7 Semne ale fobiei sociale

Torturat de simpla gândire de a merge la doctor? Pierderi de kilometri, pierderea timpului în căutarea unei reparații auto, unde nimănui nu-i pasă de problemele tale? Nu mai vorbiți cu ceilalți din cauza unei glumă nereușite, iar acum sunteți convins că vă consideră un nenorocit? Poate ai fobie socială. Bine ați venit la clubul de interior.







Situațiile din gospodărie par periculoase, chiar dacă sunt foarte prietenoase. Acest lucru mi-a surprins când am comandat hrana chineză și învățătoarea a numit-o "o descompunere nervoasă completă". Panica peste valoarea modificărilor altora ( «Dumnezeul meu, ei cred că sunt un idiot nu voi veni din nou aici!»), Trebuie să fie absolut necesar, asa ca am trecut din nou pragul acestei instituții, plin de străini: Mă simt acest lucru, terapeutul meu a trebuit să conducă la magazine pentru mine să arate că vorbesc cu vânzătorii destul de sigur, aceasta nu constituie o amenințare.

1 Faceți în avans scenarii avansate de comunicare reușită

Dacă faceți scenarii despre cum și ce spuneți, până la locurile în care trebuie doar să spuneți un cuvânt precum "da", "aici", "vă rog", "un bilet". atunci este foarte probabil că aveți fobie socială.

În scopul de a minimiza „riscul“ de a spune ceva ridicol, prost, sau este, după cum se poate apoi milă, fobie socială dezvolta script-ul întreg și să le repetăm ​​înainte de orice reuniune, să se simtă mai încrezători, nu excursie / începe să se bâlbâie / emoțională exploda / începe fără nici un motiv să strige I HATE FACE ta.







2 În mod constant te gândești la ceea ce îți spun.


Anxietatea despre ceea ce gândesc despre tine este unul dintre principalele semne ale fobiei sociale. Sociofobii creează de multe ori o realitate imaginară în care totul reacționează ostil la cele mai mici erori de comunicare. Chiar dacă știm că acest lucru este prost, este extrem de dificil să ne opunem acestui gând.

3 Schimbați ruta astfel încât să evitați comunicarea cu străinii.

4 "Greșeli" în comunicare "ucide" pe tine.

Este extrem de dificil pentru sociophobe să evalueze în mod obiectiv greșelile obișnuite în comunicare, chiar dacă știm că sunt inofensive și nu excită oamenii. Frica și anxietatea față de evaluările negative din partea altora duc la jena inadecvată, la sentimente de umilire, la depresie. O persoană cu o astfel de problemă nu poate "scutura" gândul că cineva îl consideră "rău".

5 Vă simțiți simptome de panică dacă aveți nevoie să vă implicați în activități sociale.


Sociopatia se manifestă nu numai mental, ci se manifestă și în corp. Palpitațiile inimii cresc, transpirația, înroșirea, apatia, grețurile, tensiunea musculară, amețeli. Aceasta este o manifestare tipică a tulburărilor de panică și anxietate, o reflectare a reacției "luptă-sau-a alerga". Chiar și la niveluri scăzute de frică, acest lucru se reflectă efectiv în organism.

7 Simti ca ai devenit o sociophoba ca adolescent.

În ghidul pentru diagnosticarea și statisticile Asociației Americane de Psihiatrie, unul dintre semnele de fobie socială este limita de timp: acest lucru ar trebui să vi se întâmple mai mult de 6 luni. Dar sa observat că în cele mai multe cazuri, fobia socială a continuat mult mai mult.

Dacă observați oricare dintre cele de mai sus, trebuie să consultați un medic. Este clar că acest lucru nu va fi ușor pentru dvs., în acest caz, să vă luați un prieten sau un prieten apropiat cu dvs. El poate să participe, să umple golurile, să comunice. Și nu vă faceți griji - medicii sunt acolo pentru a vă ajuta.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: