2, 5 milioane

Cel mai mare venit pentru ultimul an a fost declarat de către directorul Centrului educațional nr. 1953 Alexander Baranovsky - 25.18 milioane de ruble. Judecând după declarație, cea mai mare parte din această sumă directorul nu a ajuns din salariu, ci din vânzarea casei cu terenul. Și, de fapt, anul trecut, câștigurile sale au fost mult mai modeste - 2,72 milioane pe an.







Salariile directorilor de capital sunt stabilite de către Departamentul de Educație din Moscova. Această sumă este afectată de ratingul școlii, care constă în participarea studenților la olimpiadele, livrarea GIA și EGE. și multe altele. În plus, salariul directorului depinde de vechimea și calificarea acestuia, de numărul de copii din școală.

fb vk g gp ok ml wp

Ce reprezintă venitul?

Am sunat pe unul dintre cei care au intrat pe lista celor mai bogați directori de școli din Moscova - șeful Gimnaziului nr. 1518 Marina Firsova. De asemenea, ați luat un interes: cum este posibil să câștigați atât de mult?

Nu sunt de fapt un om fără familie, fără un trib. Am trăit mulți ani și am o experiență uriașă. Prin urmare, de exemplu, o persoană care are mijloacele care sunt în depozit. De asemenea, primește venituri din partea lor. Și acest lucru este reflectat și în document.







Acum despre ceea ce îmi face salariul. Depinde de locul de școală în clasamentul departamentului. Din numărul studenților. Directorii Plus primesc o primă lunară pentru furnizarea de servicii educaționale plătite studenților și adulților.

Dacă șeful Departamentului Educație crede că nu recunosc o greșală a calculului în munca mea, nu încalcă disciplina financiară, atunci se plătesc costuri suplimentare pentru aceasta. În plus, dacă șeful unei instituții de învățământ desfășoară evenimente importante în interesul locuitorilor orașului, dacă școala sa a participat la unele competiții importante, atunci se acordă un bonus suplimentar o dată pe trimestru la prezentarea primului adjunct al departamentului. Totul aici este foarte transparent. Și astfel încât directorul școlii însuși determină salariul, nu poate fi.

- Și care este salariul mediu al profesorului de gimnaziu?

- Aproximativ 90 de mii de ruble pe lună. De asemenea, este alcătuită din mai multe surse. Acesta este banii bugetari, sunt servicii educaționale plătite. Ei bine, încurajarea pentru realizarea unor lucrări publice importante, de exemplu, verificarea activității participanților la USE.

Scrisă de Arthur PUGACH.

Autoritățile educaționale au raportat despre modul în care a trecut examenul de stat al Statelor Unite







Trimiteți-le prietenilor: