9 mai

Chiar și în timpul războiului, oamenii au fost distrasi să danseze. Sau a dansat să distragă atenția? Anatoly Alekseyevich Golikov, veteran al celui de-al Doilea Război Mondial, șahist, acordeon și dansator, ne-a povestit despre dansurile din acea vreme. Acum are 89 de ani. Și încă se angajează în dansul în sala de bal.







A început să danseze înainte de război, în forma a 6-a. Foxtrot a învățat: "Apoi am avut o idee primitivă. M-am gândit că ne-au dat un fel de trotuar de vulpe, și asta e singura modalitate de a dansa. "

După clasa a VIII-a, a izbucnit războiul. Dansurile s-au terminat.

"Cu cine să dansezi? Fetițele au fost. Am avut marșuri pentru o zi și jumătate, câte 100 km fiecare. Nu eram deja, trebuia să ne odihnim. Undeva la o oprire ocazional se vedeau dansuri. Și nu erau destule instrumente muzicale. În batalionul nostru nu era o armonie. Și fără muzică - ce dansuri?

9 mai

9 mai

După război, Cracovia a devenit populară. Polka. Waltz. Foxtrot. padespan, fata de țigani. doamnă. Bineînțeles, în acele zile nimeni nu a auzit despre stiluri moderne, și nici despre astfel de concepte, cum ar fi diferite programe de dansuri în sala de bal.







"Când am slujit în Coreea (am fost în armată timp de 5 ani după război), un tovarăș ma învățat să dansez foxtrot-ul, vals mai profesionist. Apoi m-am dus să se dezvolte. Mai târziu, am început să practic dansul în sala de bal - le-am dansat de mai bine de 30 de ani. "

Anatolie Alekseevici poate fi văzută la dansurile din Parcul Catherine, la bile la Centrul Cultural al Forțelor Armate din Federația Rusă (fostă Casa Centrală a Armatei Sovietice - Nota WLD). Și, mai recent, a publicat cartea "Viața mea sau Odiseea ipotecară". Două capitole sunt dedicate dansurilor. Dar întreaga circulație, de 1000 de ruble pe carte, trebuia să fie răscumpărată de sine, pentru că nu existau sponsori.

9 mai

9 mai

Și în dansurile asediate din Leningrad nu a încetat în timpul războiului. Arkady Yefimovich Obrant înainte de război a lucrat ca coregraf al Palatului Pionierilor. În anii de război și-a găsit tinerii studenți. Cineva a fost rănit rău, cineva nu putea merge cu greu. În această stare, au început repetiții.

9 mai

9 mai

În Ziua Victoriei există încă o tradiție mică, dar importantă - de a dansa un vals. Acesta este un dans special. A trecut prin război ... Și dacă în această zi nu o vom îndeplini, atunci cine va dansa pentru noi? Nu uitați că chiar și în război oamenii au găsit putere și timp. Și încă mai ai scuze?

Text: Elena Shumikhina

Totul este bine, în fiecare vineri așteptăm noutăți interesante despre lumea dansului







Trimiteți-le prietenilor: