Cântecul amator de carieră al lui Johns - roi de Johns

Calea spre Jocurile Olimpice.

Roy Jones Sr., sau "Big Roy", în trecut sa angajat profesional în box. Dar el nu a putut obține titlul de campionat. Într-o mare măsură, aceste circumstanțe au influențat soarta fiului său, Roy Jones Jr. Tatăl de la o vârstă mică a încercat să insufle în fiul său o iubire de sport. Și acest sport a fost box. "Big Roy" a văzut în fiul viitorului campion, care se va urca la vârful boxului Olympus.

Roy Jones Jr. a început să se angajeze serios în box la vârsta de 10 ani. Apoi greutatea sa nu depășea 32 kg. dar el a învins cu ușurință rivalii care au fost cu 3-4 ani mai în vârstă și au cântărit sub 40 de kilograme. În 1980, turneul Mănuși de Aur a avut loc în Alabama. Câștigătorul acestui turneu a fost viitorul "Căpitanul Hook", care a trimis o lovitură puternică corpului în bătălia finală a adversarului său în knockout. Apoi, Roy avea doar 11 ani. În următorii 4 ani, Roy Jones a rămas câștigător al tuturor competițiilor de box în care a participat.

În 1982, la turneul "Jocuri de stat din Sunshine", Roy Jones a câștigat bătălia de la colegii săi. Apoi el încă nu știa că adversarul său învins în viitor va fi cauza primei sale înfrângeri prin knock-out în inelul profesional. Acest om a fost Antonio Tarver.

Ca și în cazul celor mai mulți boxeri începători, cu excepția victoriilor, cariera amatoră a lui Roy Jones a eșuat în contul său. La Jocurile de bunăvoință din 1986, a fost învins în puncte în semifinale. Această bătălie a fost pierdută de boxerul sovietic Igor Ruzhnikov. În acel moment, Roy Jones a reușit să câștige doar o medalie de bronz.

În 1988, următoarea etapă a carierei de amatori a lui Roy Jones a fost Jocurile Olimpice de la Seul. Primul pas spre piedestalul olimpic a fost să fie turneul final de calificare. Dar mai intai Jones a trebuit sa devina castigator intr-un grup de 8 candidati pentru un loc in echipa olimpica. Oponenții din grup au fost foarte serioși:

• câștigător și argint medaliat al turneului național Statele Unite ale Americii (câștigător în categoria de greutate de până la 71 kg, a devenit Frankie Lyles, inclusiv învingând Jones pe puncte, cu Roy a fost chiar socotit tranta în picioare, locul al doilea a mers la eterna rivală Lyles, Tim Littlz);

• câștigător al mănușilor naționale de aur (a devenit Ray McElroy, care a câștigat în finala McClellan);
  • campion al Forțelor Armate ale Statelor Unite;
  • participant la campionatul Forțelor Armate, calificat pentru calificare;
  • doi câștigători ai Turneelor ​​de Calificare - Est și Vest (în Occident el a devenit Thomas Tate);
  • precum și un boxer ales de către Federația Amatori de Box din Statele Unite, care, în opinia lor, merită să ajungă la Jocurile Olimpice.

Jones avea o singură șansă. După eșecurile anterioare de a obține un loc în echipa olimpică, el putea numai dacă a fost ales de către Federația de Box. Și de data asta a avut noroc. Ahead a fost turneul final de calificare. Roy sa întâlnit de două ori în ring cu Frank Liles. Ambele lupte erau foarte tensionate, iar în ambele Jones a câștigat cu puncte cu un avantaj minim și și-a asigurat un bilet la Jocurile Olimpice.

Jocurile Olimpice. Seoul, 1988.

Calea spre final.

Un scurt start la piedestalul olimpic pentru Jones a fost o luptă scurtă cu un boxer din Malawi, Mtender Makalamba. În primele secunde ale luptei, adversarul lui Jones a coborât. Și deja în mijlocul primei runde, lupta sa încheiat cu un knockout.

• Locație: Seul, Coreea de Sud
  • Rezultatul: victoria Pak într-o decizie împărțită într-o luptă cu 3 runde
  • Statut: Lupta pentru titlul de campion olimpic la primul nivel de mijloc
  • Difuzare: NBC

În finala turneului a fost un incredibil. Potrivit deciziei judecătorilor, care este considerată una dintre cele mai nedrepte în istoria Jocurilor Olimpice, adversarul sud-coreean Roy, Pak Sihun a primit "aur", câștigând 3-2. A fost un șoc pentru toată lumea, inclusiv foarte coreeană, să nu mai vorbim agitat la miezul de această evoluție a evenimentelor John și tatăl său, o durere foarte emoțional pentru fiul său în tribune pe tot parcursul turneului. Jones domina în toate cele trei runde, în cel de-al doilea tur de scrutin, coreenii au fost numărați de un knockdown în picioare. Roy a avut un avantaj copleșitor peste denivelări ca apoi calculate în prima rundă, a fost de 20 de ori din 85, Pak Sihun numai 3 al știftului 38, al doilea tur - Jones 39/98, 15/71 Pak, a treia rundă - 36/120 Jones, Pak 14/79. Cu toate acestea, judecătorii au considerat altfel. Reprezentanții Uniunii Sovietice și Ungaria, Jones a dat victoria cu scorul de 60-56. Judecătorii din Uruguay și Maroc coreenii au dat victoria cu un scor de 59-58, susținând că el a câștigat rundele 2 și 3 (în ciuda faptului că fiecare dintre ei a lovit Jones pumni mai lungi decât Pak pentru întreaga luptă). Ultimul arbitru din Uganda a avut o egalitate, dar când a trebuit să aleagă câștigătorul pentru a rezolva cravata, el a preferat reprezentantul Coreei, care ar fi avut un avantaj în luptă.

Această luptă a afectat introducerea unui nou sistem de ochelari în boxul de amatori.