5 Motive pentru a nu țipa niciodată la un copil

Desigur, toți părinții își imaginează că aceasta nu este cea mai corectă metodă pedagogică. Dar, totuși, ridicăm adesea vocea. Este chiar atât de dăunător?







Atât psihologii, cât și pediatrii declară în unanimitate că da: nu există nici un sens de a țipa și există multe rău.

E înfricoșător

Imaginați-vă un gigant cu o voce tare și furioasă care strigă cu voce tare la tine. Este înfricoșător? Și pentru copil. Mai ales dacă nu există nimeni care să-l protejeze de acest monstru - la urma urmei, este tatăl și mama, protecția și sprijinul, care sunt chiar giganții.

Acest lucru este dăunător sănătății

Primele din lista de consecințe sunt stresul și nevrozele. Apoi, există probleme cu greutatea: după ce toți copiii (și adulții) sunt adesea înclinați să profite de durere cu dulciuri. Stresul afectează și sistemul imunitar - copiii sunt mai des bolnavi. În plus, la copii și adolescenți, caracterul se deteriorează, elevii afectează performanța și concentrarea atenției.

5 Motive pentru a nu țipa niciodată la un copil

Acest lucru subminează încrederea

Puteți iubi pe cineva care ofensează, jigneste sau sperie în mod regulat. Copiii sunt gata să ne ierte foarte mult. Dar acum este puțin probabil să se deschidă. Deoarece teama nu se potrivește bine cu conversațiile intime. Pentru că este greu să ai încredere în cineva care își poate ridica vocea în orice moment, țipă. Și de fiecare dată când vă este frică să spuneți despre lucrurile ascunse: dintr-o dată veți primi un strigăt ca răspuns. De aceea, copiii vorbesc mult mai puțin despre părinții lor și rezolvă problemele pe cont propriu. Este clar că aceasta nu este cea mai optimă cale.

Aceasta creează setări incorecte

"Pînă cînd nu-l vei certa, nu se va mișca din locul lui!" - părinții și profesorii sunt indignați. Copiii, obișnuiți să se vorbească în tonuri înalte, nu ascultă într-adevăr o voce calmă și remarci tăcute. Dar este vina lor dacă sunt obișnuiți cu o astfel de comunicare? Și în cazul în care copilul percepe ca o rezoluție de curtoazie nu asculta și de a face ca ele te rog, în viitor, el și alții de cei dragi nu va fi ușor.

În plus, copiii consideră adesea că acest comportament este o normă și îndure răbdarea cu duritate de la prieteni și alții.

5 Motive pentru a nu țipa niciodată la un copil

Acesta este un exemplu rău

Fiul este nepoliticos și nu ascultă! Fiica mea se oprește! Răspunde calm nu poate - nici un respect! Da, adulții se plâng adesea despre rudenessul adolescenților. Și adesea nu observați că copiii mari cresc copiii. Mama țipând? Tatăl nu se oprește în expresie? În curând veți vedea cum arată din exterior. Și nu va fi nimic de argumentat - decât să vă gândiți la faptul că există și alte modalități de a vă exprima punctul de vedere.

Cum să fii, dacă ești copleșit de emoții? Încercați să găsiți o altă expresie pentru ei și învățați acest copil. A spune că ești supărat sau rănit, este mai corect, deși mai dificil decât să țipi.







Alte articole din această secțiune

5 Motive pentru a nu țipa niciodată la un copil
5 Motive pentru a nu țipa niciodată la un copil
5 Motive pentru a nu țipa niciodată la un copil
5 Motive pentru a nu țipa niciodată la un copil

Dacă copilul face zgomote, aruncă jucării și lucruri în jurul casei și vă oferă multe probleme, aceasta nu înseamnă că va crește complet ne-cultivat. Așteptați să puneți copilul într-un colț sau să certați. Mai întâi citiți 5 mituri despre educarea copiilor neascultători.
19

5 Motive pentru a nu țipa niciodată la un copil
5 Motive pentru a nu țipa niciodată la un copil
5 Motive pentru a nu țipa niciodată la un copil
5 Motive pentru a nu țipa niciodată la un copil
5 Motive pentru a nu țipa niciodată la un copil

Cât de convenabil, atunci când copilul ascultă adulții cu o jumătate de cuvânt - nu susține, nu o face în felul său, nu exclude. Ele sunt fericite cu totul - și familia, educatorii și profesorii. Dar sa întrebat cineva dacă copilul însuși se descurcă bine în același timp?
11

5 Motive pentru a nu țipa niciodată la un copil

Și mi-am dat seama că eram însărcinată când pieptul meu a crescut și a devenit dureros. Și nu mai existau semne (cu excepția, desigur, întârziere).

5 Motive pentru a nu țipa niciodată la un copil

Inna, grozav! Și noi, copiii și tusele sunt tratate cu Proppanum. Vă ajută bine și în siguranță. Sper că vom supraviețui adaptării grădinii și vom deveni și mai rău.

5 Motive pentru a nu țipa niciodată la un copil

Când comunicam cu mamele, am observat că în principiu sunt împărțite în două grupuri. Primii sunt cei care vor să schimbe domeniul de activitate și nu știu de unde să înceapă. Și al doilea grup de persoane care nu știu cum să intereseze angajatorul și să se împrumute în mod avantajos după o vacanță lungă.

a planificat un băiat, în fiecare lună un test pentru ovulație, cum ar fi ovulația și toate ranno nu a căzut, și apoi ca un test nu a arătat ovulația și am decis încă o dată că ovulația nu a fost în acea lună, a fost pe poteca. că am rămas însărcinată. Chiar și data de concepție știu, pentru că atunci au decis că nu există o ovulație și puteți avea în condiții de siguranță sex. Uzi îl arată pe băiat. A ajuns la o concluzie, că testele arată și este necesar nu o dată, și în cel puțin zi pentru a încerca ..

5 Motive pentru a nu țipa niciodată la un copil







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: