Rusia - Canada Cum să nu joci Hochei - Sport - Știri din Sankt Petersburg

Meciul final dintre Rusia și Canada a fost numit finalul visului. Din această panou, ca de obicei, așteptau ceva fantastic și superprincipal. Din păcate, dar în cele din urmă totul sa transformat într-un joc într-o poartă, în a noastră. Canadienii au creat în zona noastră ceea ce au vrut, și timp de 60 de minute au aruncat șase goluri împotriva eroului principal al meciului semifinale împotriva portarului american Sergey Bobrovsky. Jucătorii noștri de hochei au putere suficientă pentru un singur scop de prestigiu.

Meciul final dintre Rusia și Canada a fost numit finalul visului. Din această panou, ca de obicei, așteptau ceva fantastic și superprincipal. Din păcate, dar în cele din urmă totul sa transformat într-un joc într-o poartă, în a noastră. Canadienii au creat în zona noastră ceea ce au vrut și timp de 60 de minute au aruncat șase goluri împotriva eroului principal al meciului semifinale împotriva portarului american Serghei Bobrovsky. Jucătorii noștri de hochei au putere suficientă pentru un singur scop de prestigiu.

Conducerea echipei ruse înainte de acest meci a fost plină de încredere în puterea sa și, judecând după discursurile lor, am avut medalii de aur în buzunarul nostru.

- Această echipă este pe umăr, - a declarat directorul general al echipei naționale Andrei Safronov în aer de canalul TV "Rusia 2". - A jucat ieri la un astfel de hochei pacient-pacient. Și cele mai puternice victorii. Mergam inainte, asteptand finala. Ne putem teme de canadieni. Am analizat totul. Nu avem dreptul să facem o greșeală.

Din primele minute ale echipei au inceput sa joace hochei cu doua parti, dar daca canadienii au facut toate atacurile semnificative si clare, rusii in atac au actionat putin dezordonati si in afara locului. Dar, după cum sa dovedit, acesta a fost doar începutul. Treptat, "frunzele de arțar" au început să se adauge, iar la mijlocul primei perioade se părea că poporul nostru se joacă în minoritate. În minutul zece, avantajul canadienilor în aruncări a fost deja 6-3. Ca și în meciul cu Statele Unite, rivalul le-a rănit pe ruși în propria lor zonă, aproape fiecare combinație terminându-se într-o aruncare periculoasă. Din fericire, pentru o zi Bobrovsky nu a pierdut forma fenomenală, datorită căruia a adus echipa sa la acest final.

Între timp, canadienii au continuat să joace jucăuș rușii și, în cele din urmă, au condus la un puc. În minutul 19, după lupta lui Tyler Ennis, lupta lui Mironov cu patch-ul a fost câștigată de Cody Ikin, care a trimis și pucul în țelul nostru. Astfel, rivalul a dovedit că Bobrovsky nu este omnipotent.

La începutul celei de-a doua perioade, Mironov a devenit din nou vinovatul pucului ratat. Apărătorul nostru de 19 ani nu avea timp pentru Ennis, iar canadianul, care a ieșit din spatele porții, a împins pucul în colțul apropiat. Puțin mai târziu, rușii au ratat a treia - Eberle, cu o trecere corectă din spatele porții, a găsit un stand singuratic în fața porților noștri Crosby, iar el a împușcat-o pe Bobrovsky. Imediat se confruntă cu Znaroka și a pierdut al patrulea gol. De data aceasta, Kovalchuk a fost vinovat: căpitanul echipei noastre a căzut cu un puc într-o zonă străină, canadienii au luat cochilia și au fugit la un contraatac. Aruncarea exactă a lovit Seguin - 0: 4.

Și se pare că canadienii nu au făcut nimic special, nu au jucat nici o combinație superbă, dar au apărut dintotdeauna în primul rând. Rușii au reușit din când în când să contracareze, dar înainte de focuri accentuate nu au ajuns.

Nicio glumă, conform statisticilor oficiale, cu cinci minute înainte de sfârșitul celei de-a doua perioade, echipa noastră nu a avut o singură lovitură la țintă. În orice alt caz, s-ar putea îndoi de corectitudinea calculelor, bine, sau poate decide că există statisticieni ceva sa rupt, dar uita la echipa de joc, știi că și Tehnologie, iar statisticile au fost în perfectă ordine, nu se poate spune rusului jucători de hochei. A fost o impresie deplină că echipa curții a jucat împotriva profesioniștilor, iar a treia perioadă în acest sens nu a schimbat nimic. Totul se înrăutățește și se înrăutățește.

În minutul 48, sa retras Tihonov, iar canadienii au luat câteva secunde pentru a realiza avantajul numeric - Crosby otpasoval Giroux, el a aruncat pe fugă și a marcat a cincea șaiba. Un minut mai târziu a fost rândul să fie greșit la Bobrovsky - portarul nostru nu a putut ține mașina de spălat, lansată de McKinnon, iar scorul a fost deja 0: 6.

Singurul lucru care a fost suficient pentru ruși în restul timpului - de a arunca prestigiul pucului în minutul 53. Malkin a corectat proiectilul după aruncarea lui Mozyakin de la o distanță medie. Pentru mai mult, echipa noastră nu a fost capabilă. Ca rezultat, meciul sa încheiat cu un scor de 1: 6 în favoarea canadienilor, iar acest lucru este și mai rău decât să joci la Jocurile Olimpice din Vancouver, când rușii au pierdut din cauza canadienilor 3: 7. Cu toate acestea, președintele FHR, Vladislav Tretiak, a declarat cu puțin timp înainte de meciul final că medaliile de argint ar fi de asemenea un succes, așa că putem spune pe bună dreptate că Cupa Mondială sa încheiat bine pentru noi. În toate, trebuie să căutați un lucru pozitiv.

Artem Kuzmin, Fontanka.ru

Zabor: Tu singur de la un sistem, tovarăș?

Tramvai hamvayny: Clear a luat, dar într-un meci jucat patru câte trei, cel puțin trei, și avem de-al doilea Magnitogorsk de la bun început sa prăbușit - Zaripov dislocat. un pic

Privit filmul Slava (Fetisov) după meci. Toate numele de familie sunt ca o melodie. Mi-am amintit cum cu mama mea undeva în anii '70 ai secolului trecut, când echipa noastră a câștigat canadienii cu câteva secunde înainte de sfârșitul întâlnirii, am strigat ca nebun pentru întregul apartament. Așa au jucat, că-mi amintesc încă aceste emoții fantastice. Mulțumesc, băieți, șaizeci și șaptezeci - besserebrennikov. Și nu certa curentul - argintul este de asemenea bun. Și noi vom fi campioni din nou, cred în asta.

Ubozhestvo.ubozhestvo. generate de Gazprom .. Unde sunt Marele Panarin, Moneychcks, Dadonovs și alți eroi, de asemenea. Și sunt în F ***** PE. Mănâncă produsul creat de sistemul tău. Doar quass patriotic nu se sufoca.