29 Teatrul ca atare1

[Am dedicat această carte inamicilor mei ridicoli, convinși de corectitudinea învățăturii mele nu mai puțin decât în ​​batjocura acestei inițiative.

N. Evreinov 1912]

Pentru noul cititor (Prefață la cea de-a doua ediție)

Această carte, care a apărut pentru prima dată în urmă cu imprimare pentru mai mult de zece ani, a fost acceptat fără tragere de inimă chiar și cei mai binevoitori să-mi critici - atât de incredibil se părea atunci adevărul învățăturii mele despre teatru ca un început pozitiv de artă și viață.







Pe „teatralitatea“ la mine la tot ce am discutat un pic - sau, mai degrabă, aproape niciodată nu a vorbit, și dacă aceștia au menționat în treacăt, ceva întotdeauna în spiritul, atunci conducătorul gânduri despre drama - DV Averkieva 2. învățat că „toate nenatural teatru, pompos numit ; fiecare imaginar, cu scopul de a pune praf în ochi - spectaculos din punct de vedere teatral; orice prezentare falsă a lui - teatralitate "1 (italica mea - N.E.). Unele, cum ar fi AE Molchanov, în timp ce soțul ei MG Savina si Vice President b<ывшего> Imperial Teatrul Society, chiar lăudat didactic, spunând că „tot ceea ce se numește în viața reală“ de teatru „am respins mai întâi ca o minciună și înșelăciune, nedemn de arta nobilă“ 2.

Nu este nimic nou în raport cu teatralitatea nu se manifestă în timp și Stanislavski său public în 1911 (la întâlnirea de la N. Drize 3) este dovedit de mine că teatralitate - răul în teatru 4, cu care el nu ar fi fost niciodată reconciliate

Meyerhold, înainte de apariția în imprimare a mea „teatralității Apologia“ 1 a scris că „noul teatru crește din literatură“ că literatura „sugerează Teatrul“ 2. După mea „teatralitate Apologia„Meyerhold deja scrie: "Pentru a salva teatrul rusesc de dorința de a deveni slujitor al literaturii. trebuie sa se intoarca pe scena ... Cult kabotinazha 5 „3 (italice mina. - NE), după care, într-un număr de producții se manifestă deja un zelos, nu este un susținător al teatralitate ambiguu. (Amintiți-vă doar fascinația commedia dell'arte și cabina lui Meyerhold!)

În Occident, problema situației de teatru a fost o lungă perioadă de timp destul de fără speranță, deoarece, să nu mai vorbim de „vechi-credincioși“, chiar și marele reformator al teatrului, genial Gordon Craig, care, bazat pe concepția greșită că „în primele zile ale corpului uman nu este utilizat ca material de pentru arte teatrale „6. în mod repetat, după cum știți, condamnat în presa teatral, plin de încredere naivă în baza pur estetic al teatrului.







Adevărat, Occidentul a început să se extindă de la începutul acestui secol, Max Reinhardt, acceptat în totalitate de Georg Fuchs 7 privire la teatralitatea în sensul pozitiv al termenului; dar Fuchs, punând majoritatea cuvântului „teatralitate“, în ghilimele, conținutul menționa rapid al acestui concept decât o explicație a semnificației sale ascunse, și conduce predica lui à la longue 8 nu la teatru și la purismul 9. 4. în cazul în care măiestria și teatru, care a apărut conform ideii lui Fuchs, se numește Teatrul de Artă din München.

„Avem mult mai mult performanțele incomparabile ale Teatrul de Artă din Moscova“, - a spus G. Fuchs, în prefața ediția rusă a «Die Revolution des Teatre», datată 1910 11. Ei bine, ceea ce a fost teatralitatea Teatrul de Artă din Moscova, se aplică numai de dragul unei glume.

Tempora mutantur! 12 - proclamată de mine în urmă cu unsprezece ani în această carte teatralitate de start luminoase și sloganul de scenă nu numai teatru, dar, de asemenea, viața însăși, să ultimii ani rădăcinile puternice în sol nostru revoluționar și fost dușmanii mei și apostați au dreptul să-mi spui, „Tu înfrânt, Galilean! »13

Ce talentat A. Tairov predică acum „teatralitate teatru“ 14. Se repetă în propriile cuvinte esența „teatrului ca atare“ - este, desigur, nu un mare câștig!

Dar faptul că Teatrul de Artă din Moscova a fost forțat să repună „Examiner“ 15 în ceea ce privește învățătura mea despre teatru, ceea ce este platforma de a deveni Studioul de Teatru 16 - acesta este un mare câștig! (În special, dacă vă amintiți, lângă ea, bufoneriei meu burlesc „inspector“ 17. ridiculizat în spațiul de trei ani, pe scena „denaturând Mirror“ stadializarea fosta gospodărie a acestui joc la Teatrul Art.)

În grija că cartea mea, unde toți acești termeni au fost formulați pentru prima dată, a devenit domeniul public ca un "document istoric" care definește punctul de plecare al purismului teatral. liberă nu numai din literatură, ci și în general din estetică (preesthetics of theatricality!). Am acceptat să reeditez "Teatrul ca atare" în forma în care a apărut în print cu unsprezece ani în urmă.

Mi-a fost foarte tentant să scriu din nou această carte: există atâtea lapsusov, atât de mult necondiționate, atâtea atacuri vechi, înrădăcinate de revoluție! Dar nu m-am considerat îndreptățit să înlocuiesc o ediție a celeilalte, ca să nu se întâmple accidental înaintea noului cititor în poziția inepuizabilă a profetului "retrospectivă".

Sunt doar aici și acolo corectat greșelile și prea grave (typos) și a lovit câteva rânduri, fără nici un rezultat în revoluția din ochi, dar a adăugat la sfârșitul cărții „Noi Invenții de teatru“, acumulate de-a lungul anilor - în speranța că celelalte cărți ale mele (de exemplu, trei cartea „Teatrul pentru sine“), nu sunt la fel de rare ca prima ediție a „Teatrul ca atare“ doskazhut detaliu nou cititor că, în aceste pagini, el va găsi doar destinat și nespuse.

Știu câte dintre tineri așteaptă apariția "evangheliei" mele pe piața cărților. Îi cer să mă ierte că m-au ținut așteptat atât de mult.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: