10 O persoană vorbește despre o relație cu cineva care are deja copii

Copiii nu au fost niciodată un obstacol în calea iubirii adevărate. La începutul nopții, a fost posibil să se întâlnească bărbați și femei divorțate care nici măcar nu se gândeau să-și pună o cruce în viața lor doar pentru că căsnicia lor a eșuat. Toate lucrările pe principiul „Copii - înghețată, femei - flori,“ și nimeni nu este derutat de faptul ca partenerul tau este cu un astfel de bagaj minunat. Există mai multe exemple - să ia cel puțin stelele străine Kate Winslet cu cei trei copii din diferite căsătorii, Jude Law - faimosul tată a cinci sau chiar Caitlyn Jenner. despre viața personală pe care o poți scrie fără sfârșit. Părinții noștri s-au căsătorit foarte devreme, au rănit rapid copii și au continuat să se caute în lumea asta. M-am întrebat ce crede tânăra generație, așa că am adunat pentru tine istoria fete si baieti care au întâlnit vreodată cu cineva care au deja copii, și am aflat că au putut să învețe din această experiență.







1. Anton, 29 de ani În ultimul an de facultate am întâlnit o fată care a avut deja un copil de la prima căsătorie. Aveam doar 23 de ani și cu siguranță nu am fost pregătită să am copii, așa că a trebuit să încerc din greu să mă obișnuiesc cu faptul că are alte obligații decât mine și relația noastră. Viața mea sa schimbat - atât în ​​bine cât și în rău. A trebuit să crească mult mai repede decât am planificat, dar, de asemenea, am constatat că persoanele cu copii au obiceiul de a vorbi și de stea cu alte cupluri căsătorite - este destul de dificil, dacă ești un copil tânăr și folosit să-și petreacă week-end cu prietenii, alcool și extreme . Chiar am vrut să fiu cu această fată, așa că a trebuit să schimb cercul de comunicare. Nimeni nu ma forțat să fac asta, e doar natural: nu te mai oprești să-ți vadă prietenii tăi de burlaci, pur și simplu o faci mai rar decât înainte. Dacă cineva îmi scrie brusc și mă invită la un bar, cel mai probabil refuz, pentru că acum am un copil. Un alt lucru important este sentimentele. La o parte cu un om care are un copil care esti aproape de familie, foarte dureroasă, iar diferența devine mult mai dificilă decât în ​​„relații normale“. Am fost obișnuit cu fiica fostei mele prietene, iar când ne-am despărțit, am simțit că și eu am pierdut un copil.

Din punct de vedere psihologic, acest lucru este și foarte presant, deoarece înțeleg că acest copil trebuia să admită un om nou în familia sa și apoi să-l piardă. Am citit o sută de articole despre cum copiii se descurcă cu pauzele părinților lor și de fiecare dată au învățat noi adâncimi ale durerii copiilor. E groaznic. Poate că acesta este cel mai mare dezavantaj, ceea ce te face să stai departe de femeile cu copii, indiferent cât de minunate sunt. De atunci, au trecut deja 6 ani și mă gândesc încă la fosta mea fiică și de fiecare dată când inima mea se contractează puțin.

Nu veți fi niciodată în primul rând, el are obligații, care sunt mai importante și multe altele.

Dar nu m-am uitat niciodată la această situație, pentru că acești copii au venit primul și în viața mea. Soțul meu și cu mine am muncit foarte mult să mergem în aceeași direcție și să facem totul pentru ca această căsătorie să funcționeze pentru noi toți. La început am fost foarte confortabil cu gândul că nu eram încă mama lor. În timp ce ne-am întâlnit, iar viitorul meu soț a avut un weekend gratuit, am mers și am făcut ceea ce ne-am dorit, în timp ce fetele se odihniseră la bunicii lor. Adică, nu trebuia să-mi fac griji pentru ceea ce fac copiii, pentru că nu sunt ai mei. Cei doi am plăcut să planificăm împreună timpul liber. Astăzi înțeleg că nu voi schimba fericirea pe care o am cu soțul și copiii săi, pentru o viață liberă pe care am dus-o pentru ei. Fiicele noastre cresc foarte repede și devin fete minunate, ceea ce este de asemenea creditul meu. Acest sentiment este pur și simplu delicios!

3. Alexandru, 29 de ani, luna viitoare, voi avea 30 de ani, iar acum mă întâlnesc cu o femeie care are doi copii dintr-o căsătorie anterioară. Nu-mi plac foarte mult copiii, în special copiii mici, dar nu-mi pasă deloc de faptul că are o familie. Ne întâlnim nu cu mult timp în urmă, așa că, deși nu există o relație serioasă, prietena mea a precizat că nu dorește să înceapă copii, ceea ce este destul de satisfăcător pentru mine.

Nu pot spune că sunt un tânăr infantil care nu-și poate asuma răspunderea, dar nici măcar nu mă văd tată. Înțeleg că trebuie să ne obișnuim cu toate astea, dar facem totul treptat, astfel încât să fie confortabil.

În general, în 30 de ani este destul de dificil să găsești un partener care nu are căsătorie și copii în spatele umerilor săi, așa că mă uit la lucruri treaz și îi accept așa cum sunt.

4. Natalia, 31 de ani, m-am divorțat anul trecut pe soțul meu, iar acum îmi cresc singur fiul de 2 ani. Tatăl continuă să comunice cu el, dar am hotărât că voi trece mai departe. Am întâlnit un tip care era destul de potrivit situației mele și ne-am întâlnit foarte repede. În prima lună a relației, m-am confruntat cu faptul că nu pot să-l retrag pe copil de la mama mea să vadă un tip. Am inceput sa ne certam pentru ca nu era suficient sa ma vada de cateva ori pe saptamana. Ne-am despărțit, dar am hotărât totul în pace. Înțeleg că fiul meu are nevoie de mult mai multă atenție și sunt gata să fiu cu el, chiar dacă trebuie să uit de datele. Copilul ar trebui să fie întotdeauna în primul rând cu mama - așa cred. Nu stiu daca exista destul spatiu in viata mea pentru o persoana noua sau poate totul e ca nu am intalnit un astfel de barbat care ar vrea sa devina parte a familiei noastre si sa inteleaga de ce nu pot fi o fata de 100 de ani %.

5. Margarita, 35 de ani, am crezut întotdeauna că întâlnirea cu cineva care are copii este un dezastru. Dar apoi m-am întâlnit cu fostul meu prieten, care avea o fiică adultă, și am decis să dau aceste relații o șansă. Doamne, cât de gresit am fost! Fiica, poate, nu avea nimic de-a face cu ea, dar fosta soție a făcut o treabă excelentă pentru a insufla o teamă de obligație față de persoană.







Dacă crezi ceea ce mi-a spus ex, mi-a dorit să plece, dar soția lui "accidental" a devenit însărcinată și a rămas blocat în această căsătorie timp de câțiva ani. Povestea demnă de seria de pe canalul "Rusia".

Nu numai că el însuși nu a făcut nimic pentru relațiile noastre, așa și fostul său, cu o dramă constantă de familie, a fost aproape. În fiecare weekend a petrecut împreună cu fiica sa, pentru că nu putea comunica în nici un fel. În consecință, am așteptat și ascultat mereu tot ce era în inima lui după astfel de întâlniri de "familie".

Înțeleg că situația mea nu este un adevăr fundamental și că există povești care se încheie cu un sfârșit fericit, dar cu siguranță nu aș urca din nou într-o astfel de relație. Acum am 35 de ani și mă limitez serios în ceea ce privește relațiile cu bărbații. Prefer să fiu singură decât să-mi reduc așteptările pentru cineva care nu.

6. Svetlana, 35 de ani, am copii, așa că mereu arată bine relațiile cu cineva care are și ei. Chiar și mai mult: Prefer un om cu copii mai degrabă decât fără. Ei au experiența de comunicare și educare a copiilor, și se uită la responsabilitate și întâlniri diferite. Întotdeauna recomand ca fetele și băieții să fie cu cei cu care au o scânteie, indiferent dacă sunteți divorțați, văduviți sau pur și simplu responsabili pentru copii. Niciodată nu știi cum se întâmplă lucrurile. Înainte mi se părea că un copil ar putea deveni o problemă în calea unei noi relații, însă o nouă experiență are întotdeauna o șansă să devină ceva grandios. În general, un părinte inteligent nu te va prezenta niciodată copilului tău la prima întâlnire. Am o etichetă neoficială: cel puțin șase luni de relații, iar apoi, dacă sunt sigur că partenerul meu actual este demn, îl pot accepta ca pe un nou membru al familiei. Și nu este vorba de cereri umflate, este doar că nu văd nici un sens în rănirea unui copil, dacă nu ați decis încă alegerea voastră.

7. Dmitry, 25 de ani, am încercat o astfel de relație și nu i-aș sfătui pe alții. În primul rând, am fost mereu pe locul al doilea, nu numai în ochii prietenei mele, ci și al copilului ei, mai ales dacă comunică cu tatăl lor. În al doilea rând, de multe ori folosite în jurul valorii de faptul că eu - nu un tată pentru ea ajunge, să mă acuzi de ceva, sau pur și simplu pentru a-mi interzice să-și exprime opiniile, cum ar fi părinții reale priori mai inteligent și mai bine decât oameni ca mine.

În general, cu această fată, nu am lucra, așa că nu intenționează să, în viitor, să repete experiența, cu toate că nu am nimic împotriva femeilor divorțate cu copii, și la fosta prietenă și pe fiul ei sunt bine până acum.

Când aveam 18 ani, am întâlnit o fată minunată, însă relația noastră nu a fost încoronată cu succes. Am decis că avem nevoie de o pauză, iar această pauză a durat 4 ani. Am trăit amândoi viețile pentru o lungă perioadă de timp, dar încă o dată am trecut și mi-am dat seama că vreau să fiu cu ea din nou, dar numai acum avea un copil în vârstă de 7 luni în brațe - un băiat al cărui tată a fugit. Am decis că, în ciuda dificultăților evidente și a faptului că am doar 22 de ani și nu sunt gata să devin tată, aceste relații merită să fie reînnoite într-un nou format. Pentru a ne întâlni ca de obicei cu cupluri libere, nu am putut. Era foarte dificil să se planifice petrecerea timpului liber. Nu exista nici o posibilitate de izolare, iar prietena mea să-mi spună că copilul ei va fi întotdeauna în primul rând. Curând în viața noastră a apărut tatăl copilului și a apărut o drama serioasă. Vroia să-l vadă pe fiul său, chiar și să-i ajute pe prietena mea financiar și, ciudat, nu era împotriva lui. Deci, am simțit constant presiune de la el. El a ignorat prezența mea, a vrut să fie cu ea din nou, și am știut că el a fost undeva aproape, el ar putea veni atunci când el plăcut, el ar concura cu mine.

Pe lângă problemele cu fosta, m-am confruntat cu faptul că și un copil al altui poate fi atașat unei glume.

Am început să mă tem că dacă ne-am despărți din nou, ar fi greu pentru mine. Situația era prea evidentă: am stat în calea fericirii familiale, iar prietenii mei m-au condamnat. Dar amuzamentul e că o scânteie a alergat între mine și fata asta și am început să simt. Împreună am fost confortabil și ușor, dar nu am vrut să îi provoace probleme cu ea și cu copilul ei. Desigur, am despărțit-o, dar mi-am dat seama că aceste relații mi-au dat o experiență neprețuită: cred că mă voi descurca cu paternitatea și că copilul meu va fi cu siguranță în mâini bune.

9. Evgeniya, 25 de ani M-am căsătorit la vârsta de 20 de ani pentru un tip pe care l-am întâlnit cu clasa a IX-a. Am crescut împreună și ne-am cunoscut bine, m-am gândit că vom fi împreună pentru totdeauna. La un an de la nuntă, am rămas însărcinată și am avut o minunată fiică Katya. Ne-am divorțat când Katya avea doar vârsta de 1,5 ani, deoarece soțul meu a început să mă schimbe. A fost dureros și dificil, dar am decis să plec și am plecat la părinții mei cu copilul. Nu vreau să-mi interzic soțul să-mi vadă fiica și înțeleg că Katya va avea nevoie de tatăl ei foarte mult în timp. Eu însumi am fost hotărâtă să continuu. Mama întotdeauna spune: "Ești încă atât de tânăr, te vei găsi un soț normal". Și am aflat, nu soțul meu, ci un tânăr cu care ne întâlnim de un an și, cel mai recent, sa întâlnit cu Katya. Prietenul meu este cu cinci ani mai în vârstă decât mine, dar nu are copii și nu era căsătorit. Cu toate acestea, situația mea nu pare ciudată sau nepotrivită pentru el să construiască o nouă familie. Nu voi spune că a fost întotdeauna ușor pentru noi. Nu ne-am intalnit atat de des, pentru ca petrec mult timp cu fiica mea, iar teama ca voi fi abandonata din nou ramane. Dar sper pentru cele mai bune.

Astăzi, Kate este în vârstă de aproape 5 ani, ea se impaca foarte bine cu noul meu om, și el încearcă să aibă grijă de noi ca și cum am - familia lui. Suntem de gând să ne căsătorim anul viitor, așa că Katya va avea un tată vitreg. Am auzit că tinerii sunt adesea precaut la astfel de situații, dar atunci când le sunt eroii acestei povești, totul pare mai real și simplu. Da, am un copil și o căsătorie nu a reușit în spatele lui, dar eu sunt încă o femeie, eu știu cum să iubesc și vreau să se dezvolte ca o mama, femeie, soție, și profesional. Cred cu sinceritate că toată lumea își creează propria fericire, așa că nu renunță la ideile extreme. Dacă doriți să fiți fericiți - fiți, și greselile din trecut nu vă vor împiedica. În plus, copiii sunt fericiți, aceasta este o parte din dvs., cum le puteți percepe, în general, ca o barieră sau complexitate?

10. Maria, 28 de ani În urmă cu câțiva ani l-am întâlnit pe Denis, un tip care m-a mărturisit în simpatie nebună. Am fost amândoi liberi, ne-am găsit unul pe altul atrăgător, dar am vorbit doar prietenos. Atunci prietenia noastră a fost întrerupt timp de doi ani, și în acest timp am cunoscut viitorul meu sot, cu care m-am născut, și un fiu minunat, Alex. Căsătoria a durat doi ani și jumătate. Nu vreau să intru în detaliile divorțului, așa că voi spune că viața mea sa schimbat foarte mult.

Am continuat să-mi educ singur fiul, rupând toate legăturile cu tatăl său.

La una dintre întâlnirile mele cu prietenii, l-am întâlnit din nou pe Denis și era încă în dragoste cu mine, ca și mai înainte. Am vorbit, am flirtat și chiar am discutat despre faptul că ne-ar plăcea să fim mai mult decât prieteni. Dar când am spus despre faptul că am deja un copil, Denis a fost jenat. Știu că el mă consideră o fată minunată, pentru că el vorbește în mod constant despre asta, dar nu va exista niciodată o relație serioasă între noi. Probabil că nu are nevoie de bagajele pe care le port cu el, sau pur și simplu nu este pregătit pentru îndatoriri. După această întâlnire, Denis și cu mine nu mai vorbim. Mi-am dat seama că sunt mamă, mai presus de toate, ceea ce înseamnă că va fi dificil. Mă întâlnesc oameni, uneori, dar nu am luat la familia lui și nu durează mult până când voi vedea că el este gata, el vrea să fie cu mine și Lesha, nu fugi când încercați toată amărăciunea vieții singuratic a dificultăților mama . Cu alte cuvinte, eu sunt dispus să relațiile cu singura persoană care poate înțelege ce înseamnă a pune copilul în primul rând și lasă viața lor gravitează în jurul una. Sunt fericit că am un fiu, este cea mai mare bucurie a mea. Îmi dau seama că nu sunt singur și că el va fi întotdeauna în viața mea, spre deosebire de bărbații care vin și pleacă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: