10 Cele mai rapide mașini din istoria motorsportului

Cea mai rapidă cursă.

Viteza maximă - unul dintre cei mai importanți indicatori în ceea ce privește caracteristicile tehnice ale mașinii. În opinia noastră, 10 dintre cele mai rapide mașini de curse din istoria sportului, care includea atât "bunicii" sporturilor de curse, cât și mașinile moderne.

1.Chevrolet Corvette C5-R

Chevrolet Corvette C5-R.

2. Hudson Hornet

Hoodlum Hornet a fost lansat în zorii zilei de la NASCAR. O caracteristică exclusivă a mașinii a fost centrul său scăzut al greutății. În perioada 1951-1955 cursa a câștigat 80 de curse, precum și trei campionate de curse în perioada 1951-1953.

3. Kurtis Kraft Midget

Kurtis Kraft Midget.

Mașina Kurtis Kraft Midget a apărut în anii 30 ai secolului XX. Această mașină de curse este o adevărată legendă care a pus bazele industriei auto și a mașinilor de curse deschise.

4. Nissan Skyline GT-R (R32)

Nissan Skyline GT-R (R32).

La prima vedere, fiul absolut neimpresionant al industriei auto japoneze, Nissan Skyline GT-R (R32), și-a câștigat locul printre legendele de curse. El a câștigat "cursa de anduranță" și a cucerit Australia, și totuși el a mers neinvins patru sezoane de curse la rând.

5. Audi R8

Ce pot spune despre mașina Audi R8. Șapte titluri din seria americană Le Mans, două titluri din seria Le Mans din Europa, numeroase victorii la cea mai veche cursa din Le Mans și da, această mașină a marcat epoca dominației Audi pe pistă.

6. BMW M3 (E30)

7. Audi R8

Următorul în clasament este o altă legendă a cursei - Porsche 956/962. Dominanța acestei mașini nu poate decât să lovească. Victoria în Le Mans în anul de debut la același nivel spune multe. Și această mașină deține recordul absolut în Nurburgring.

8. Lancia Delta

9. Porsche 911

Vechiul Porsche 911 a câștigat competițiile de la Monte Carlo, Paris-Dakar, Targa Florio, Le Mans și multe altele. El a concurat în diferite clase de curse, inclusiv "curse de 24 de ore". Este greu de imaginat, dar această mașină (și modificările ulterioare) a câștigat cele mai multe curse din istoria sportului.

10. Bugatti de tip 35

Bugatti Tip 35.

Reprezentantul începutului erei sportului de curse este mașina Bugatti Type 35. Pentru a înțelege cât de gravă este, este suficient să spunem că în această modificare mașina a câștigat mai mult de o mie de curse.

Astăzi, cursele virtuale nu sunt mai puțin populare decât cele reale. Deci, masina virtuala pentru supergunok de la Mazda a facut o senzatie printre fanii competitiei GranTurismo 6 pentru PlayStation 3.