Toți câștigătorii Ligii Europei

Câștigătorii Ligii Europei în această perioadă au fost dintr-o varietate de țări, dar primul a fost clubul ucrainean. În finala primei remize a Ligii Europa, Șahtior Donetsk și Werder Bremen au câștigat. Ambele cluburi au fost în Europa League după ce au ocupat locul trei în grupurile lor din Liga Campionilor. Deja în minutul 25, Luis Adriano a deschis scorul, conducând ucrainenii înainte, dar Naldo a egalat repede scorul. Și numai în timpul adăugat, Jadson a decis rezultatul în favoarea lui Șahtior.

În anul următor, Madrid „Atletico“, care sa dovedit a fi mai slab decât „Chelsea“ și „Port“ în grupul ligochempionskoy întâlnit în finala cu „Fulham“, care a ieșit cu un al doilea loc în grupul său, al doilea numai la italian „romi“. Intriga meciului a fost exact la fel ca anul trecut. Diego Forlan a deschis scorul la minutul 32, iar după cinci minute Davis a egalat. Și doar în timpul adăugat Forlan a proiectat un dublu, aducând victoria clubului. După cum puteți vedea, primii câștigători ai Ligii Europei au fost determinați în conformitate cu același scenariu. Dar apoi totul a devenit un pic mai diversificat.

A treia finală a fost prima, în care au luat parte reprezentanți ai aceleiași țări. Portugheză „Braga“ nu a fost capabil să concureze în Liga Campionilor, dar a ajuns în finala Europa League, unde a fost de așteptare pentru „Porto“. Într-un meci foarte intens, "Porto" a câștigat cu un scor minim de 1: 0 datorită unui gol de Radamel Falcao. UEFA Europa League a început să câștige un impuls și să devină treptat mai interesant.

Până în prezent, țara în care este listat cel mai puternic fotbal din Europa este Spania. "Sevilla" este un club, care este una dintre cele mai strălucite confirmări. Problema este că în ultimii trei ani, "Sevilla" a câștigat Europa League, permițând nimănui să-i ia capul.