2 Cupe de tomate dintr-un tufiș

Secretele unei culturi mari de roșii

Îmi plac soiurile înalte de roșii. Am plantat 2 plante, nivelarea vârfurilor, combinând tulpinile împreună. Se sprijină reciproc. Am plantat în tranșee care nu ar apă cu 3 cm, și arunca o adâncime de 30-35 cm.







Apoi sistemul de rădăcini va fi format la o asemenea adâncime și nu va fi supus răcirii prin arc și căldurii de vară. în stratul superior al solului. La urma urmei, bolile de tomate, în principal, sunt provocate de schimbări de temperatură ascuțite.

2 Cupe de tomate dintr-un tufiș

Îi las pe primii doi viori, le dau o grovă și apoi le pun pe pământ pentru a întări sistemul radicular. Vârfurile acestor viori se legă cu principalele două tulpini la suport. Astfel conduc un tufiș în 6 butoaie. Șterg restul copiilor mei vitregi. Se îngroașă 9 - 10 rânduri de pensule cu roșii pe un trunchi.

Este necesar să ne amintim de reînnoirea solului

În primăvară, după uscarea pământului din apa de zăpadă, cultivăm, seamănă sideratele (în cea mai mare parte ovăzul), apa, dacă izvorul este fără ploaie. Timp de 3 săptămâni, ovăzul crește cu 10-15 cm și îl cultivăm în sol. Acum poți planta răsaduri.







În toamnă, după recoltare, semănăm, de asemenea, ovăz și apoi o arăm sub pământ.

Când plantați, puneți coaja de banane, portocală, coji de ceapă, usturoi, o mână de rumeguș perisabil, ouă și 1 pește proaspăt în fiecare gaură, păstrate în timpul iernii. Îmi cumpăr șproturi proaspete înghețate și în fiecare gaură de pește.

Din toamnă în seră am pregătit un patch cald, eu toarn foarte bine câteva ori cu apă. În primăvara anului, când zăpada începe să coboare, am stabilit o seră pe acest patch. Sub soare, zapada se topeste repede acolo.

"Ascuns" în grădină este "gunoi" - frunze de flori, cruste pepene verde, ramuri etc. va începe să putrezească, eliberând căldură.

De îndată ce vremea o permite, împrăștie brazdele în focar cu apă clocotită și semințele sunt semănate pe pământul cald.
Acopera patul cu un film, inchid sera. Și eu ascund eu focarul deasupra filmului. Partea de jos a serii este îngropată cu pământ (conservarea căldurii solare). Chiar dacă înghețul sau zăpada cade - nu înfricoșător, plantele nu sunt înghețate acolo.

Răsadurile pe care le plantez sub sticle. Dacă ziua este caldă și însorită, am deșurubat capacele sticlelor, îl încurc pentru noapte. După amenințarea înghețului, curăț sticlele.

Trebuie să ne amintim despre nutriția solului!

La urma urmei, dacă roșiile "hrănesc" doar o singură apă, ele nu vor mai fi de folos! Îmi hrănesc roșiile cu o soluție de drojdie (100 grame de drojdie presată brută la 10 litri de apă), perfuzie de urzică, pâine, extract de cenușă, perfuzie de prepeliță sau gunoi de găină.

De îndată ce răsadurile se înrădăcinează, încep să "se încurce", am pulverizat primul cu o soluție roz de permanganat de potasiu.

După 10 zile - a doua pulverizare cu o soluție de acid boric (20 grame la 10 litri de apă).

După alte 10 zile - a treia pulverizare cu soluție de iod (10-15 picături de iod la 10 litri de apă).

Când colectez semințe, îi tratăm cu trichopol pentru prevenirea bolilor fungice și a fitoforului.

Faceți clic pe "Ca și" și obțineți numai cele mai bune postări pe Facebook ↓







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: