12 bărbați supărat (1957)

Deci, "12 oameni furiosi" # 151; debutul lui Sidney Lumet. unul dintre cei mai remarcabili directori ai perioadei postbelice. Dacă listați toate marile sale creații, atunci nu am timp pentru asta. Ei bine, chiar în momentul să vă spun despre complotul imaginii.







Cei doisprezece jurați în camera de deliberare pentru a decide dacă să dea vina pe adolescent italian-american în creștere în mahalale, în uciderea propriului său tată. Inițial, unsprezece jurați au votat "vinovat" și doar o singură persoană a votat "împotriva". Până la sfârșitul întâlnirii, opiniile juraților s-au schimbat radical.

Între juriu începe un adevărat conflict, deoarece există dovezi că băiatul la ucis pe tatăl său. Dar merită să crezi în ei fără îndoială? De ce oamenii trag concluzii fără a intra chiar în această problemă? De ce jurăminții încep să-și schimbe mintea în această situație? Aceste întrebări vin în minte personajul principal, juriul N 8, realizat de cel mai mare actor al cinematografiei mondiale, Henry Fonda.

Nu voi descrie complotul filmului, dar chiar vreau să vedeți această imagine. Nu va lasa pe nimeni indiferent.

Și asta e ceea ce a fost cu adevărat interesant este faptul că un singur om convinge să schimbe mintea lui este mult mai ușor uneori mai ușor decât pentru a ajunge să o facă unsprezece jurați. Dar juriul de la numărul 8 are un talent de persuasiune. La urma urmei, acesta este omul care a mers împotriva societății. Unul împotriva tuturor.

Acest film # 151; chiar cazul în care un film acum șaizeci de ani este mult mai bun decât multe picturi moderne. Pentru acest film, este demn de remarcat că toată acțiunea are loc într-o singură cameră, nu există alte locații. Urmărim jocul actorilor, pentru experiențele lor, pentru emoțiile lor. Filmul este foarte atmosferic. Principalul, partea cheie a benzii # 151; un mare joc de actori și un dialog bine scris. Scenaristul Reginald Rose și-a făcut uimitor munca. La urma urmei, în 96 de minute trebuie să încercați să dezvăluiți identitatea juraților, pentru a arăta individualitatea fiecăruia. A fost făcut genial. Încă mi-a plăcut munca lui Boris Haufman. Am observat un cip. La începutul fotografiei, camera este pe partea de sus, la nivelul tavanului. Se pare că camera este mare și există un spațiu între oameni. Pe măsură ce se apropie sfârșitul, pe măsură ce emoțiile încep să fiarbă, camera coboară mai jos și deja creează un sentiment că există foarte puțin spațiu, un sentiment de tensiune. În "cei 12 oameni supărați" nu există nicio acțiune, uciderea însăși nu este arătată, victima nu este prezentată, dar acest lucru nu este necesar. Atenția noastră este concentrată doar asupra a 12 bărbați într-o cameră înfundată, care trebuie să treacă sentința asupra băiatului. Vinovat sau nevinovat.







Actori. Din păcate, eu eram cunoscut numai lui Henry Fonda. Restul actorilor pe care i-am văzut pentru prima dată. Dar modul în care au jucat, cum s-au obișnuit cu imaginea # 151; e minunat. Prin urmare, voi vorbi despre cei care au făcut o impresie uriașă asupra mea. Voi începe, bineînțeles, cu un juriu numărul 8 realizat de Henry Fonda, producătorul fotografiei. Acest juror este Davis și el este arhitect. Este inițiatorul împărțirii. Performanțe uimitoare, nu prea am văzut acest lucru de foarte mult timp. Joc cu ochii tăi. Aceasta este ceea ce este remarcabil pentru Henry Fonda. Vizionați filmul și vedeți-vă singur. Mi-a plăcut actorul Lee J. Cobb. reîncarnat ca număr numeros 3. Personajul din suflet are o traumă profundă. El se confruntă serios cu un conflict cu fiul său și, din acest motiv, insistă cu încăpățânare asupra părerii lui până la sfârșit. Și în cele din urmă, personajul are un vârf emoțional nebun. Sincer îngrijorat de acest personaj și de problema pe care am luat-o la inimă. Acești doi eroi stau la baza acestui dialog. Juriul numărul 3, din cauza traumei sale mintale, nu vede nimic în jur și încearcă să-și dovedească cazul. Dar, așa cum spune eroul Henry Fonda, # 151; "De multe ori ceva care părea incontestabil este complet greșit".

Imaginea este incomparabilă. "12 bărbați supărat" au câștigat premiul principal al Festivalului de Film de la Berlin, trei nominalizări la Oscar, inclusiv cel mai bun film al anului. Se situează pe locul 5 printre cele mai bune filme ale tuturor timpurilor.

Filmul este calitativ, emoțional intens, cu un sens care te face să gândești # 151; "Facem totul bine? Putem trage concluzii despre oameni fără a intra în situație? Filmul va fi întotdeauna relevant. Și amintiți-vă, faptele schimbă culoarea în funcție de cine le stabilește.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: