6 cele mai bune alternative la gazon

6. Zhivuchka

Zhivuchka, sau ayuga, este capabilă să crească chiar și în zonele cele mai dificile, în solurile aride și infertile. În cazul în care sarcina este de a crea un strat continuu dens în umbră, înlocuiește complet gazon ayuge alternative pur și simplu nu găsesc. Este folosit pentru a crea un frumos site-uri alternative în zonele cu umbrire pentru a crea un strat continuu chiar și în cazul în care arborii giganți, și în cazul în care nici o iarbă sau altă acoperire a solului nu se poate ajunge aproape de trunchiurile lor.







Zhivuchka din cauza înclinației sale de a absorbi teritoriul agresiv perceput aproape ca o buruiană, dar această atitudine este justificată numai în raport cu tipul de bază, în timp ce plantele de înaltă calitate la aceeași creștere viguroasă diferă cu mult mai prietenos. Chiar și speciile zhivuchka foarte ușor de controlat: au rizomi subterane puternice si de a reglementa de distribuție, fără prea mult efort, puteți elimina pur și simplu filialele de ieșire laterală.

Îngrijire vitală

Este necesar să se asigure solul fertil și umed, dar aceasta nu înseamnă că nu tolerează o secetă. Creepingul venei este capabil să facă fără umiditate aproape într-o lună, deși din cauza lipsei de condiții confortabile și rata de creștere va suferi.

Cele mai bune soiuri de viticultură:

"Chipul de ciocolată" cu un bronz și o nuanță brună de frunze și inflorescențe saturate de albastru-liliac, creând un efect de "apă";

"Variegata" cu o margine cremoasă și o culoare mai închisă a florii;

"Atropurpurea" și "Multicolor" cu o culoare purpurie de bază și vene și pete originale.

O listă a altor covorase care pot înlocui gazonul este pe pagina următoare.

Pentru a merge la următoarea parte, folosiți numere sau linkuri "Anterioară" și "Următorul"

Dar sunt aceste plante dăunătoare altor plante? Îi înăbușesc? Copaci, de exemplu. Până la urmă, aceste ierburi fuzionează într-o singură masă, strâns legată atât de tulpini, cât și de rădăcini. Încercați să le dezrădăcinați dacă aceste plante se târăște, de exemplu, în măr. Deși demnitatea lor fără îndoială este o vedere frumoasă și faptul că, probabil, nu trebuie să fie cosit în fiecare lună.

Doamne oprește să pui un trifoi pe site. Scor tot imposibil de rădăcină afară, iar în a doua jumătate a verii plkryvaetsya mucegai, mucegai poate și īnnobilatoare, dar mai mult rău, atât pe iarba.

Elena, dar ai încercat să-l tai? Ca și gazonul. De ce gândesc mulți oameni, deoarece aceasta este o alternativă la o peluză, atunci nu este necesar să ai grijă de ea. Indiferent de trifoiul în care sunt înfundate paturile de flori, ele sunt îngrădite, mulcate. Iar cultivatorii de cultură sunt informați că sunt angajați în plivire săptămânală, nepermițând ca trifoiul să crească. Apropo, ierburi de gazon, doar urca în paturi de flori, precum și trifoi.







Olya, vreau să observ că există soiuri de trifoi decorative cu creștere redusă. Anul trecut am făcut eco-gaz din soiurile de trifoi din Rivendel și iarba de gazon obișnuită. Măsoară doar de două ori pe an. Puteți săturați acest trifoi cu monocultura ca o alternativă la o peluză obișnuită.

Svetlana, ce prostie, nu ești tu nici o liană, nici o pradă și nici o hamei.
Da, ele formează perdele dense și se încurcă, dar acest lucru nu le face dăunători, sub astfel de perdele umiditatea durează mai mult. Și despre împușcarea copacilor sau a altor plante. Desigur, alte ierburi pot fi înecate, dar nu ar trebui să fie plantate într-o grădină de flori și, dacă ar fi plantați, să împiedice creșterea tăierii. Sistemul de rădăcini al copacilor este mai adânc decât cel al acoperișului și nu interferează unul cu celălalt, deoarece plantează sub copaci bulbii și alte flori.

Dacă îl executați, bolidul va deveni agresorul. Trifoi și alte ierburi se restrânge, este suficient doar să scoateți excesul în timp, să tăiați sau chiar să vă întrerupeți cu mâinile - și întreaga viclenie. și bordură în jurul paturilor de flori, și mulcirea - un mijloc minunat și de încredere, aici doar pentru a adera la Boris I pot!

Am descoperit duchena. Fructe decorative. În ultimul an au fost 2 germeni bolnavi. Și acum am luat 1 m2, este încă vara nu a început ... se răspândește un covor dens buclat, înfloresc ca o căpșună, fructe de pădure uite în sus. Cred că o conduc sub bujorii.

Și eu doar visez la asta! După o astfel de retragere, încep căutări active!

Tatiana, după ce am scris o recenzie despre Duchenne, următoarele întâmplat ... Acest imblanzitor a fost agresorul rău intenționat și a luat aproape toate meu favorit pat de flori într-un timp foarte scurt :), care se întretaie și au supraviețuit daylilies mele, târându pe Spiraea, achiziționarea niveluri cu două etaje. Am săpat cu atenție (sperăm că toate) și sa mutat în țara sub copaci, unde raspolzotsya. Deci, dacă ai reușit să o găsești și te-a supărat, te rog, nu te supăra pe mine :)). Doar s-au comportat și pansamente. Cu viteza vântului, ei sunt așezați și auto-seed, ochiul nu are timp să clipească ca dumneavoastră preferat, dar răzor de flori nu văd pe nimeni. A luptat tot sezonul. Cred că pentru acest sezon este necesar să lupți cu "urmașii" lor. Sunt de acord că toate plantele trebuie să li se acorde timp pentru a "restrânge", dar dacă timpul nu este atât de mare? și forțele prea? Dar planta de bronz ia tot timpul si energia mea, și totuși doresc mai mult și admira amenajate strat de flori

Frumoasă, avem la lucru, ea este deja sălbatică și a prins. Dar amintiți-vă, nu este mortală, dar este neplăcut otrăvitoare, nu numai copiii au fost otrăviți, dar și adulții care au încercat "căpșuni".

Buna ziua tuturor! Vreau să fie plantată în grădină. mai degrabă, a plantat deja o bucată mică, firul Veronica. Am citit multe despre ea și e mulțumită de tot. Problema aici, în ceea ce - cu margini de gazon mine vecin, separate de la noi printr-un gard din grila, în picioare pe o înălțime de beton de bandă de 10-15 cm întrebare experților astfel -. Nu cădeți mea Veronica de auto-însămânțarea gazonului un vecin. Foarte mult Nu vreau probleme cu vecinii, și aș vrea să aibă în grădina de gazon Veronica! Voi fi recunoscător tuturor pentru sfat!

Întrebarea este: Veronica este fileat, frunzele sale sunt verzi pe tot parcursul anului, iar în primăvară există o actualizare? nu-i asa?

Bună ziua, Tatyana! Sper că am înțeles corect întrebarea: în primăvară pare să vină în viață și să devină mai decorativă, dar tufișul cu frunze în mod constant, doar pentru iarnă își pierde oarecum aspectul. După ce am citit articolul, am plantat o veronică pe site-ul meu, cred că este asemănătoare cu firul. Am pe ea frunzele sunt acum de culoare burgundă!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: