100 de inimi care au dat cititorului "anna lui" ... - scrisori despre Tașkent

Acest material a fost deja publicat în "World News", dar, din păcate, într-o versiune foarte redusă, din moment ce spațiul limitat al ziarului de ziare nu-i permitea să fie imprimat complet. Dar aici pot schița :-), deci iată versiunea completă.






Herman ... Acest nume este strâns legat cu mai multe țări: Uzbekistan - patria ei, Polonia - o țară care a devenit a doua casă la Anna, Rusia - aici Anna a fost mega în 60-70-ani ai secolului trecut, și Germania - patria strămoșilor ei, pentru că tatăl cântăreței era un german purin. Iar astăzi politica dictează regulile sale - arta nu poate fi împărțită. De aceea, Anna Herman rămâne un simbol al iubirii, al milei și al bunătății pentru multe popoare, deoarece toate melodiile ei au fost despre acest ...

100 de inimi care au dat cititorului

... Curând m-am întors la lucru. Am fost ajutat în totul de mama mea. A adus-o pe Anechka la școală, ca să o pot hrăni. Când mama mea a vizitat școala, copiii uzbeci au strigat: "Opa! Opa! Oyingiz keldy! Siznung kizingiz zhuda chirili! "

Zilele noastre din Urgench erau destul de calme, dar climatul local nu se potrivea cu Anechka: vara era foarte cald, soarele încălzise lutul și nisipul foarte mult.

... A fost o vară fierbinte din 1937. Anya sa îmbolnăvit, a fost un an și jumătate. A trebuit să merg cu ea în Tașkent pentru a fi tratată. Diagnosticul unui medic este tifos! Am angajat locuințe din vechea parte a orașului din Uzbekistan. Când proprietarul a văzut pe Anya, el a spus: "Acesta este exact tifoid, acum vă voi aduce medicamente." Mi-a dat rodul unei rodii, a cărui piele, după rețeta lui, trebuia să fie umplută cu trei pahare de apă și fiartă până când rămăsese un pahar. Băutura pe care am dat-o să bea Ana. Încet, fiica a început să se recupereze ...

100 de inimi care au dat cititorului

- Anna Herman. 100 amintiri ale marelui cântăreț „- o mărturie și amintiri de oameni care sunt suficient de norocoși să o cunosc personal - rude, prieteni și vecini, administratori, organizații de concert ale vremii, fotografii care arată Anna, jurnaliștii care au luat interviuri ei și spectatorii obisnuiti. „Prin prisma acestor amintiri, citind scrisorile lui Anna, considerând fotografii rare, dacă vom intra în contact cu Anna - cu sufletul său, viața, muzica, natura,“ - spune Ivan Ilicheva în prefața cărții.

Anna Herman a vizitat Uzbekistanul de două ori - în 1964 și în 1979. Am găsit în ziare vechi anunțuri de concerte și numai interviu de Anna uzbecă de presă ( „Adevărul de Est“ pentru 15 mai 1979), în care cântărețul a spus: „Acum, Tașkent nu știu deloc. După cutremur, sa extins considerabil, a fost reînnoită ... Am văzut multe cortegii de nuntă pe străzi. El este frumos, acest oraș de tineret și de prietenie, orașul este o grădină. Vizita de față, la fel ca cea precedentă, este o amintire a copilariei și a adolescenței. La urma urmei, consider că Uzbekistanul este patria mea. Vă mulțumim pentru aplauze, cordialitate și zâmbete! "

De asemenea, am reușit să vorbesc aici, la Tașkent, cu oameni cărora le-a dat soarta o întâlnire cu Anna Herman și ale căror amintiri vor fi incluse în carte.

Kumush Razzakova, Artist de onoare al Uzbekistanului:

- Ansamblul nostru "Sado", creat în 1978, adesea a fost repetat în clădirea unde a fost amplasată sala de concerte. Sverdlov. Și, bineînțeles, pentru spectacolele tuturor artiștilor străini, noi - tinerii artiști - am mers întotdeauna. Îmi amintesc anul 1979. Turneul lui Anna Herman! Aștept cu nerăbdare să-mi aud cântecul meu preferat în spectacolul ei live "Dancing Eurydice". E un cântec de pe altă planetă! Comandă minunată a vocii!

Îmi amintesc sala care a fost împachetată ... M-am atașat cu băieții din treptele laterale ale ieșirii. Și apoi a ieșit ... înaltă, subțire, cu părul pierdut ... Frumusețe! Multe cântece cânta doar pentru acompaniamentul pianului. Din păcate, memoria a șters detaliile, dar îmi amintesc cum fermecător prins sunetul vocii ei (am soprană foarte mare, și ca un profesionist am fost tot mai interesant pentru a asculta această versiune), îmi amintesc fiind lovit de creșterea și sa corespunzătoare voce moale, îmi amintesc , în capul meu a fost răsucite: "Ea este specială ..."

Este păcat că nu sa dus să meargă în culise la Anna ... Nu am primit curajul, deși chiar am vrut să vorbesc! Acum, probabil, îmi pare rău pentru asta ...

100 de inimi care au dat cititorului

Ershin Ershin, poet, scriitor, lucrător onorat al culturii Uzbekistanului:

- Am fost destul de norocoasă să văd de două ori în viața mea faimoasa femeie de stat, iar aceste întâlniri erau atât de vii încât astăzi îmi amintesc fiecare detaliu ...

"Anna Herman! - Am fost încântat, - este a noastră, Khorezm! »! Și am decis imediat că trebuie să prezentăm buchetul de flori de la concetățenii. "Doar că este necesar ca cel mai înalt dintre voi să predați flori, Anna este foarte înaltă", a avertizat Juliusz. Ne-am ales imediat istoricul-etnograful Kamiljon Nurjanov - un om înalt, frumos.

Și aici suntem cu flori în amfiteatrul imens al orașului Sopot. Locurile noastre erau undeva în partea de sus și mi se părea că aruncând un măr departe - nu ar ajunge pe scenă. Sincer, nu ne-am interesat atât de mult de concertul pe care Anna Herman a vrut să-l vadă.

Și aici a fost anunțat. Ce ovation a început - nu transmite cu cuvinte! Anna a intrat pe scenă, a plecat de mult timp. Și oamenii din jurul nostru au spus că Julius ne-a tradus, că Anna este o cântăreață de la Dumnezeu, că ea a fost trimisă pe noi pe pământ pentru totdeauna.

Anna a cântat mai multe melodii, două în poloneză și una în "Ave Maria", după care sala a dat din nou o ovație în picioare. Kamildzhon noastră a alergat pe scena, a făcut drum prin mulțimea de fani și a reușit să livreze nu numai florile cântărețului, dar, de asemenea, spune-i că acest buchet - de la conaționalii ei din Urgench.

Aceasta a fost prima întâlnire cu Anna Herman.

100 de inimi care au dat cititorului







"Trebuie să ajung la acest concert!" - I-am spus prietenilor mei și, convingând mai mulți oameni să vină cu mine, m-am dus la sală de concert, după ce am cumpărat flori în primul rând.

Bineînțeles, biletele nu erau în vedere. Sunt priveghetorilor: „Să ne, te rog, noi - conaționalii doamnei Anna, numai câteva zile în Leningrad, today're lasand in seara asta!“ Nu știu că mai mult de impresionat - cuvintele noastre sau tratamentul nostru politicos (uzbecă poate o piatră pentru a vorbi! ), dar sa întâmplat un miracol și ne-au lăsat!

Sala era un gem. Chiar și pe marginea superioară a mărului n-avea unde să cadă. Stăteam undeva pe vârf, între rânduri. Anna purta o rochie lungă, foarte frumoasă. Mi-a povestit mult despre lucrarea ei, a tradus cântece poloneze. Sincer, m-am gandit intotdeauna doar la faptul ca trebuia sa merg jos si sa ajung pe scena intr-o pauza intre cântece. De data aceasta am hotărât ferm să-i dau cântărețului un buchet și să-i trimit salutul de la concetățenii săi.

Când am ajuns în final la scenă, Anna tocmai terminase cântând și luă flori. Am urcat scările pe scenă și mi-am dat seama că nu voi putea spune nimic: era mult mai înaltă decât mine. Din disperare, i-am făcut un semn să se aplece, Anna se aplecă înainte cu un zâmbet uluit, gândindu-se, probabil, că am vrut să o sărut. Și eu, dând flori, mi-a spus în ureche: "Pani Anna, sunt aici cu un grup de fani de la Urgench! Îți amintești un astfel de oraș? "Anna a zâmbit:" Desigur, m-am născut acolo! „Și fără să-mi timp pentru a recupera, ea mi-a luat de mână și a adus la stadiul:“ Dragi prieteni, - a spus ea, referindu-se la publicul - acest individ a venit din Uzbekistan, de la Urgench, unde m-am născut ". Ce aplauze au auzit! Nici măcar nu m-am simțit bine. Și Anna se sprijini din nou spre mine și spuse:

"Anna, știi, plecăm acasă în seara asta ..."

"Este păcat, îmi pare rău ...", a spus ea, "trimite-mi salutări către Urgench!"

Și ... ma sărutat!

De atunci, a fost nevoie de mulți ani, d-na Anna pentru o lungă perioadă de timp nici un contact, dar vocea ei este încă oameni plăcut, cred că de multe ori despre ceea ce este cu adevărat această femeie frumoasă a fost trimis la pământ de către Cel Atotputernic ...

100 de inimi care au dat cititorului

Raisa Prilipko, fostul contabil șef al "Uzbekconcertului":

Este interesant faptul că, odată cu creșterea ei puternică și posedând o puternică voce frumoasă, Anna a fost foarte liniștită, chiar și uneori vorbind emoțional. Cred că este din cauza caracterului și modestiei ei. Modestatea lui Anna a fost imediat evidentă, începând cu apariția. Timp de două săptămâni de ședere în Tașkent, nu l-am văzut niciodată pe Anna în haine strălucitoare - toate nuanțele pastelate și modeste. Chiar și rochiile de concert în care ea interpretau erau una de gri, iar cealaltă - albastru. Atât drepte, stricte, doar pliuri mici și mâneci magnifice au împodobit una dintre ele. Și pentru fiecare spectacol, a aruncat pe umeri un șal frumos, crem, de împerechere mare. În viața de zi cu zi, Anna purta un sarafan gri, și schimba doar bluze albe - apoi sifon, apoi din bumbac cu broderie complicată pe mâneci și guler. N-am văzut-o și a fost făcută cu totul ...

100 de inimi care au dat cititorului

Îmi amintesc, am fost chemat la director, Anna la plata per diem (în cazul în care toți artiștii străini au primit per diem în ruble, desigur, dar taxa de bază plătit „concert de stat“, în moneda țării din care provin). Am intrat în birou. Anna se ridică din scaun, salutându-mă. Amo Rubenovici (directorul concursului "Uzbekconcert") a spus: "Aici este contabilul meu principal". Anna a fost surprinsă: "Este acesta contabilul tău? O astfel de tânără? Cât m-am dus peste tot, am văzut doar contabilii în vârstă.

Artiștii care vizitează la hotel au luat prânzul și cina, adesea dansând frecvent după concert în saltele și pe cheltuiala lor. Am avut un bufet de vizită la restaurantul "Bakhor". Înainte de concerte, în spatele scenei s-au arătat mese cu băuturi și gustări, artiștii ar putea oricând să aibă o gustare și o cină de comandă în cameră. Din păcate, nu-mi amintesc ce a luat Anna la vestiar, dar nu am comandat caviar roșu și negru, ca mulți.

Nu uitați să Amo R. a mers la biroul unui tânăr blond înalt avansat - jurnalist, care a cerut permisiunea să ia interviu Anna Herman. El a fost, de asemenea, un mic, rapid coreean - un fotograf pe care regizorul a cerut să facă poze pentru arhiva noastră. Din păcate, nu am păstrat autograful Anna, pe care ea mi-a dat în timp ce în biroul directorului, fiica mea în urmă cu zece ani, a dat mai multe cărți din colecția mea de prietenul său, printre care era fotografia lui Anna Herman ... Și în cazul în care fișierul „Uzbekkontserta“ acum - Dumnezeu știe doar ...

Lyudmila Chernikova, fostul administrator al concursului "Uzbekconcert":

- La sfârșitul anilor șaptezeci - începutul anilor optzeci, am lucrat în sala de concerte. Ya. M. Sverdlov (acum nu mai există), a fost responsabil pentru prezența artiștilor în timpul turneelor ​​lor în hol. Însoțind orașul, de-a lungul rutei de excursii, au fost angajați și alți administratori.

Deci, în mai 1979, Anna Herman a venit la Tashkent în turneu timp de două săptămâni. Aproape în fiecare zi - două concerte! În perioada 4-10 mai a dat 13 concerte în sala noastră!

Primul lucru pe care l-am observat în acea epocă era o modestie neobișnuită, chiar timidă. Și în același timp - distracție uimitoare! Chiar credeam că îi plăcea să-i tachineze pe oameni cu bunătate. De exemplu, este tot timpul pentru a conduce în vopsea soțului meu: el a făcut atât de multe complimente, și el - un imens om - foarte jenat că, aparent, ea amuzată. Îmi amintesc cât de des ea a strigat, un zâmbet viclean în direcția lui: „Lyudochka, ai un astfel de soț minunat! Atât de înalt, frumos, atent ... Și unde ai găsit așa ceva? "

Anna practic nu a spus nimic, știi, a existat o atât de caldă, rezervată politețe în ea. Ar putea discuta concertul, piesele, dar viața personală - nu. Adevărat, mi-a povestit despre fiul său, ce păcat și cum îi place să joace jucării.

În Anna Herman nu exista absolut nici o "stea". Ea nu a adus nici un necaz la alții, și ea și-a cerut scuze pentru toate solicitările ei. Îmi amintesc că la scurt timp înainte de concert Anna din Tașkent au vizitat un celebru actor iugoslav, așa că pur și simplu se caca: și în vestiar nimeni nu va veni, și străini în spatele scenei, eliminați și frizer Cel mai bun oferi urgent ... După aceea Anna a produs o impresie înger ... Sa îmbrăcat, a vopsit și și-a făcut părul. Îmi amintesc încă foarte mult cum a mers pe scenă: de-a lungul drum, chiar și muncitorii obișnuiți - mecanica, un semn prietenos și zâmbet ca un bun prieten. A apărut întotdeauna pe scenă într-o stare bună, a venit deja din dressing cu o atitudine atât de specială, pozitivă.

Într-o seară, soțul meu ne-a invitat să ia masa cu Anna în orașul vechi, în „The Pit“ (Chagatay curent), care, în cabane private și încă pregătit un magnific Shashlov tot felul. Anna a fost de acord cu plăcerea. Și aici suntem la o masă mică într-o mică curte. Pe masă - pânză de ulei de obicei, ceapă și oțet într-o farfurie, pialushki cu ceai, prăjituri calde ... grătar adus, și în jurul valorii de vărsat un parfum pe care Anna a exclamat: „Cât de delicios!“ Și să mănânce (ea doar a mâncat și nu a mâncat ...) , toate repetate: "Cât de delicios! N-am mâncat un kebab „și este deservită de uzbecii ar spune!“ Rahmat, zhuda yahshi „(“ Vă mulțumesc, foarte bun! „). După gratar, ea a venit în starea de spirit, chiar mai bine din nou, a devenit podraznivat soțul meu l-jenat complet ... Și, desigur, foarte recunoscător pentru seara minunata.

100 de inimi care au dat cititorului

În luna mai, în Uzbekistan lucrează în mod activ în câmpurile de bumbac, și de multe ori, pentru a ridica spiritul de fermieri, au vizitat artiști pop locale, precum și foarte puțini vizitatori. Nu toată lumea a fost de acord să cânte în condiții necunoscute și chiar gratuit. Anna a fost de acord imediat când a fost oferită neoficial că va oferi un concert de binefacere în domeniu. Câmpul era pe partea Jizzakh, la aproximativ 50 de kilometri de Tașkent. În loc de o scenă - un camion acoperit cu covor, spectatori - cultivatori de bumbac obosiți. Îmi amintesc că Anna era într-o rochie strălucitoare chiar sub genunchi, părul tras înapoi într-o „coadă“ scăzut. Și ea nu cânta mai rău decât în ​​sala de concerte! Totul pe conștiință, totul - din inimă! Deși nu exista o orchestră, doar un înregistrator de bobine cu boxe ...

Îmi amintesc, undeva la începutul turului, Anna a venit o zi Lev Leshchenko, la unul dintre concerte, la care au participat conducerea de vârf a Uzbekistanului, realizat un duet cu Anna „Ecouri of Love“ și „Speranța“.

Din păcate, în Samarkand în cele două zile nu am mers cu ea, ea a mers Raisa Raimovna Brodyansky - șef de departament străin „Uzbekkontserta“, care a controlat „de la“ și „la“ fiecare pas pe artiști. Anna nu ma vizitat pe mine și pe oaspetele meu - cumva nu a funcționat. Ea a privit doar la ceai lui Amo Rubenovici Nazarov, directorul Concertului Uzbek.

100 de inimi care au dat cititorului







Trimiteți-le prietenilor: