Becker, Boris

În 1985, a devenit cel mai tânăr câștigător la Wimbledon (17 ani). Din acest punct și până la sfârșitul carierei sale, Becker a fost mereu sub controlul presei și al fanilor. Acest lucru a contribuit la natura sa explozivă, dragostea aventurilor și carisma. Spre deosebire de compatriotul Steffi Graf. Boris Becker a fost întotdeauna un om secular și a salutat entuziasmul din jurul lui.

Cel mai de succes pentru Becker a fost 1989, când a câștigat Wimbledon, US Open și câteva turnee mai puțin importante. Totuși, în acel an, Boris nu a devenit prima rachetă a lumii, deși a fost declarat campion mondial. Sistemul imperfect de calcul al punctelor de rating ia forțat pe Becker și pe un număr de sportivi binecunoscuți să boicoteze principala agenție ATP.

Cariera profesionala a unui jucator de tenis

Boris Becker a făcut debutul în tenis pentru adulți, la sfârșitul sezonului 1983, după ce a pierdut primul meci rundă de modeste de standardele mondiale, competiția din Köln. Cu toate acestea, în anul următor, după ce a dobândit statut profesional, și a obținut primul său titlu mondial - la domiciliu, la Munchen ( «BMW Deschideți») - Boris excelat în competiție dublu (partener a fost un polonez Wojciech Fibak).

Deja în sezonul următor a apărat cu succes titlul de campion la Wimbledon, învingându-l pe liderul tenisului mondial - Ivan Lendl în lupta finală. Și în același an, câștigând treptat experiență și începând să-și stabilească sarcini din ce în ce mai dificile, Becker a ajuns pe locul al doilea în clasamentul ATP. devenind cel mai tânăr jucător de tenis al tuturor, care au fost vreodată pe a doua linie a unui singur clasament. De-a lungul perioadei de ședere, germanul a stabilit un record care a reușit să depășească pe Rafael Nadal.

Vorbind pentru echipa națională din Cupa Davis. Timp de mult, Boris a rămas singurul lider al echipei. Și unul dintre momentele celei mai strălucite manifestări a calităților sale de lider a fost duelul playoff-urilor din Grupul Mondial din 1987. Apoi, după ce a eșuat în runda de început, dreptul său la un loc printre cele mai puternice echipe din vestul Germaniei trebuia să fie apărat într-o vizită la cea mai bine cotată echipă a remizei. Iar punctul culminant al confruntării comandamentului SUA-Germania a fost întâlnirea "primelor numere": John McEnroe - Boris Becker. Acest meci, care sa încheiat cu victoria jucătorului de tenis german (4-6, 15-13, 8-10, 6-2, 6-2), a devenit una dintre cele mai lungi din istoria tenisului: a durat 6 ore și 22 de minute, repetând recordul cupa 1982 an.

Regulat confruntat cu cei mai buni jucători din Suedia în acei ani - Stefan Edberg si Mats Wilander - în meciurile decisive ale celor mai mari turnee profesioniste, Boris Becker, apoi, de data aceasta ca lider al echipei, bate adversarii scandinavi în finala Cupei Davis în 1988 și 1989. Și chiar și în final a pierdut la germani în 1985, primul număr al echipei germane au reușit să bată atât: și Wilander și Edberg - în meciuri single.

În această urmărire a conducerii, un moment de cotitură pentru Becker a fost sezonul 1989. În cazul în care primul jucător de tenis german a rămas în top zece clasamentul ATP din cauza unui număr mare de jucat cu succes concurența nu este cel mai înalt rang, apoi, că, în 1989, el a rupt această tendință prin lansarea unui venit constant în finală și să câștige la turnee majore. În acel an, recâștigarea „coroana“ Wimbledon, Boris și a excelat mai mult la US Open. devenind primul TBSH câștigător nu pe gazon și primul bate Ivan Lendl (7: 6, 1: 6, 6: 3, 7: 6).

Și dacă cu suedezul, Boris, dar apoi, la sfârșitul sezonului, a reușit să obțină chiar: provocându-i o a doua înfrângere consecutivă în finala de la Stockholm "Masters" (3: 6, 6: 4, 1: 6, 6: 2, 6: 2), Rezultatul întâlnirilor cu concurenții mai tineri a fost dezamăgitor. În mijlocul sezonului, arătând un joc mare, Becker a ajuns în mod constant etapele decisive ale competițiilor majore, care au produs întotdeauna o nouă generație de jucători. Astfel, meciul final al seriei de turnee "Masters" din Monte Carlo, el a pierdut (7: 5, 4: 6, 6: 7, 6: 7) viitor "adevărat pământ King," Sergio Bruguera. și în semi "French Open" oprit câștigă cursa lui Andre Agassi (5: 7, 3: 6, 6: 3, 1: 6).

Dar răzbunarea cea mai convingătoare din noua generație, Boris Becker a luat perdeaua sezonului. Acasă la Frankfurt. el a câștigat Campionatul Mondial ATP. din nou, învingând prima rachetă a lumii - Jim Courier - în duelul final: 6: 4, 6: 3, 7: 5. Și în semifinale, cel de-al patrulea rang croat Goran Ivanisevic a fost învins (4: 6, 6: 4, 7: 6).

Începând sezonul cu victorii la turneele de la Doha (Qatar Open) și Milano (englez: en Milan Indoor), Becker, atunci, timp de patru luni, nu a putut depăși bariera finalei de 1/8. Într-o serie de concursuri pe terenurile cu acoperire de iarbă favorită, Boris în primul trimestru (în "Queens Club") a pierdut de Michael Stih. Conflictul cu aceasta, până la acea dată, devine o nuanță scandaloasă, stropind pe paginile presei germane. Cu toate acestea, Becker a recuperat imediat câștigătorul derby-ului german în sferturile de finală ale turneului Wimbledon (7: 5, 6: 7, 6: 7, 6: 2, 6: 4). Cu toate acestea, semifinalele împotriva forțelor Sampras nu mai există: 6: 7, 4: 6, 4: 6.

În acel an, turneul de peste hotare al lui Boris O. Becker sa încheiat ingenios. În singura finală la care a reușit să obțină (Indianapolis), a pierdut din cauza lui Jim Courier (5: 7, 3: 6). Și mai mult, până la sfârșitul sezonului, meciurile decisive în turneele ATP, germanul nu a jucat.

A pierdut două sezoane în Cupa Davis din cauza conflictului intracomandat menționat mai sus, și-a reluat cu succes participarea la concursuri. După ce a câștigat trei meciuri unice în meciurile de echipă împotriva Croației și Olandei. El, împreună cu echipa națională a Germaniei, sa dus la Moscova pentru călătoria finală. Cu toate acestea, in meciul semifinale impotriva rusilor, chiar victoria lui asupra lui Andrei Chesnokov si succesul in tandem cu Stih (in meciurile de dublu) nu au ajutat la inlocuirea gazdei site-ului.

În partea de toamnă a sezonului, Boris Becker a primit victoria din Viena ( «Bank Austria Tennis Trophy») și Stuttgart (în engleză en :. Eurocard Open), sărbătorind ultimul titlu în turneele clasament sub auspiciile ATP. Iar la final de Cupa Mondială pentru a treia oară la rând ajunge în finală, ea a jucat cu un meci Pete Sampras, a cărui finalizare este „înecat“ în aplauzele publicului a sărit în sus. Cu un scor de 6: 3, 6: 7, 6: 7, 7: 6, 4: 6 a pierdut liderul german al tenisului mondial, dar meciul unii experți încă menționat printre cele mai bune meciuri din istoria jocului. [sursa nu este specificată 1029 zile]

Jucând turneul final pentru tine. Becker (de asemenea, cel mai recent în cariera sa) a terminat sezonul în topul clasamentului ATP - pe locul șase. Ei bine, linia finală din anul luminos și emoțional a însumat victoria finală a turneului lui Boris ca jucător profesionist de tenis. În același loc - acasă, în Germania - a câștigat "Grand Slam", după ce la finalizat pe Goran Ivanisevic (6: 3, 6: 4, 6: 4).

Faptele biografiei sportive

Baza jocului a fost un Boris Becker puternic și precis, datorită căruia germanul nu numai că a câștigat mult pe teren, dar în afara acestuia au fost numiți fanii numeroase porecle și porecle diferite. Cele mai renumite dintre acestea sunt: ​​"Boom Boom" (Boom Boom) și "Bomber" (Der Bomber). [6] [7]

Joacă, de obicei, în stil ostroatakuyuschy cu ieșiri rapide la net, Boris Becker completarea de multe ori atacurile lor volei spectaculos în săritură, care au devenit o marcă comercială a tenismanului german. [8] [9] Un rol important în construcțiile sale de slot, de asemenea, forehand masivă și tehnica furajelor active.

Boris Becker a fost unul dintre cei mai puternici jucători ai timpului său pe platformele cu acoperire "rapidă". Au fost deosebit de reușite performanțele sale pe terenuri de iarbă și arene de interior cu huse artificială (covor), unde a câștigat majoritatea titlurilor de campionat (26). [10]

De mult timp, înregistrând numărul de săptămâni petrecute pe locul al doilea în clasamentul ATP (acum deținut de spaniolul Rafael Nadal), Boris Becker continuă să fie proprietarul unei alte realizări. Pentru cariera sa sportivă, germana de 19 de ori (în cadrul competițiilor oficiale) a bătut jucători care au jucat rolul primei rachete a lumii. [12]

O altă realizare semnificativă a lui Boris se datorează calităților sale de luptă. În timpul performanțelor sale la ATP-Tour, a marcat 10 așa-numitele victorii puternice, atunci când un jucător de tenis câștigă un meci (cinci seturi), în care a trebuit să recupereze de la scorul de 0-2 pe seturi. [13]