca și tatăl său biologic, și-a abandonat prima fiică, fiica lui Lisa. Mai târziu, când fata era deja adolescentă, Steve o recunoștea drept copilă, dar relația dintre ei rămânea complicată. "Dacă ați putea schimba totul acum, cu siguranță aș fi mai bine", a recunoscut Adult Jobs.

10 Fapte reale despre geniul Steve Jobs - factum
Businessinsider.com

4. A fost expulzat din propria companie. După ce a creat Apple în 1976, Steve Jobs a devenit în curând miliardar. Dar în 1985 a fost forțat să-și lase propriile descendenți din cauza fricțiunii cu consiliul de administrație. "Apoi nu știam despre asta, dar concedierea de la Apple a fost cel mai bun moment din viața mea. Succesul Pixar, triumful unui iPod, iPhone și aypada ... Sunt destul de sigur că nici unul dintre acest lucru s-ar fi întâmplat dacă nu ar fi fost concediat de la Apple. Medicamentul a fost amar, dar a ajutat pacientul ", a spus Jobs cu sinceritate.







5. Am făcut o revoluție în animație. După demiterea sa, Steve a primit de la regizorul George Lucas' ramura Lucasfilm de animație pe computer, și a transformat-o într-un studio Pixar, care a făcut în curând o adevărată revoluție în domeniul animației. În calitate de șef al lui Pixar, Jobs a revizuit personal toate materialele de lucru ale primului film "Toy Story" și a făcut ajustări în complot.

6. În tinerețe, Steve Jobs era dependent de droguri. "Cine dintre dvs. fumeaza marijuana?" Jobs a cerut studentilor de la Universitatea Stanford in timpul conferintei si a fost dezamagit de numarul mic de maini ridicate. Steve considera drogurile ușoare ca parte integrantă a mișcării hippie și a revoltelor de tineret din anii '60. El credea că ei, cum ar fi muzica psihedelică, a ajutat lărgi orizonturile generației sale, a făcut o tineret liberă și independentă în viață și de muncă.

8. Am ras sfintii indieni cu nalysos. "Am mers prin Himalaya și am rătăcit accidental la un festival religios. Acolo am văzut o "femeie", o persoană sacră, care cânta la acest festival. Mi-a luat mâna și m-a condus pe traseul muntelui. O jumătate de oră mai târziu am ajuns la vârful muntelui, unde am văzut un mic iaz. Mi-a scufundat capul în apă, mi-a scos o bricieră din buzunar și m-a ras. Am fost complet uimit. Sunt în vârstă de 19 ani, sunt străin, îngenunchez în Himalaya și o femeie indiană ridicolă ma ras nalyso. Încă nu înțeleg de ce a făcut-o.

9. De multă vreme, Steve Jobs mânca doar mere. În tinerețe, Jobs era un urmaș al ideilor fruiarienilor și credea că o persoană poate exista pe deplin, mănâncă doar fructe. În cazul său, acestea erau mere. Locurile de muncă rămân foarte pretențioase în mâncare până la moartea sa. Preparatele vegetariene din casa lui au fost gătite de un bucătar personal, pe care la adus cel mai bun restaurant din SUA.

10. Am întâlnit o fată din idolul meu de rock. În 1982, Steve sa întâlnit cu cântăreața populară americană Joan Baez. Ea a fost cu aproape 20 de ani mai în vârstă și a ridicat un fiu de 14 ani. Dar Steve nu era deloc jenat. El a spus că Joan la mituit cu înțelepciune și înțelepciune. Cu toate acestea, prietenii lui Steve au fost convinși că tehnologia IT geniu iubit Baez, pentru că la un moment dat ea a fost amanta idolul său Bob Dylan.

Îți place postul? Sprijin Factum, faceți clic pe:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: