3 Motive pentru că acum ești în deșert, scriitor

Toți trecem prin vârfuri și văi - și toți trecem prin deșert. Dar există o mare diferență între a fi o voce de asteptare în pustie, în ascultare față de Dumnezeu, și că, atunci când sunt blocat în deșert, merge în jurul același munte din nou și din nou.






Am fost acolo și acolo și vă pot spune că prima aduce libertate, pentru că știți că sunteți în mijlocul voinței lui Dumnezeu. Aceasta din urmă aduce dezamăgire, pentru că știți că ați pierdut ceva drept undeva.
Desigur, dacă nu ai nici o revelație cu privire la motivul pentru care sunteți în deșert - dacă sunteți îngrijorat cu privire la modul de a începe rapid dvs. de mare serviciu, cu toate că nu a venit încă timpul lui Dumnezeu - atunci ați putea fi dezamăgiți, chiar dacă acestea sunt în voia lui Dumnezeu.
Deci, cum interpretăm ceea ce se întâmplă cu noi în deșert? Cu ajutorul Cuvântului și a Duhului lui Dumnezeu. Vă sugerez aici câteva opțiuni. Poate că există și alții. Este important să nu jucați jocuri de ghicire referitoare la sezonul în care vă aflați. Aveți nevoie de o revelație și înțelegere pentru a vă putea înțelege credința atunci când treceți prin deșert, pentru a nu slăbi și a nu renunța.

1. Necredința și răzvrătirea vă vor lăsa rătăciți în deșert

Uneori te rănești în deșert, an după an. Există sentimentul că vă plimbați din nou în același munte. Poate că este. Amintiți-vă că călătoria de la Marea Roșie în Țara Promisă a durat doar trei zile, dar israeliții au trecut prin deșert, ocolind muntele Seir, timp de 40 de ani.
De ce au luat atât de mult timp? Unul dintre motive a fost neîncrederea. Tata era gata să le introducă în Țara Făgăduinței după doi ani, dar 10 dintre cei 12 spioni care Moise a trimis în Țara Promisă, au adus vești proaste necredință (Numeri 14). Dumnezeu a așteptat până când oamenii, până când toți necredincioșii nu sunt morți, așa cum a spus acest lucru, că acest lucru se va întâmpla (Deuteronom 02:14).






Psalmul 77:17 observă, de asemenea, că israeliții s-au răzvrătit împotriva lui Dumnezeu în pustie. Și Evrei avertizează cititorii: „Nu vă împietriți inimile ca în provocare, în ziua ispitirii în pustie, unde părinții voștri M-au ispitit, mi-a dovedit, și au văzut lucrările Mele patruzeci de ani“ (Evrei 3: 8-9). Dacă sunteți în pustie pentru o lungă perioadă de timp, cereți Duhul Sfânt dacă nu există nici o necredință sau rebeliune în inima voastră.

2. Dumnezeu așteaptă timpul potrivit pentru a vă arăta

3. Dumnezeu vă pune acolo pentru a da mai multă putere

Duhul Sfânt te poate duce într-un timp în deșert. Asta sa întâmplat cu Isus. Matei scrie: "Atunci Isus a fost înviat de Duhul în pustie, ca să fie ispitit de diavol" (Matei 4: 1).
Satana ia oferit lui Isus trei ispite care sunt caracteristice omului astăzi. Isus nu a cedat în slujba diavolului. El a posedat sabia Domnului, care este Cuvântul lui Dumnezeu, pentru al forța pe inamic să fugă. El a rezistat ispitei diavolului, iar diavolul a fugit. Dar uite ce sa întâmplat în continuare: "Și Isus sa întors în puterea Duhului în Galilea; și un zvon răspândit despre el în toată țara "(Luca 4:14).
Isus a fost deja botezat cu Duhul Sfânt, dar El a primit puterea prin experiența sa în pustie. El a intrat în sinagogă și, de fapt, a anunțat lucrarea sa publică. Când a plecat acolo, primul lucru pe care la făcut a fost alungarea demonului. Apoi a început să vindece oameni și să predice.
Dacă vă aflați într-o perioadă de ispită, folosiți Cuvântul lui Dumnezeu și puterea Duhului Sfânt pentru a vă împotrivi diavolului și știți că Dumnezeu vrea să vă ducă într-un loc mai înalt.
David a petrecut cea mai mare parte a vieții sale în deșert, pășind oile și ascunzându-se de la Saul. David a făcut ce fac și alți înțelepți în pustie: se apropia de Dumnezeu. Când vă aflați în deșert, verificați Bucura-te de inima ta și comuniunea cu Dumnezeu, așa cum a făcut David în Psalmul 62, când a fost în pustia Iudeii: „O, Doamne! Tu ești Dumnezeul meu, te-am căutat din zori; Sufletul meu însetează pentru tine, pentru tine, carnea mea se stinge în teren gol, și pârjolit waterless, pentru a vedea puterea Ta și slava Ta, cum ți-am văzut în sanctuarul „(v. 2-3). Amin.
Traducerea a fost pregătită de Irina E. pentru proiectul onbog.com







Trimiteți-le prietenilor: