Am venit în limba engleză

În ultimii ani, Liga Campionilor este sub semnul strălucitor al superiorității cluburilor englezești

Pentru a monitoriza expresia oamenilor din aceste două mari guru de fotbal, Rafael Benitez și Arsene Wenger, în cursul celei de a treia din cele șase zile de opoziție a echipelor lor - „Liverpool“ și „Arsenal“ - a fost o adevărată plăcere. expresii faciale 90 minute de fiecare dintre ele sa schimbat dincolo de recunoaștere, întreaga gamă de sentimente, care este doar un impact posibil asupra fețele lor: speranță, jubilația, grija, stresul la punctul de epuizare și frustrare. Desenați un astfel de joc premiat cu Oscar, doi antrenori nu a putut duce, și cu o mască de fericire pe fața lui Benitez a plecat: „A fost o noapte mare și un joc fantastic cu șase goluri marcate, - luchilsya spaniolul. - Toată lumea este absolut fericită. Când oaspeții au făcut scorul de 2: 2, eu, desigur, am devenit nervos, dar și mai dezamăgit de mine este modul în care am ratat acest obiectiv. Dar aproape că am câștigat imediat o penalizare. Steven Gerrard, asumându-și responsabilitatea și realizând pedeapsa, a dovedit forța personajului său. " conferința de presă Wenger a venit în doliu - trădat-o grimasă de tristețe, chiar și în cuvintele: „În vestiar domnește chiar acum beznă și aduce jucători sentimentul nu este atât de ușor, mai ales că am recunoscut cu greu jocul. Vom merge acasă cu o înfrângere de 2: 4, dar scorul final nu reflectă ceea ce am făcut astăzi. "

Teoretic, Arsenal ar fi putut și probabil ar fi trebuit să câștige din Liverpool, dar în practică acest lucru nu a fost posibil, ceea ce a confirmat scorul final. "Arsenal" este prea plin de farmec și blând pentru a câștiga Liga Campionilor. E prea bine și elegant pentru fotbalul modern, este un model în tocuri înalte, cu un picioare incredibil de frumoase, ca actrita care bea șampanie, elegant pe degetul. „Arsenal“ este capabil de o capodoperă, cum ar fi al doilea gol este marcat atunci când Walcott treci peste câmp viu amintit capodopera Maradona la Cupa Mondială 86 în joc împotriva Angliei, dar echipa nu este tija, îi lipsește curajul. Și în război ca și în război. Căpitanul „Liverpool“ Steven Gerrard și batalionul său de adversar inferior in tinerete, viteza si tehnica, dar depășit în caracter, ei doar au depășit rivalii, zdrobit puterea lor, sa rupt. Dar ceva sugerează că nu mai putem vedea un nivel cosmic de fotbal în tragerea la sorți.

Odată cu revenirea la sistemul lui Michael Ballack, jocul "Chelsea" a dobândit armonie, iar șansele câștigului mult așteptat al Ligii Campionilor au crescut semnificativ. Înainte de meci, mijlocașul german a spus că echipa sa ar trebui să ajungă activ la afaceri deja pe linia de start a meciului. Este demn de remarcat faptul că Ballack a adus englezii înainte în minutul 4, închizând oferta de Lampard cu o lovitură liberă. Fenerbahce și-a ratat șansa. Din minutul 25, golful Chelsea a fost apărat de portarul terț nominal al echipei Hilario, care a trebuit să-l înlocuiască pe Carlo Cudicini rănit. Turcii nu au putut profita de asta. Cu toate acestea, sferturile de finală pentru ei și deja au avut-o asemănare cu un salt peste capul lor.