5 Pro și contra vieții în Europa

Educație accesibilă.
Tema pentru mine este actuală, pentru că în momentul în care am început să studiez din nou. Antrenamentul este complet gratuit. Uneori trebuie să cumpărați cărți scumpe, dar dacă vă implicați, le puteți lua în bibliotecă, puteți cumpăra din mâini sau puteți face fără ele. În plus, studenții au dreptul la o bursă destul de bună, aproximativ 20.000 de ruble. Dacă acest lucru nu este suficient. atunci puteți lua un împrumut pentru instruire. Are un procent destul de scăzut. Aceasta este de aproximativ 16 000 de ruble pe lună. Pentru un student, ar trebui să fie suficient. Nu vreau să studiez.







Produse alimentare.
Businessul surprinzător, dar pe o paritate a calității / prețului, produsele din una dintre cele mai scumpe țări din Europa se dovedesc mai favorabile decât în ​​următorul Peter. Petersburgerii cunosc acest fenomen cum ar fi cumpărăturile de la sfârșitul săptămânii din Lappeenranta. Deci, acest lucru se aplică nu numai la îmbrăcăminte, ci și la hrană. Unele lucruri din Sankt-Petersburg pur și simplu revinde jumătate de ori mai scumpe. Ei bine, de calitate. Despre întârzierea pe care am uitat-o ​​deja. Controlul calității aici la altitudine.

Natura.
Probabil că multe vor părea neobișnuite, decât natura natală este atrăgătoare. Dar este foarte frumos și captivat de ceea ce este foarte accesibil. Pentru a vizita cel mai curat lac, nici măcar nu trebuie să merg undeva cu mașina. Douăzeci de minute pe bicicletă și sunt acolo. Da, în Rusia există, de asemenea, multe locuri frumoase, dar ele sunt fie prea mult prea departe, fie croaked (nu știu de la Karelia).

Oameni.
Da, finlandezii sunt oameni obișnuiți care au obținut totul în țara lor. Desigur că nu toți sunt frumos, frumos și prietenos. Poate și trimite în trei litere)) Dar dacă vorbim despre nivelul mediu de politețe, atunci este de câteva ori mai mare decât în ​​multe alte țări. Punctualitate, politețe, modestie, mi se pare deja atât de familiară, până când trec postul de frontieră cu Rusia))

Ei bine, acum despre minusuri. Fără ei, nicăieri.

Munca.
Căutarea de locuri de muncă este un subiect dureros pentru mulți din Finlanda. Dacă nu sunteți un om IT rece, un doctor, un inginer, atunci căutarea de locuri de muncă se transformă într-o loterie. Este foarte dificil pentru un străin să obțină un post bun fără conexiuni. Există domenii în care există reguli nerostite pe care străinii nu le iau. Nu este prescris nicăieri, dar e dat. Prin urmare, pentru a concura cu băieții locali, trebuie să vă aflați pe capul de deasupra lor.

Limbă.
Ei bine, greu de învățat. Norocos pentru cei care au venit aici la vârsta școlară. Îi place să zboare și să printe cuvinte și să pronunțe corect. Cei care au ajuns deja la o vârstă conștientă, aproape toți vorbesc cu un accent în cel mai bun caz sau deloc nu vorbesc în cel mai rău caz.






Lipsa comunicării. Finnii sunt niște oameni privați. Străinii pentru ei nu sunt din albastru, deci nimeni nu vă va întreba în mod specific despre țara dvs. îndepărtată și interesantă. Mulți dintre prietenii mei trăiesc într-un fel de ghetou de limbă. Televiziunea rusă, împrejurimile rusești, site-urile rusești sunt tot ce le înconjoară. Amintiți-vă de întâlnirile voastre vesele din Rusia, în mod involuntar începeți să țipați pentru Rusia și să vă amintiți cu căldură prietenii voștri.

Îți place postul? Chips-uri de asistență, faceți clic pe:

La rădăcină nu este de acord cu situația produselor. Da, produsele chimice de uz casnic sunt mai spumoase - Fairy este judecătorul meu! Dar pentru deliciile de tot felul - scuzați-mă aici, treceți mai departe! Alegerea este minunată, prețurile sunt ridicate. De exemplu, prețul mediu pentru pâine este de aproximativ 1,5-2 euro, sau 75-90 de lemn (ferește Dumnezeu, Bunicul va ști). Laptele este puțin mai mult decât 1 euro. Nu este o mare diferență aici. Dar carnea (bună, nu murat!) Este scumpă - recent pentru biscuiți de porc cu o greutate totală de 0,0005 centners a trebuit să plătească 12 euro. Matematica în sală este, conta! Eu, și așa mai departe, și așa mai departe și așa mai departe (c) Leningrad "Ei bine, și așa mai departe"
Și cel mai rău lucru este că nu există absolut nicio alegere aici! Există 2-3 producători principali care produc aceleași produse și un număr mic de bunuri importate. Un plus - recent au început să apară produse rusești de producție germană. Și asta e tot. În St. Petersburg în OKEYe - ca într-un parc de distracții, chesslovo!

Sistemul de creditare, ca și în alte părți ale Occidentului, este dezvoltat foarte bine și este stabilit pe scară largă. Ratele dobânzilor la credite sunt ridicole - 5-6% pe an față de 18% în Rusia. Împrumutul nu este foarte dificil de obținut. Și dacă există un loc de muncă permanent (cu un contract permanent) - chiar foarte simplu! Deci nu este chiar NU # 3, dar Nyasha numărul unu.

Sistemul de sănătate este o conversație separată. Da, și, în general, un **** întreg. Iartă-mă cu generozitate! Sub-NO №1: apelul unui medic la casă lipsește ca un concept. Colegul meu de pe scări a căzut acasă, așa că am dus-o la spital pentru o radiografie, din moment ce nici măcar nu a sunat doctorii - a spus că nu avem așa în Finlanda. Ei vin în casă doar la moarte (sigur, exagerez - numai în cazuri deosebit de grave.) O ambulanță ajunge, dar un ambulator care merge la spital. Sub-NO №2: există o lipsă sălbatică de personal calificat în Finlanda, deci cel mai probabil veți fi tratat cu un negru alb-dințat. Sau estonă. Că, în ansamblu, nu este rău, dar în același timp, medicina finlandeză a primit recunoașterea medicilor finlandezi, ale căror nivel de calificare a scăzut. Sub-NO 3: aici, dacă nu începeți să cădeți membrele, de la toate tratați "Burano" (obezbalivayuschee). Cu cât sunt mai dureroase, cu atât mai mult tsiferki pe cutia acestei cura minune. Pe scurt, în timp ce deloc nu vă faceți griji, nu veți fi tratate temeinic. Puteți merge întotdeauna la o clinică plătită, dar acolo sunteți pregătiți să vindeți mașina - facturile sunt exorbitante!

Mi-aș fi plătit 29% cu o bucurie mult mai mare dacă știam că vor merge la sprijinul bunicilor care și-au arat toată viața, nu paraziți.
.

A continua. cu siguranță







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: