Nu ne-am regret de vecinii noștri

În al doilea meci la Cupa Mondială a Tinerilor, echipa rusă sa întâlnit cu echipa letonă. După ce marchează trei goluri în fiecare perioadă, rușii au câștigat o victorie încrezătoare. Căpitanul echipei noastre Cyril Caprizov a emis un hat-trick și a fost recunoscut ca cel mai bun jucător al întâlnirii.

Letonia (U-20) - Rusia (U-20)

Sukhachev la poartă, Polunin reabilitat

După meciul cu Canada, au avut loc multe schimbări în echipa noastră națională. Cel mai important lucru este apariția la poarta lui Vladislav Sukhachev. Alegerea dintre Sukhachev și Krasotkin, Valery Bragin, a preferat primul. Portarul de 18 ani părea încrezător și a ratat doar un gol. De asemenea, germanul Rubtsov a făcut schimb de locuri cu Kirill Belyaev. Rubtsov nu a reușit să arunce, dar Cyril Belyaev în a doua perioadă a proiectat un puc frumos. Gama completă a meciului a fost după cum urmează:

În prima perioadă, rușii au decis rezultatul meciului și au marcat trei goluri deodată. În primul rând, Danila Yurtaikin a spart flancul, a ascuns corpul pucului și a bătut portarul. Câteva minute mai târziu, Alexander Polunin a fugit de la cutia de penalizare și a dublat plumbul din cont, reabilitat pentru eliminare. Și cu două minute înainte de sfârșitul segmentului de start, Pavel Karnaukhov a fost cel mai rapid la finisare.

Rusia (U-20) - Letonia (U-20). 3: 0. Pavel Karnaukhov

Patru minute de tortură a portarului de Letonia modulară, un hat-trick Caprizov

De la începutul celei de-a doua etape, Denis Romanovskis a apărut la poarta echipei naționale din Letonia. În meci a jucat doar 5 minute, pentru care a reușit să rateze de trei ori. Kirill Kaprizov a lovit imediat poarta cu un pyatak.

Rusia (U-20) - Letonia (U-20). 4: 0. Kirill Kaprizov

Dar, în câteva minute, letonii au primit o mașină de spălat, Rudolfs Baltsers la întrebat pe Sukhachev. Răspunsul rușilor nu a durat mult. În decurs de un minut, Alexander Polunin și Cyril Belyaev au mărit diferența în cont la cinci goluri. Astfel, portarul modular al Letoniei Романовскис a trecut trei șaibe după cinci aruncări și a fost înlocuit. Până la sfârșitul perioadei, niciuna dintre echipe nu a reușit să exceleze. Rușii au aranjat un cont, iar letonii nu au putut crea nimic la porțile noastre.

Rusia (U-20) - Letonia (U-20). 6: 1. Cyril Belyaev

În cea de-a treia perioadă, "colecțiile" noastre au oprit activ împingerea porții adversarului. Scorul a fost destul de satisfăcător și nu merită să pierdem energie. Cu toate acestea, de trei ori echipa noastră a reușit să exceleze. La început, Kirill Kaprizov a marcat al doilea gol în meci, puțin mai târziu Jacob Trenin marcat la finală.

Rusia (U-20) - Letonia (U-20). 8: 1. Yakov Trenin

În ultimul minut, căpitanul nostru a dat un hat-trick. Ca rezultat: o victorie increzatoare a echipei ruse cu un scor de 9: 1.

Rusia (U-20) - Letonia (U-20). 9: 1. Kirill Kaprizov

Rusia (U-20) - Letonia (U-20) - 9: 1. Cele mai bune momente

Bragin laudă jucătorii, Sukhachev și-a cerut scuze pentru curiozitate

Antrenorul echipei naționale a tânărului din Rusia, Valery Bragin, a declarat după meci că a fost mulțumit de jocul tuturor jucătorilor, dar a adăugat că în jocul echipei naționale au existat momente negative.

- Toți băieții au reacționat serios la adversar. A înțeles perfect că echipa din Letonia nu este un adversar atât de slab. Am văzut întâlnirea lor împotriva SUA - au arătat bine în organizare. Dar am jucat corect. Mi-a plăcut totul. Nu este nevoie să eliminăm pe nimeni - avem nevoie de un joc de echipă de calitate. Când joacă corect, atunci plăcerile de hochei sunt primite. Dar merită să inventezi ceva, așa că imediat sunt probleme. Am avut două sau trei întinderi, atunci când băieții au început să se angajeze în prostii, - citează lui Bragin "Sport-Express".

Portarul echipei naționale ruse Vladislav Sukhachev după meci a amintit momentul curios din a doua perioadă și a remarcat că a fost un accident.