25 Citat din cartea celei mai bine vândute a lui Robert Kiyosaki "tată bogat, tată sărac"

25 Citat din cartea celei mai bine vândute a lui Robert Kiyosaki

Am colectat pentru dvs. 25 de citate din cea mai bine vândută carte a lui Robert Kiyosaki, Rich Dad, Poor Dad:

1) Oamenii bogați dobândesc active. Slaba și clasa de mijloc dobândesc o datorie care este considerată un bun.







2) Dacă credeți că problema este în mine, va trebui să mă schimbați. Dacă înțelegeți că problema este în voi, puteți să vă schimbați, să învățați ceva și să deveniți mai înțelepți. Cei mai mulți se așteaptă ca oricine altcineva din lume să se schimbe, dar nu și pe ei înșiși.

3) Petreceți toată viața în frică și fără a realiza un singur vis - asta este ceea ce este crud. Lucrați cu greu pentru bani și credeți că vă vor permite să cumpărați lucruri care vă vor face fericiți - asta e teribil.

4) Viitorul tău este creat de ceea ce faci astăzi, nu de ceea ce vei face mâine.

5) Omul bogat diferă de cei săraci prin atitudinea față de această teamă. De-a lungul vieții mele nu am întâlnit niciodată un om bogat care nu a pierdut niciodată bani. Cu toate acestea, știu un număr mare de oameni săraci care nu au pierdut niciun ban.

25 Citat din cartea celei mai bine vândute a lui Robert Kiyosaki

6) Dar eșecul este o mișcare compusă la succes. Oamenii care evită esecul evită, de asemenea, succesul.

7) Oamenii săraci au obiceiuri proaste. Una dintre cele mai comune este numele celui nevinovat: „Puteți lua bani din economiile lor.“ Cei bogați știu că există economii doar pentru a face bani noi și să nu plătească facturile.

8) Un tată a spus: "Motivul pentru care nu sunt bogat în faptul că eu sunt copil." Un altul a spus: "Motivul pentru care ar trebui să fiu bogat este că te am."







9) Lipsa de bani este rădăcina întregului rău.

10) Un tată a recomandat: "Aflați mai multe pentru a găsi o companie bună pentru care veți lucra". Un alt tată a recomandat: "Aflați mai multe astfel încât să puteți găsi o companie bună și să o cumpărați".

25 Citat din cartea celei mai bine vândute a lui Robert Kiyosaki

11) Mulți bani sunt rareori soluționați de problemele cuiva. Înțelepciunea rezolvă problemele.

12) Cei mai mulți oameni din lume doresc să schimbe asta și pe oricine, nu doar ei înșiși.

13) Bietul și clasa mijlocie lucrează pentru bani. Cei bogați fac bani pentru ei înșiși.

14) Banii ne dezvăluie omisiunile noastre tragice. Banii direcționează lumina reflectoarelor către ignoranța noastră. De aceea, prea adesea, persoana căreia îi fac obiectul unui dumping brusc fericire - de exemplu, moștenire, câștiguri de loterie, în curând se întoarce la starea în care a fost de a obține bani sau scade chiar mai mici. O persoană nu poate dispune întotdeauna în mod rezonabil bani. Dacă dorește să cheltuiască totul, este mai probabil ca banii să zboare în conductă.

15) Oamenii inteligenți sunt cei care lucrează cu oameni mai deștepți decât ei înșiși.

25 Citat din cartea celei mai bine vândute a lui Robert Kiyosaki

16) Dacă vedeți că v-ați îngropat în datorie - nu mai săturați.

17) Doctrina prezentă necesită energie, pasiune, dorință irepresibilă. Furia este o parte semnificativă a acestei formulări, furia și dragostea se unesc în pasiune.

18) Nu există nici o lucrare care să garanteze securitatea.

19) Lipsa banilor este la fel de nervoasă ca o suprasolicitare.

20) Ignorarea banilor generează lăcomie și mare frică.

25 Citat din cartea celei mai bine vândute a lui Robert Kiyosaki

21) Fiecare ființă umană are o slăbiciune în suflet, prin care poate fi cumpărată o persoană.

22) Există o diferență între conceptele de a fi săraci și de a fi ruinți. Ruina este un fenomen temporar, iar sărăcia este un fenomen constant.

23) Creierul meu devine mai puternic zilnic, pentru că îl pregătesc. Cu cât creierul meu este mai puternic, cu atât mai mulți bani pot câștiga.

24) Oamenii își modelează cu adevărat viața prin gândurile lor.

25) Cu bani vine o mare putere, necesitând cunoștințele potrivite pentru a păstra banii și a le multiplica.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: