• Acasă volei
  • Liga A
  • Liga Mondială
  • Cupa Mondială. bărbați

În clasamentul final al Cupei Ligii, jucătorii de la Manchester City au depășit Sunderland și au câștigat primul trofeu în Manuel Pellegrini.

Toate mitingurile pre-meci au fost combinate cu o singură problemă principală, ceea ce a însemnat, în cele din urmă, că "Manchester City" a bătut-o pe Sunderland. Experții deosebit de atenți au vorbit despre rivalul "cetățenilor", cu respect. Deși nu au părăsit echipa lui Gus Poyet cu nici o șansă de succes.

Și aici și în zadar. "Sunderland" ajungea în finală printr-un drum complicat. In schimb, "pisicile negre" au scos "Chelsea" si "Manchester United". Cel puțin merita deja respect. Pentru a se confrunta cu echipa lui Guus Poyeta, "Man City" a trebuit să fie abordat, fiind gata pentru orice.

Prima dată a arătat că "cetățenii" au subestimat clar adversarul. "Sunderland" sa opus atacului puternic "City", acțiune concertată în apărare și deja în minutul opt a intrat într-un bun contraatac. Și chiar a marcat, dar din ofsaid. Acest clopot a zburat peste urechi de la secțiile Pellegrini, iar după două minute au primit un gol în plasă. Fernandinho, în centrul terenului, a pierdut mingea, care a fost preluat de Wes Brown și la trimis imediat la Borini. Italianul a părăsit cu îndemânare Compania. care nu a înțeles ce sa întâmplat și a trimis mingea după Biserica Pantilimon - 1: 0.

Un astfel de început a descurajat în mod clar proprietarii nominali. "Sunderland" a continuat să acționeze cu pricepere în apărare, dur, dar fără rudeness a câștigat mingea de la jucătorii de la "City". "Cetățenii" au apăsat "pisici negre" la poartă, dar nu au putut să vină cu nimic în atac. Pe teren din primele minute a aparut Sergio Aguero. Cu toate acestea, nimic special pe care nu și-l amintea. Nu cea mai remarcabilă primă jumătate a fost deținută de un alt lider al orașului - Yaya Toure. Ivorian a pierdut din nou mingea și nu a acționat la limita abilităților sale. "Sunderland" a fugit periodic în contraatac, dar a doua oară pentru a lovi poarta Pantilimon nu a eșuat niciodată. La pauză, adversarii au plecat când scorul a fost 1: 0 în favoarea echipei Gus Pojeta.

Pauza a beneficiat în mod clar "orașele". Ei, la fel ca și în prima jumătate a anului, au zdrobit-o pe Sunderland la poarta, numai acum în acțiunile lor a existat în cele din urmă o atingere de sens. Scorul a venit destul de repede - la 10 minute de la începutul celei de-a doua jumătăți. "Citizens" are dreptul la o lovitură liberă promițătoare. Silva, dintr-un motiv oarecare, a jucat mingea cu un partener, în loc să pună poarta, iar atacul a stagnat. Deci, aparent, și a crezut că deținătorul Sunderland Vito Manone. Italianul a expirat atunci când a văzut că nu va avea impact și că și-a pierdut concentrarea. După câteva secunde, a fost forțat să scoată mingea din plasă. Yaya Toure, care sa forțat să joace la un nivel înalt pentru cea mai mare parte a meciului, a lovit brusc țintă și a aruncat mingea peste gulerul lui Manone. Scopul sa dovedit a fi uimitor și logic, deși oarecum neașteptat.

Cea de-a doua mână abia reușise să descrie cercul complet, deoarece mingea a vizitat din nou poarta lui Manone. Kolarov a trimis în suprafața de pedeapsă. Mingea a fost întreruptă de fundaș, dar din picior, proiectilul a căzut exact spre Samir Nasri. Lovitura din afara piciorului francezului sa dovedit a fi puternică și spectaculoasă și, cel mai important, exactă - 2: 1.

Timp de două minute, "Manchester City" a schimbat cursul meciului cu susul în jos. Din această lovitură, jucătorii de la Sunderland nu s-au putut reface. Ei nu-și lăsau mâinile, nu se opreau să lovească în fiecare minge - tocmai în fiecare acțiune a jucătorilor, în uniformă roșu-alb-negru, erau semne de disperare. În ultimul minut, Sunderland ar putea transfera jocul în ore suplimentare. Manone de pe linia centrală a atras în zona de pedeapsă, urmată de o reducere la colțul din dreapta a portarului Pantilimon, unde în singurătatea mândră a fost Stephen Fletcher. Scot a început să proceseze mingea și a ratat-o ​​pe prima linie. Apoi, "Manchester City" a pus capăt. Pantilimon a lovit liber, astfel încât "locuitorii orașului" au căzut în apărarea "Sunderland" cinci la două. Astfel de momente sunt acceptate să se încheie prin luarea scopului. Yaya Toure a asteptat un pic, a evaluat situatia si a pus mingea pe Jesús Navas. Spaniolul jet a văzut mult colțul liber al porții și știa deja unde va lovi și, prin urmare, a împușcat la atingere. 3: 1 - un punct de grăsime în meciul final.

După meci, John O'Shea a recunoscut că Sunderland a rupt obiectivul lui Toure și la numit pe Ivorian cel mai bun pe teren. Apoi am mers în liniște pentru a-mi lua argintul.

"Manchester City" a câștigat merituos, a câștigat, demonstrând potențialul enorm inerent în echipă. Nu se poate spune că orașul rupe vene și face eforturi inumane pentru a câștiga. Doar câteva momente de joc, "oamenii din oraș" au făcut ceea ce li sa cerut. Desigur, această victorie, "Omul orașului" mai puțin meritată nu devine. Echipa Pellegrini, în ciuda faptului că "pisicile neagră" încercau să-și treacă drumul, a câștigat pe drept pentru antrenorul său primul trofeu englez.