2 ani fără stiva de ce locuri de muncă îmbrăcați în mod egal

2 ani fără stiva de ce locuri de muncă îmbrăcați în mod egal

Acesta nu va fi descoperirea și cu siguranță nu surprinde faptul că Steve Jobs prezentări ale produselor lor este întotdeauna îmbrăcat la fel. Albastru Levi`s Leaf`s, broasca neagră. Croix și adidași sport New Balance. Dar de ce a iubit Steve hainele astea? Și totul este simplu. Biograful Walter Isaacson (dar probabil că ați citit deja cartea sa) a dezvăluit un mic secret.







Lucrul este că, în timpul vizitei sale în Japonia la începutul anilor 1980, Jobs la întrebat pe unul dintre creatorii Sony Akio Morita de ce angajații săi poartă uniforme identice în compania sa. Răspunsul a fost destul de banal: după război au fost o mulțime de probleme, inclusiv îmbrăcăminte, și companii precum Sony le-au oferit haine pentru muncitori. Desigur, nu era necesar să alegi, deci toate lucrurile erau la fel. De-a lungul timpului, aceeași îmbrăcăminte a devenit o uniformă la modă.







"Am decis că aș dori același tip de unitate corporativă în Apple", a spus Jobs.

Pentru angajații săi, Sony ia cerut faimosului designer Issei Miyake să dezvolte îmbrăcăminte corporatistă. Rezultatul este un sacou elegant nylon. Și pentru că mânecile ei puteau fi desfăcute, ea sa transformat într-o vesta. Locuri de muncă, de asemenea, a apelat la Miyake cu această idee. Steve însuși a spus acest lucru după cum urmează:

"M-am intors cu cateva mostre si le-am spus personalului ca ar fi minunat pentru noi toti sa purtam astfel de veste. Oh, Doamne, am fost imbracat imediat - ideea a fost luata cu ostilitate ".

Ulterior, Jobs și Miyake au devenit prieteni și Steve nu a abandonat ideea cu uniforma și a realizat-o pentru sine. Această îmbrăcăminte a fost aleasă pentru confortabilă îmbrăcăminte zilnică.

Potrivit lui Jobs, care îi plăcea modelul, Miyake a făcut o broască țestoasă. O sută dintre acestea erau în dulapul lui Steve.

"Am destul pentru restul vieții mele."







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: