10 furie literară

01. Cherubina de Gabriac

Poetul rus Elizaveta Dmitrieva (1887-1928)

Dmitrieva îi plăcea poemelor lui Maximilian Voloshin, dar când a adus poeta lui Makovsky, unul dintre editorii lui Apollo, nu l-au impresionat. Poate că, din cauza faptului că Elizabeth nu părea atrăgătoare pentru el. Mistificarea Voloshin și Dmitriev au inventat vara anului 1909 în Koktebel. Strict vorbind, a fost o promovare clasică de PR, desfășurată cu 90 de ani înainte ca conceptul să intre în limba rusă.







"Stau la o răscruce mare. Te-am părăsit. Nu voi mai scrie poezie. Nu știu ce să fac. Max, mi-ai arătat puterea creativității pentru o clipă, dar mi-a luat-o pentru totdeauna după aceea. Fie ca poemele mele să fie un simbol al iubirii mele pentru tine ".

(Din scrisoarea lui Elizabeth Dmitrieva Maximilian Voloshin)

02. Mikhail Ageev

Scriitorul și traducătorul rus Mark Levy (1898-1973)

"În 1930, el (Levi -" RR ") a părăsit Germania și a venit în Turcia, unde a predat limbi și chiar activitate literară. A scris o carte numită "O poveste cu cocaină", ​​care a fost publicată în ediția emigranților parizieni din The Book House. Levy subliniază că aceasta este o carte insultătoare, că nu conține un singur cuvânt îndreptat împotriva URSS și că, în general, lucrarea sa forțată este scrisă de dragul existenței sale. Din conversațiile care au avut loc, s-ar putea concluziona că Levy aparent gândea și și-a dat seama de profunzimea greșelii sale și a încercat să-l facă să funcționeze în practică ".

(Din informațiile consulatului general sovietic din Istanbul)

03. Abram Tertz

(Din scrisoarea colectivă a scriitorilor europeni în apărarea lui Sinyavsky și Daniel)

04. Emil Azhar

Scriitorul francez Romain Gary (1914-1980)

Pe la mijlocul anilor 1970, Romain Gary, odată ce un favorit al publicului si a criticilor, câștigătorul Prix Goncourt, a simțit epuizat și acoperită cu scriere. Crearea unui alias, Gary a vrut să dovedească criticilor săi, și, în prezent, nu este așa. Ca urmare, el a devenit singura persoană din istoria Franței, a primit de două ori Premiul Goncourt. Dar este slava, care nu acumulați scriitorului, și le-a inventat Azshara, a provocat o criză spirituală profundă, și apoi o sinucidere Gary: dacă la început scriitorul batjocorit de critici, care au urmărit o nouă stea, apoi succes în cele din urmă altcuiva, care, în teorie , trebuia să îi aparțină, a început să-l asuprească.







"Mi-au alungat din posesiunile mele. În mirajul pe care l-am creat, un altul sa stabilit. Materializat, Azhar a pus capăt existenței mele fantomă în el. Vicisitudinile soartei: visul meu sa întors împotriva mea. "

("Viața și moartea lui Emil Azhar", Romain Gary)

05. Max Fry

„Chiar și după povestea a fost dezvăluit într-o încercare de a înregistra numele lui Max Fry ca marcă comercială, ei [editor“ ABC „] am oferit rapid: vin si vom pune pe copii, iar ei vor scrie cărți - candidat de științe filologice, nu mai puțin! Deci, ei vor scrie o carte pe trimestru, iar pentru mine va plăti o sută de mii de ruble, de asemenea, în trimestru. "

06. Misha Defonseca

Scriitorul american-belgian Monique de Vel (născut în 1937)

"Această carte, această poveste este cu adevărat despre mine. Nu este ceea ce a fost în realitate, dar este realitatea mea. "

(Din interviu cu Monique de Vel)

07. Boris Akunin

Grigory Chkhartishvili, traducător japonez și scriitor (n. 1956)

"Aveam nevoie de alias, pentru că acest tip de scriere este foarte diferit de toate celelalte activități ale mele. Când se așează la calculatorul Akunin și începe să bată pe tastatură, gândul său nu funcționează ca Chhhartishvili, care scrie un articol sau un eseu. Suntem foarte diferiți. Akunin este mult mai fericit decât mine. Acest lucru este în primul rând. În al doilea rând, el, spre deosebire de mine, este un idealist. Și, în al treilea rând, el știe ferm că Dumnezeu există, pe care îl invidiez ".

(Dintr-un interviu cu Grigory Chkhartishvili)

08. Holm van Zaichyk

Orientalistii si scriitorii Vyacheslav Rybakov (nascut in 1954) si Igor Alimov (nascut in 1964)

"Îmi place utopia. Aspectul lor este întotdeauna o premieră a unei descoperiri istorice ascuțite. Suntem plini de distopie. Orice apariție a utopiilor prezice salturi în dezvoltare. Respingerea utopiei este în principiu o respingere a efortului istoric în general. Discreție sceptică ușoară și accesibilă în ceea ce putem și ar trebui să fie bine ".

(Într-un interviu cu Vyacheslav Rybakov)

09. Anatoly Brusnikin, Anna Borisova

Inventând pe Borisov și pe Brusnikin, Chkhartishvili a stabilit un experiment - pe sine și pe piața publicațiilor. Poate un binecunoscut occidental și liberal Chkhartishvili scrie "al 9-lea Mântuitor" din poziția unui pochvennik și statist? Editorii pot dezlănțui un scriitor necunoscut de la zero și cititorul va accepta acest scriitor? Cati bani sunt necesari pentru aceasta? Ce genuri este piața gata să accepte și care nu sunt? De fapt, din mistificare, a fost obținut un întreg studiu de marketing, pe fundalul căruia proiectul anterior, însuși, Boris Akunin, pare sincer profan.

(Din blogul lui Grigory Chkhartishvili)

10. Nathan Dubovitsky

Statul politic rus Vladislav Surkov (născut în 1964)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: