3, 5 luni după accident vascular cerebral

șansele de recuperare

Mama mea (în vârstă de 58 de ani) a devenit grav bolnavă la 19 august 07, când a devenit brusc dezorientată, amețită. Imediat a fost spitalizat. Starea sa agravat treptat. În ziua a 5-a, am încetat să înțeleg ce se întâmplă și se mișcă. Am fost cu ea tot timpul. Este uimitor faptul că memoria și funcțiile de vorbire. partea stângă a corpului. ochiul stâng spre lateral - se înrăutățește după 10 zile. A fost tratat în spital (mexidol, gliatilin intravenos, precum și terapie vasculară, sedativă, metabolică). Rezultatele RMN: la nivelul cornului posterior al ventriculului lateral 25x10x8 mm și în proiecția secțiunilor superioare ale viermelui cerebelos din stânga la 25x12x17 mm.






După 30 de zile, am fost eliberat acasă și am continuat să primesc.
vasobral (2 ml 2 r / zi) a băut 1 săptămână, a fost schimbat la betaserk 16 (3 r / d) -1,5 luni și a continuat să primească.
gliatilin (2p / zi) - 2 luni și continuă să primească,
meksidol (3p / zi) - 1 lună, terminat luând
cardiomagneziu 150 mg (1 p / zi) - în mod constant
atorvastin - în mod constant.

În acest moment (la 3,5 luni după un accident vascular cerebral), mergem cu un băț, amețeli diminuate. noi înșine slujim; Glazikul din stânga a intrat în loc, dar privim la rândul său. cu deschiderea simultană a obiectelor ochiului să se tripleze. Tabletele sunt înghițite cu dificultate, deși nu există probleme cu nutriția. Presiunea stabilizată în dimineața 110/70, în seara până la 130 # 092; 85.
Încercați să faceți gimnastică (găsită în răspunsurile dvs. pe forum): să colecteze meciuri cu mâna stângă - au colectat încet și nu mai doresc, au încercat să stea pe un picior - în dreapta normal, în stânga nu funcționează. tinde să scadă.
Picioare reci la rece.

Am citit întregul forum. a făcut o mulțime de util. mulțumesc # 33;
Am vrut să te întreb pentru ajutor. Îmi pasă, funcția creierului - mama mea uneori se gândește în detaliu și în voce tare ca un copil, dar este logică. caracterul schimbat (destul de ciudat pentru o mai bună, mai vorbăreț, un fel și deschis), dar foarte emoțional (rade la glume, dar pot începe să urle că ea nu a pus crema in supa).
De vreme ce eu sunt cu ea tot timpul de boală, văd încă principalele probleme: restaurarea mentală, viziunea, amețeli și uimirea când mers.
Te rog, scrie-ți opinia cu privire la tratamentul petrecut (betaserka și gliatilin suficient?) Și asta pentru noi acum poprobyvat. add.
Și merită să sperăm că va mai reveni?

Cu nerăbdare voi aștepta răspunsul tău.
marina

mama mea se gândește uneori în detaliu și în voce tare ca un copil, dar este logică. caracterul schimbat (destul de ciudat pentru o mai bună, mai vorbăreț, un fel și deschis), dar foarte emoțional (rade la glume, dar pot începe să urle că ea nu a pus crema in supa).


Acest lucru se întâmplă adesea după accidentări extinse. funcțiile de inhibare se înrăutățesc, pacienții își restrânge mai puțin emoțiile, devin mai "deschise".






Nu ea nu sa schimbat, a devenit o manifestare mai evidentă a lumii ei interioare.
Nu cred că trebuie să fie ajustată dacă nu interferează cu viața.

restabilirea vederii, amețeli și eșecuri la mers.


Cel mai dificil lucru este să restabiliți focalizarea a două ochi pe obiecte.
Discutați cu medicul dumneavoastră despre numirea proserinei și Bolus Huato; cel mai probabil alternativ. 1-2 săptămâni de proserină și 3-4 săptămâni de bolus.
Proserin este cel mai bine injunghiat, concentrându-se pe uscăciunea din gură: începeți cu o jumătate de mililitru * de 2 ori pe zi și creșteți doza fiecărei injecții până la apariția uscăciunii moderate a gurii. Bolus Huato mai bine de numit, ghidat de munca intestinelor: încercați 24 * 2; dacă nu există "tulburare intestinală", atunci creșteți doza până la un maxim de 36 * 3; sau să ia doza la care se va duce la toaletă de 2-3 ori pe zi.

Încercați să faceți gimnastică (găsită în răspunsurile dvs. pe forum): colectarea meciurilor cu mâna stângă - colectată încet și nu mai doriți


E greu să te forțezi să faci acțiuni fără rost.
Ei bine, dacă puteți veni cu ceva care va fi scopul ei: tricotat, tricotat, sau împletituri, toate necesită mișcare și o mână bolnavă.

a încercat să stea pe un picior - dreapta este normală, stânga nu funcționează. tinde să scadă.


Stați, înclinat pe perete. Mai întâi, literalmente, pentru o secundă, rupe un picior sănătos de la sol, în picioare pe pacient; timp de creștere. Când poate să stea încrezător în picioarele lui dureroase, începe să-și rupă mâna de pe perete pentru o clipă; măriți treptat timpul.
Acest lucru este, de asemenea, util în ceea ce privește formarea pentru a reduce amețeli.

Nu aveți nevoie de o pregătire îndelungată; minute sunt mai mult decât suficient. Dar este bine ca un minut să fie în fiecare oră.
În acest sens este convenabil pentru fumători: puteți lega un mini-antrenament la fiecare țigară. Dar chiar si nefumatorii pot veni mereu cu ceva.

Vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsul dvs.


Nu ea nu sa schimbat, a devenit o manifestare mai evidentă a lumii ei interioare.
Nu cred că trebuie să fie ajustată dacă nu interferează cu viața.


Discutați cu medicul dumneavoastră despre numirea unui proserin și Bolus Huato.


Sincer, am vorbit mult timp cu doctorul despre Huatos Boluses. Mi-a explicat, cum ar fi "ce este bun pentru un chinez, apoi pentru moartea rusească". Și dacă o persoană în vârstă mestecă, mănâncă și se tratează într-o manieră europeană pentru a se traduce în chineză.
Și că chinezul, medicul conduce o persoană de la bun început, îi selectează ierburi și taxe de-a lungul vieții. La noi, pentru a trece aici cu medicamente pe BADy nu întotdeauna se dovedește cu succes. Și că, la un moment dat, pe cursurile de îmbunătățire a calificării li s-au spus că bolurile sunt de 95% cărbune activat.
Ei bine, și așa mai departe.

Voi încerca să vorbesc din nou.

Și dacă este posibil să adăugați această schemă sau plan (prozerin + boljusy) la medicamente deja acceptate (betaserk + gliatilin) ​​sau este necesar să terminați ceva?

Și totuși, dacă speranța (cu acest diagnostic) că recuperarea continuă încă după a treia lună? Și apoi avem ceva timp de trei săptămâni fără prea multe schimbări.

Încă vreau să obțină o slujbă.


Cu toate acestea, în primul rând este necesar să se restabilească abilitățile motorii.

Sincer, am vorbit mult timp cu doctorul despre Huatos Boluses. Mi-a explicat, cum ar fi "ce este bun pentru un chinez, apoi pentru moartea rusească".


Acest lucru este aproape întotdeauna cazul. când vine vorba de medicina chineză în general.
Din acest motiv, China a inițiat studiul rețetelor de medicină chineză în ceea ce privește aplicarea lor la europeni în sistemul european de medicină și în structura diagnosticelor europene.
Aproximativ 100 de preparate au fost selectate pentru studii preliminare; Până în prezent, 8 dintre acestea au fost confirmate nu numai în China, ci și în Rusia. Bolusurile lui Huato erau primele din cele opt; acum sunt recunoscute în 26 de țări ale lumii, incluzând astfel de țări "subdezvoltate", cum ar fi SUA, Canada, Australia, Coreea de Sud.

Și dacă este posibil să adăugați această schemă sau plan (prozerin + boljusy) la medicamente deja acceptate (betaserk + gliatilin) ​​sau este necesar să terminați ceva?


Nu, nu trebuie să finalizați nimic aici; aceste fonduri se completează reciproc.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: