8 Tipuri de personalitate și cum să comunice cu ele - acasă

8 Tipuri de personalitate și cum să comunice cu ele - acasă

M-am dus întotdeauna la lucru, ca sărbătoare. Aici, colegii mei, oameni cu minte asemănătoare, o echipă de profesioniști inteligenți și oameni frumoși. Am întâlnit împreună această iarnă tare. Solidaritatea în principiu, ne-am certat în miniaturi, uneori nu am fost de acord între ele, am discutat în mod fierbinte despre politici și politicieni. Apoi a venit izvorul ... Și între noi nu mai există contradicții, am uitat de orice dezacorduri. Ca unul vom repeta: "Nu vom permite războiul! Noi nu trebuie să apere! "Colectivul nostru este tot de Ucraina: locuitorii din Lviv, Harkov, Simferopol, Kherson, Kiev. Sunt un etnic rus, care, prin ideea absurdă a vreunuia, ar fi trebuit să "experimenteze toate deliciile lui Bandery și naționalismului". Dar toate acestea nu au fost și nu! Există înțelepciunea oamenilor, înțelegerea și respectul profund pentru toate națiunile! Îmi place Ucraina cu toată inima mea și ea îmi vine reciproc. Noi, colectivul goodhouse.com.ua, suntem siguri că numai unitatea, bunătatea și iubirea noastră ne vor conduce spre pace și fericire!







8 Tipuri de personalitate și cum să comunice cu ele - acasă

Evenimentele din ultimele luni care au zdruncinat țara au făcut ajustări ale viziunii noastre asupra lumii. Sa dovedit, lumea este atât de fragil, încât doar un singur cuvânt greșit sau cu fapta, zgîlțîie în fragmente mici, rănind inima și sufletul în sensul literal. Toată lumea se luptă pentru adevăr. Singura contradicție care împarte oamenii în tabere războinice este aceea că toată lumea are acest adevăr: cineva execută o ordine și cineva acționează la cererea inimii. Ne-ar plăcea atât de mult să avem cât mai multe obiective unificatoare, momente de bucurie și ocazii de mândrie pentru rudele, prietenii, vecinii, colegii noștri și compatrioții noștri care nu sunt familiarizați cu noi. Despre ce vorbesc femeile astăzi - mame, neveste, surori și fiice? Ei se roagă lui Dumnezeu că această lume este sigură și sănătoasă! Copiii, soții și frații nu stau pe părțile opuse ale baricadei, ci se bucură cu succes la locul de muncă și la școală. Și au glumit, lăsat, iubiți. Pace la tine și la familiile tale! Amintiți-vă, Ucraina este o singură țară!

8 Tipuri de personalitate și cum să comunice cu ele - acasă

Destul de des eșecul comunicării se datorează faptului că am luat un ton greșit. Ei nu au luat cheia acestei persoane, așa că sa închis, nu a intrat în contact și a evitat totul. Cu ajutorul sfaturilor noastre, cu siguranta il vei seta pentru o comunicare productiva!

Abilitatea de a găsi un limbaj comun cu oamenii este o abilitate foarte utilă, datorită căruia vă puteți face prieteni nu numai cu șeful și soacra, ci și cu un coleg ocazional în autobuz. Uneori se pare că trebuie să te naști cu acest talent, dar acest lucru nu este în întregime adevărat. Mai degrabă, este ca și abilitatea de a citi: cu cât citiți mai mult, cu atât se dovedește mai bine. Oferim o foaie scurtă de înșelătorie - cum să găsim un limbaj comun cu oameni diferiți.







De regulă, fiecare persoană are o anumită particularitate, o caracteristică a personalității sale, care îi privează mai întâi ochiul. Psihologii o numesc dominantă sau accentuare. Cineva are o poziție mai slabă, mai puternică, dar nu este dificil de detectat și de determinat. Este necesar doar să comunici cu o persoană de la 15 la 30 de minute.

5 fraze ale ratarilor tipic

Aceasta este o persoană care "vede obiectivul și nu vede obstacole". Iar obiectivele lor sunt globale: ieșiți în oameni, deveniți o hostessă ideală sau creați o capodoperă. De regulă, ei ascultă numai pe ei înșiși și pe cei care îi critică, sunt agresivi. Ei își respectă părerea și nu prea mult - opinia altora. Pentru a atinge dorința, sunteți de acord să suferiți, să trăiți în sărăcie sau să obțineți în mod constant de la șefi la nuci.

Este important pentru el să facă o impresie puternică, dorința de a-i placa - în primul rând. Astfel de oameni iubesc să vorbească despre succesul lor la locul de muncă (chiar dacă nu sunt), se laudă cu exploatările lor de dragoste sau cu copiii inteligenți. Orice ați spune, va răspunde neapărat cu o propoziție: "Dar aici am ..." Și așteptați: ce efect a produs cuvintele lui? Acești oameni nu-i plac să fie extrași, preferă să se evidențieze pe fundalul interlocutorului.

Cât de corect să răspund criticilor?

Redați-l: ascultați cu atenție povestile despre el, admirați-l, spuneți-i. Nu încercați să "trageți pătratul peste voi", făcând acest lucru, veți pune doar pe celălalt persoana negativă spre voi înșivă. Dacă te vede ca un ascultător recunoscător, cu siguranță te va plăcea.

Această persoană este extrem de greu să lase noi personaje în viața sa. El schimba prost de la subiect la subiect, de obicei ca și cum ar fi blocat pe o idee sau gândire și e greu să-l convingi! El își amintește în mod repetat evenimentele care l-au șocat, îi iubește din nou în imaginația sa. Chiar dacă este nefericit la locul de muncă sau în viața de familie, rareori se schimbă ceva în ea. Dar dacă te-a chemat deja pe prietenul tău, poți fi sigur: nu te va trăda niciodată.

Acest tip poate fi foarte dulce în comunicare dacă învățați mai multe reguli. În primul rând, arătați că ceea ce îi oferiți, va fi util. De exemplu: "Veți face acest proiect, iar autoritățile vor vedea în ce vă puteți face." În al doilea rând, încercați să discutați cu el mai mult pentru a vă baza pe logică și nu pe sentimente.

Cum să nu-l lași să stea pe cap?

Acesta este un introvert pronunțat, care "se așează în nori" și poate da în orice moment o expresie ciudată, fără legătură cu subiectul discutat. El este mândru că el "nu este ca oricine altcineva", adesea chiar și în exterior produce o impresie ciudată. Adesea nepractic, nu înțeleg ce beneficii sunt.

Acest tip se caracterizează prin sensibilitate crescută, urmăriți-vă cuvintele! În principiu, nu-i place să comunice foarte mult și vei câștiga simpatia lui, dacă, după câteva fraze, îl lași singur. Ai nevoie să comunici cu el la serviciu? Este mai bine să faceți acest lucru în scris.

Acest tip este un optimist incorigibil, vede doar bunul în toate. Ușor în creștere, deschis la tot ceea ce este nou, prezentând în mod liber sentimentele și emoțiile sale. El știe cum să facă mai multe lucruri în același timp, și alături de el, de regulă, foarte confortabil. Dar doar optimismul lui este uneori prea mult. Acești oameni sunt ușor de înșelat, cu toate acestea, ei nu sunt înclinați să salveze nemulțumirile.

Top-3 stiluri de bază de comunicare

Exprimați-vă emoțiile la fel de deschis și sincer ca și el - și veți merita respectul. Dacă nu sunteți de acord cu el, este mai bine să spuneți despre el imediat - vă va salva de suspiciuni de insinceritate. Dacă v-ați făcut vinovat înaintea lui - cereți doar iertare, acest lucru va fi de ajuns.

El poate izbucni în lacrimi din orice melodrama, se simte empatic cu toată lumea și cu totul. Acești oameni sunt cel mai adesea angajați în caritate și îi ajută pe toți în jurul lor. Poate că, după ce te-a văzut, primul lucru pe care îl va întreba: "Cum te pot ajuta?" Și va fi foarte sincer! El nu-i place conflictele și încearcă să le evite, chiar în detrimentul lui însuși. Poate sufera de moliciune, dar nu se poate schimba.

Incearca sa nu treci la tonul de protectie, il jigneste. Arătați-vă că aveți încredere în el și că îi apreciați eforturile, chiar dacă vă pare că este prea simpatic: "Vă mulțumim că m-ați ajutat, acum voi încerca să mă descurc". Trebuie să-i câștigi favorul? Găsiți interese comune, vă va aduce mai aproape.

8 moduri de a pune un bețișor în loc







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: